XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Projekt nowelizacji ustawy o OZE zaakceptowany przez Komitet Stały

Projekt nowelizacji ustawy o OZE zaakceptowany przez Komitet Stały
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt nowelizacji ustawy o OZE został zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak podkreślił, projekt likwiduje potencjalne kolizje polskich przepisów dot. energetyki wiatrowej z prawem europejskim.

  • Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii m.in. przywraca możliwość jednolitego opodatkowania elektrowni wiatrowych.
  • Zmianie ulegną również przepisy przewidujące, że w momencie wejścia w życie poprzedniej nowelizacji, inwestorzy mieli trzy lata na dokończenie rozpoczętych budów.
  • Nadal pozostaje minimalna odległość budowy wieży elektrowni wiatrowej od zabudowań - to 10-krotność jej wysokości.

- Niektóre rozwiązania, przyjęte w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są dyskryminujące dla inwestorów pod kątem przepisów dotyczących pomocy publicznej i jesteśmy wzywani do ich usunięcia - podkreślił minister.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii m.in. przywraca możliwość jednolitego opodatkowania elektrowni wiatrowych. - Z punktu widzenia przepisów polskich i unijnych odmienna regulacja byłaby nieuzasadniona - podkreślił Tchórzewski. W myśl projektu podatek od nieruchomości będzie się naliczać jedynie od części budowlanej, tak jak to przewidują przepisy ogólnobudowlane.

Zmianie ulegną również przepisy przewidujące, że w momencie wejścia w życie poprzedniej nowelizacji, inwestorzy mieli trzy lata na dokończenie rozpoczętych budów. Ale - jak zwrócił uwagę minister - przepisy ogólnobudowlane zakładają trzy lata na rozpoczęcie budowy, od czasu uzyskania pozwolenia na budowę. - W związku z tym, przywracamy obowiązywanie przepisów dotyczących wszystkich budów. To kończy potencjalne kolizje z prawem europejskim - podkreślił.

Nadal pozostaje minimalna odległość budowy wieży elektrowni wiatrowej od zabudowań - w odległości 10-krotności jej wysokości. Zmienione zostaną natomiast przepisy, z których wynika, że zasada minimalnej odległości działa w dwie strony - że nie można postawić budynku w odległości od wiatraka mniejszej niż 10-krotność wysokości. - Były osoby w ten sposób pokrzywdzone. Wydłużamy termin dający możliwość takiej zabudowy - podkreślił minister.

Pytany o termin ogłoszenia kolejnych aukcji na wsparcie dla instalacji OZE, minister Tchórzewski wyraził przekonanie, iż kolejne aukcje odbędą się w tym roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt nowelizacji ustawy o OZE zaakceptowany przez Komitet Stały

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!