Prywatyzacji SPEC po raz kolejny na Radzie Warszawy

Prywatyzacji SPEC po raz kolejny na Radzie Warszawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stołeczni radni po raz kolejny zajmowali się w czwartek sprawą prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Zastrzeżenia radnych klubu Lewicy wzbudziły zapisy ogłoszonego przez miasto przetargu na wykonanie analizy przedprywatyzacyjnej tej spółki.

W specyfikacji warunków przetargu określono, że jego zwycięzca opracuje m.in. strategię prywatyzacji SPEC. Przewidywany koszt zamawianego opracowania to 3 mln zł. Zastrzeżenia radnych wzbudził fakt, że wybrany w przetargu wykonawca mógłby zostać doradcą w procesie prywatyzacji SPEC, ale tylko opcjonalnie - w przypadku podjęcia przez miasto decyzji o prywatyzacji spółki w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. Koszt doradztwa prywatyzacyjnego ustalony został na 7 mln zł. Radny klubu Lewicy Andrzej Golimont powiedział, że taka specyfikacja warunków zamówienia sprawia, że radni, którzy ostatecznie mieliby podjąć decyzję o sprywatyzowaniu SPEC, nie będą mieli podstaw do uznania, że przygotowane przez zwycięzcę przetargu opracowania są rzetelne i obiektywne.

"Otwartym tekstem i w majestacie prawa mówi się, co firma dokonująca analizy ma zrobić, żeby spełnić wymagania zamawiającego i żeby dostać nie 3, a 10 mln zł" - powiedział. Golimont podkreślał, że decyzja o formie zbycia przez miasto akcji SPEC należy do wyłącznych kompetencji Rady Warszawy, która może zdecydować o innej ścieżce prywatyzacji, m.in. w drodze aukcji lub poprzez giełdę. Zarzuty te odpierała Renata Tomusiak, dyrektor biura nadzoru właścicielskiego, które prowadzi postępowanie przetargowe w imieniu miasta. Jak powiedziała, przetarg przygotowany został zgodnie z prawem i obowiązującymi procedurami dotyczącymi zamówień publicznych i że nikt nie zgłaszał do niego zastrzeżeń. Podkreśliła także, że wyłączne kryterium przetargu stanowi cena oferowana przez biorące w nim udział firmy, w związku z czym może on zostać rozstrzygnięty po cenie niższej niż przewiduje uchwała Rady Warszawy. Ostatecznie radni uznali, że przedstawiona przez Tomusiak z upoważnienia prezydenta informacja nt. ogłoszonego we wtorek przetargu jest niewystarczająca i zdecydowali, że zostanie ona zgłoszona do porządku obrad kolejnej sesji.

Decyzję o rozpoczęciu prac przygotowawczych do prywatyzacji SPEC - spółki zajmującej się przesyłem i dostarczaniem energii cieplnej na terenie miasta stołeczni radni podjęli w lipcu br. Radni PO podkreślali wówczas, że nie oznacza ona zgody Rady Warszawy na prywatyzację tej spółki, a jedynie na wykonanie analizy dotyczącej jej wartości, stanu prawnego i perspektyw rozwoju. Uchwała przewidująca prywatyzację SPEC rozpatrywana była przez radnych w styczniu br. Wówczas przepadła w głosowaniu - za jej przyjęciem było 26 radnych z PO, a przeciw 28 z PiS i Lewicy. Przeciwni podjęciu uchwały byli także związkowcy ze SPEC, którzy mówili, że prywatyzacja spółki może spowodować znaczny wzrost cen energii cieplnej, brak kontroli nad dostarczaniem ciepła do mieszkań oraz utratę kontroli nad warszawską stacją ciepłowniczą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prywatyzacji SPEC po raz kolejny na Radzie Warszawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!