Prof. Mielczarski koordynatorem "mostów energetycznych"

Prof. Mielczarski koordynatorem "mostów energetycznych"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

By przyspieszyć realizację połączeń sieci energetycznych między Polską a Litwą oraz Polską a Niemcami Komisja Europejska powoła na koordynatora tego projektu profesora Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej - dowiedziała się w środę PAP.

Chodzi o tzw. mosty energetyczne, które dzięki połączeniu z Polską pozwolą Litwie na uniezależnienie się od dostaw energii elektrycznej od Rosji, a także połączenie Polski z siecią niemiecką. Z punktu widzenia Komisji Europejskiej takie połączenia to sprawa kluczowa dla budowania wspólnego unijnego rynku energii elektrycznej - dlatego w 2006 roku inwestycje zostały wpisane na listę projektów priorytetowych UE.

To nie oznacza jednak, że projekty posuwają się do przodu. Nie z braku inwestorów i pieniędzy, choć koszt jednej inwestycji to kilkaset milionów euro - powiedział PAP rzecznik KE ds. energii Ferran Tarradellas Espuny. - Często kraje członkowskie mnożą problemy, zwlekają z wydaniem zezwoleń i zatwierdzaniem kolejnych etapów, albo domagają się kolejnych analiz, co powoduje, że inwestycje stoją w miejscu - tłumaczy rzecznik.

Koordynator, którym zostanie znawca problematyki energetycznej prof. Mielczarski (jego kandydatura musi być jeszcze formalnie zatwierdzona w przyszłym tygodniu przez Parlament Europejski), ma zidentyfikować występujące problemy i zaproponować ich rozwiązanie.

- Uznanie projektu za priorytetowy oznacza, że ma on polityczne poparcie KE. Ale jeśli nie jest realizowany, inwestorzy tracą zainteresowanie. Koordynatorzy, którzy będą w kontakcie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, przekonają ich, że inwestycja jest pewna, potrzebna i bezpieczna - podkreślił rzecznik.

W raporcie ze stycznia KE napisała, że za wiele opóźnień w budowie odpowiedzialna jest strona polska, choć powinno jej zależeć na szybkiej realizacji międzynarodowych połączeń, które wpisują się w promowaną przez nasz kraj solidarną europejską polityką energetyczną. Tymczasem nie ma ani harmonogramu prac, ani szacunków ich kosztów.

- Sieci elektryczne i gazowe stanowią podstawę dobrze funkcjonującego rynku europejskiego. Należy przyspieszyć inwestycje w najbardziej kluczowych przypadkach +wąskich gardeł+, które zazwyczaj występują na granicach między państwami. Uzupełnienie tych brakujących ogniw ma podstawowe znaczenie dla zapobiegania przerwom w dostawach energii lub gazu - argumentuje KE.

Poza połączeniem sieci energetycznych Niemcy-Polska-Litwa, także trzy inne projekty będą pilotowane przez specjalnych unijnych koordynatorów - czy to ze względu na swoje znaczenie dla UE, czy też wieloletnie opóźnienia, w tym gazociąg Nabucco transportujący gaz z Azji Środkowej, regionu Morza Kaspijskiego i Bliskiego Wschodu do Europy Środkowej.

KE argumentuje, że pełne wdrożenie wszystkich projektów o znaczeniu europejskim ma podstawowe znaczenie dla ograniczenia ryzyka braku dostaw w Unii Europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!