XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przeciwnicy energetyki jądrowej: program atomowy rządu to propaganda

Przeciwnicy energetyki jądrowej: program atomowy rządu to propaganda
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przeciwnicy energetyki jądrowej zarzucają rządowi uprawianie propagandy przy wdrażaniu programu budowy elektrowni atomowych. W rocznicę katastrofy w Czarnobylu demonstrowali przed Ministerstwem Gospodarki.

Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju Andrzej Kassenberg mówił na poprzedzającej wtorkową demonstrację konferencji prasowej, że rządowa prognoza oddziaływania na środowisko programu jądrowego ma charakter propagandowy, bo optuje tylko za energetyką jądrową, a nie analizuje w sposób rzetelny programu jądrowego. Podobne stanowisko zaprezentował Jan Haverkamp z Greenpeace Europe.

"Przy analizie nie wzięto pod uwagę awarii najwyższego, siódmego stopnia. Bierze się pod uwagę awarię projektową na poziomie pięć. Nie oceniono, czy byśmy poradzili sobie w takiej sytuacji jak w Fukushimie" - mówił Kassenberg.

Również Haverkamp ocenił, że polski program jądrowy jest niskiej jakości, ponieważ nie przewiduje konsekwencji ewentualnych awarii. "Arogancja, z jaką zaprezentowano politykę nuklearną Polski, oznacza, że jest oparta nie na faktach, ale na materiałach od przemysłu jądrowego, a polskie media są w nieprawdopodobny sposób manipulowane przez władzę. Pokazuje to, że kultura bezpieczeństwa nuklearnego w Polsce jest dokładnie taka sama jak w Czarnobylu czy Fukushimie" - stwierdził.

Fizyk, prof. Mirosław Dakowski mówił, że koszt energetyki jądrowej rośnie po każdej większej awarii o 30-40 proc. "Zbrodnią jest to, że chcą z nas wycisnąć 100 mld zł, żebyśmy się na coś podobnego zgodzili w Polsce" - powiedział Dakowski o polskim programie energetyki jądrowej.

Jarosław Dubiel z Inicjatywy Antynuklearnej liczy na prawdziwą i rzetelną dyskusję. Mówiąc o zastopowanej 20 lat temu budowie elektrowni w Żarnowcu powiedział, że pas od Szczecina po Królewiec to pas wstrząsów sejsmicznych, a w średniowieczu tsunami na Bałtyku miało 20 m.

Współprzewodniczący partii Zieloni 2004 Dariusz Szwed mówił, że Donald Tusk jest premierem koncernów energetycznych, a nie społeczeństwa; polską racją stanu są odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna i potrzebne jest opracowanie scenariusza bez atomu w polskiej energetyce.

Po konferencji kilkudziesięciu antyatomowych aktywistów zgromadziło się przed budynkiem Ministerstwa Gospodarki, protestując przeciwko planom rządu. "Tusk do Czernobyla, Sejm do reaktora" - można było przeczytać na afiszach. Rozdawano też ulotki ze sprzeciwami wobec energetyki atomowej. Po godzinnym proteście demonstranci przy dźwiękach rapowanej, antyatomowej piosenki ruszyli pod kancelarię premiera, a potem pod ambasady Ukrainy i Japonii.

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska powtórzyła, że Polska nie zrezygnuje z planów rozwoju energetyki atomowej jako dodatkowego źródła, bo nie uda się pokryć rosnącego zapotrzebowania na energię po racjonalnych kosztach.

Nie zgodziła się z zarzutami przeciwników atomu, że rząd nie prowadzi żadnej debaty. Projekty odpowiednich ustaw trafiły do ponad 120 organizacji, które się wypowiedziały - zaznaczyła. "Nie zakładaliśmy ogólnonarodowego referendum zważywszy na fakt, że jesteśmy otoczeni dużą liczbą elektrowni jądrowych, wybudowanych bez konsultacji z nami" - wyjaśniła Trojanowska. Dodała, że w odległości mniejszej niż 200 km od granic Polski jest ok. 10 takich siłowni.

Pełnomocnik podkreśliła, że trwają przygotowania do specjalnej kampanii informacyjnej. "To wielkie wyzwanie w sytuacji, gdy 80 proc. społeczeństwa deklaruje niedostateczną wiedzę. Będziemy chcieli dostarczyć informacji na temat zasad działania energetyki jądrowej, na temat najnowocześniejszych i najbardziej bezpiecznych technologii, spośród których będziemy wybierać" - mówiła. Zaznaczyła, że przygotowanie kampanii musi być bardzo skrupulatne, żeby uniknąć zarzutu propagandy. "Musimy zaprząc tutaj wiedzę, a nie promocję" - podkreśliła. Dodała, że rząd zarezerwował na ten cel 20 mln zł, a nie 60 - jak twierdzili przeciwnicy atomu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przeciwnicy energetyki jądrowej: program atomowy rządu to propaganda

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!