Propozycje TOE naprawy rynku energii

Propozycje TOE naprawy rynku energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Towarzystwo Obrotu Energią (TOE) przedstawiło raport krytycznie oceniający sytuację na krajowym rynku energii. Towarzystwo proponuje szereg konkretnych rozwiązań mających poprawić sytuację na rynku energii.

Raport "Rynek energii elektrycznej w Polsce - stan na 31 marca 2010 r.", podsumowuje kluczowe zdarzenia, jakie miały miejsce na rynku energii elektrycznej w Polsce w okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. Oficjalna prezentacja raportu miała miejsce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Cały raport do pobrania (wersja pdf)

TOE, zrzeszające spółki obrotu energią, zaproponowało podjęcie działań krótko i długoterminowych mających doprowadzić do rozwoju runku energii. W śród działań krótkoterminowych są m.in .:

- wprowadzone zmiany ustawy - Prawo energetyczne, jak i rozpoczęte prace dotyczące zmian architektury rynku energii elektrycznej w Polsce powinny m.in. zmierzać do wykreowania sygnałów dla uruchomienia nowych inwestycji przy zachowaniu konkurencyjnego charakteru poszczególnych obszarów rynku.

- jednym z ważniejszych elementów dalszej liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce jest likwidacja obowiązku przedkładania do zatwierdzania przez Prezesa URE taryf w segmencie gospodarstw domowych. Zdaniem TOE nie jest możliwy rozwój konkurencji na detalicznym rynku energii elektrycznej (w tym głównie w grupie G) w przypadku dalszego utrzymywania regulacji cen (poprzez obowiązek zatwierdzania taryf).

- w zakresie działań krótkoterminowych TOE widzi konieczność jak najszybszej nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne, obejmującej jednoznaczne rozszerzenie możliwości realizacji obowiązku publicznego handlu energią elektryczną, nie tylko przy wykorzystaniu giełd towarowych, ale także internetowych platform handlowych (poprzez dodanie przecinka w art. 49a, ust. 2 w zapisie "na internetowej platformie handlowej , na rynku regulowanym"). W kontekście realizacji "obliga giełdowego" proponujemy także kontynuację działań zmierzających do wykreowania animatorów rynku na parkiecie giełdowym.

- pozytywnie oceniając rozpoczęte w pierwszym kwartale 2010 prace przygotowawcze zmierzające do opracowania założeń do nowej ustawy - Prawo energetyczne, TOE widzi konieczność: przyspieszenia prac nad nową ustawą, uwzględnienia w niej wszystkich nowych dyrektyw unijnych, a także "poprawienia" wszystkich zapisów, co do których są obecnie spory/wątpliwości i które, naszym zdaniem, nie sprzyjają rozwojowi rynku energii elektrycznej w Polsce.

- w celu skutecznej implementacji prawidłowej architektury rynku energii elektrycznej konieczna jest kontynuacja opracowywania standardów umów, które powinny funkcjonować w relacji odbiorca końcowy (w grupie G oraz C), operator systemu dystrybucyjnego, sprzedawca, podmiot odpowiedzialny za bilansowanie i ewentualnie inne podmioty oraz precyzyjne określenie zasad i procedur ich zmiany.

- w obszarze promowania OZE i kogeneracji należy przeprowadzić pogłębioną analizę systemu promowania OZE i kogeneracji. Weryfikacji powinny ulec także modele kształtowania opłat zastępczych. W przypadku OZE poziom opłat zastępczych w modelu powinien uwzględniać zmiany cen energii elektrycznej uzyskiwanej przez źródła OZE podczas sprzedaży tej energii. Rozwiązaniem problemu wypełnienia przez Polskę celu 15 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii w 2020 roku oraz poziomu cen świadectw pochodzenia OZE i wysokich obciążeń odbiorców końcowych energii elektrycznej mogłoby być wprowadzenie do obrotu świadectw pochodzenia ciepła "zielonego".

W obszarze wymiany międzysystemowej do proponowanych działań w krótkoterminowym horyzoncie czasowym TOE zalicza następujące elementy: rozwiązanie problemów natury organizacyjnej i formalno-prawnej w celu jak najszybszego objęcia systemem aukcyjnym połączenia kablowego ze Szwecją i monitorowanie procesu określania dostępnych mocy transgranicznych przez Prezesa URE. TOE zwraca uwagę na monitorowanie prac nad wprowadzeniem metody flow-based, jako metody określania dostępnych mocy transgranicznych. O ile nie jest wykluczone, że metoda flow-based mogłaby zapewnić efektywniejsze działanie systemu wymiany międzysystemowej, to sposób wprowadzania nowej metody oraz liczne głosy sprzeciwu wśród uczestników rynku skłaniają ku tezie, że ewentualne zmiany należy poprzedzić dodatkowymi testami i badaniami.

Do działań długoterminowych Towarzystwo Obrotu Energią wymienia wdrożenie nowej architektury rynku energii elektrycznej adekwatnie do koncepcji zaproponowanej w przyjętej przez Radę Ministrów Polityce energetycznej państwa do 2030 roku oraz rozbudowę mocy transgranicznych na wszystkich kierunkach geograficznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Propozycje TOE naprawy rynku energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!