XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Problemy z przyłączeniem do sieci blokują wiatraki

Problemy z przyłączeniem do sieci blokują wiatraki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uzyskanie tzw. warunków przyłączenia do sieci energetycznej od operatora systemu przesyłowego jest największym problemem przy budowie instalacji wiatrowych w Polsce - wynika z ogłoszonego w środę w Warszawie raportu o energetyce wiatrowej.

Warunki przyłączenia określają techniczne wymogi podłączenia źródła energii do sieci przesyłowej i są uzależnione m.in. od stanu sieci, przesyłanej już nią mocy oraz zgłoszonych wcześniej inwestycji. Wojciech Sztuba partner w TPA Horwath podał, że oprócz uzyskania tego dokumentu, problemy branży to: niestabilność prawa oraz trudności z uzyskaniem decyzji środowiskowych dla poszczególnych inwestycji.

Sztuba podkreślił, że wytwarzanie prądu z wiatraków w Polsce oceniane jest jako opłacalne, bo producent oprócz ceny za prąd otrzymuje też środki ze sprzedaży tzw. zielonego certyfikatu energii odnawialnej - w sumie za 1 MWh 110 euro, podczas gdy w Niemczech odpowiednio - 90 euro. "Problemem jest to, że cena w Niemczech jest stała i gwarantowana na 20 lat, a w Polsce cenę zielonych certyfikatów kształtuje rynek. W efekcie inwestor nie zna nawet przyszłorocznych cen" - wyjaśnił.

Bartosz Marcinkowski partner w kancelarii DZP ocenia, że inwestorzy finansowi, którzy chcą zainwestować w sektor energetyki wiatrowej poszukują teraz "dojrzałych" projektów - na etapie uzyskanego już pozwolenia na budowę. Poinformował, że w ich kancelarii notuje się zainteresowanie projektami dużymi - 60-90 czy 120 MW mocy, ale opracowywane są też obecnie projekty po 300 MW.

Łukasz Leśniewski z PAIIZ podkreślił, że Polska notowana jest wysoko w światowych rankingach, jeśli chodzi o atrakcyjność inwestycji w energetykę wiatrową. W rankingu firmy Ernst and Young nasz kraj zajmuje pod tym względem 10. miejsce na świecie.

Trzecią edycję raportu "Energetyka wiatrowa w Polsce" opracowały: firma doradcza TPA Horwath i kancelaria prawna Domański Zakrzewski Palinka (DZP) oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Autorzy raportu podkreślali, że branża czeka na uchwalenie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jej projekt opracowywany jest w resorcie gospodarki.

Z dokumentu wynika, że na świecie i w Polsce inwestycje w energetykę wiatrową wykazują się acyklicznością - pomimo cyklicznych kryzysów gospodarczych ta branża stale rośnie. Z raportu wynika, że w 2010 r. na świecie w sektor zainwestowano 211 mld dol. - o 32 proc. więcej w porównaniu z 2009 r. (160 mld dol.). Na całym świecie pod koniec 2010 r. instalacje wiatrowe miały 200 GW zainstalowanej mocy - o 23,7 proc. więcej, niż w 2009 r. Obroty całej branży szacowane są na 40 mld euro, a zatrudnienie na świecie - 670 tys. osób.

W Polsce na koniec września 2011 r. było 488 instalacji wiatrowych mogących wytworzyć 1,48 GW energii. Polska według danych na koniec 2010 r. zajmuje siódme miejsce w Europie pod względem rocznego przyrostu instalowanej mocy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Problemy z przyłączeniem do sieci blokują wiatraki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!