XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Protesty przeciw podwyżkom cen energii w Bułgarii

Protesty przeciw podwyżkom cen energii w Bułgarii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do masowych protestów przeciw wygórowanym rachunkom za ogrzewanie i prąd doszło w niedzielę w 15 bułgarskich miastach. Od tygodnia klienci publicznie palą swoje rachunki i domagają się kontroli.

W Sofii przed resortem gospodarki i energetyki protestujący obrzucili ministra Deliana Dobrewa śnieżkami. Potem przeszli pod parlament, krzycząc "Mafia!" i "Rekiet". W Warnie setki osób spaliło rachunki i położyło się na ulicy, blokując ruch.

W Błagojewgradzie na południowym zachodzie kraju, gdzie protesty trwają od tygodnia i są najliczniejsze, ulicami miasta przeszło kilka tysięcy osób, domagając się wyjaśnień w sprawie nierealistycznie wysokich - według nich - rachunków. Organizatorka protestów Ludmiła Manowa była dwukrotnie zatrzymywana w ostatnich dniach przez policję.

Protesty wraz z paleniem rachunków odbyły się również w Płowidwie, Warnie, Burgasie, Silistrze i innych miastach. Ludzie protestują też w internecie.

Masowy sprzeciw wywołały styczniowe rachunki za prąd i ogrzewanie, przeciętnie ponad dwukrotnie wyższe w porównaniu z grudniem 2012 r. Ciepłownie i rozdzielnie elektryczne tłumaczą to mrozem i pięcioma wolnymi od pracy dniami podczas świąt Bożego Narodzenia, chociaż przyznają się i do "pojedynczych błędów".

Masowe oburzenie zmusiło parlament do zlecenia Izbie Rozliczeniowej dokonania audytu cen energii cieplnej, elektrycznej, gazu i wody w ostatnich dwóch latach. Raport ma być gotowy do 30 kwietnia br.

Po początkowych spontanicznych akcjach protestujący zjednoczyli się wokół żądania nacjonalizacji rozdzielni energetycznych i pociągnięcia do odpowiedzialności tych, który zadecydowali o ich sprzedaży. Powołują się na przykład Albanii, w której w 2012 r. porozumienie z CEZ (czeska sieć państwowa) zerwano.

Prywatyzację rozdzielni energetycznych przeprowadził w 2004 roku rząd premiera Symeona Sakskoburggotskiego. Większościowe udziały sieci w zachodniej części kraju, w tym w Sofii, nabyła CEZ, w Płowdiwie i południowej Bułgarii - austriacka EWN. Sieć w regionie Warny i północnowschodniej części kraju nabyła niemiecka E.ON, która w minionym roku odsprzedała ją czeskiej prywatnej spółce PRO-energo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protesty przeciw podwyżkom cen energii w Bułgarii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!