Przeciwnicy pakietu klimatycznego wierzą w możliwość jego zawieszenia

Przeciwnicy pakietu klimatycznego wierzą w możliwość jego zawieszenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ciągle jest szansa na zawieszenie unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego - przekonywali uczestnicy konferencji, zorganizowanej we wtorek w Katowicach. Przestrzegają, że wejście w życie pakietu będzie skutkowało wzrostem cen i utratą wielu miejsc pracy.

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu polityków, związkowców i ekspertów w dziedzinie energetyki i gospodarki. Konferencję zorganizowała Solidarna Polska, która zaproponowała skorzystanie z Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO) w celu zawieszenia pakietu.

"Gdybyśmy nie wierzyli, że nie da się powstrzymać pakietu, nie robilibyśmy akcji dotyczącej EIO" - podkreślił w rozmowie z PAP szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Przypomniał, że to jego związek jako pierwszy ostrzegał przed niebezpieczeństwami, jakie niosą postanowienia pakietu. Później "S" jako pierwsza poparła pomysł SP o przeprowadzeniu EIO.

"Cieszymy się, że dzisiaj w Polsce w zasadzie wszystkie frakcje polityczne i związki zawodowe podzielają nasze obawy, głoszone od pięciu lat. Może trochę za późno, ale lepiej późno niż wcale" - oświadczył związkowiec.

Dziś - ocenił Kolorz - o konsekwencjach wprowadzenia w życie pakietu wszyscy w Polsce mówią jednym głosem. Obawiają się, że konsekwencją będzie utrata miejsc pracy - bo przedsiębiorstwa energochłonne będą przenosić produkcję do krajów, w których pakiet nie będzie obowiązywał - i spadek poziomu życia na skutek gwałtownego wzrostu cen energii.

"Mamy raporty, z których wynika jasno: wzrost cen energii sięgnie nawet 30 proc., a ciepła - 20 proc." - podkreślił radny śląskiego sejmiku Michał Wójcik (Solidarna Polska).

Zdaniem organizatorów konferencji, pakiet uderzy przede wszystkim w najbiedniejsze kraje wspólnoty. Najdotkliwiej jego konsekwencje odczuje Polska, której energetyka w ponad 90 proc. oparta jest na węglu kamiennym i brunatnym. Według inicjatorów EIO, wprowadzenie zasad pakietu w Polsce może oznaczać likwidację nawet 500 tys. miejsc pracy, głównie w przemyśle energochłonnym.

Wójcik zaznaczył, że EIO to ostatnie narzędzie, dzięki któremu można powstrzymać pakiet klimatyczny, a przynajmniej zmusić Komisję Europejską aby zauważyła, z jakimi problemami wiąże się wprowadzenie go w życie. Polityk przypomniał, że w ciągu ostatnich 20 lat Polska poczyniła ogromne wyrzeczenia, jeśli chodzi o ekologię.

Zarówno Kolorz, jak i Wójcik wyrażali zadowolenie, że inicjatywę popierają przedstawiciele innych partii politycznych i związków zawodowych. Są one reprezentowane w komitecie organizacyjnym EIO, na czele którego stoi Ludwik Dorn, który wpadł na pomysł skorzystania z takiego instrumentu w sprawie pakietu. Latem tego roku inicjatywa została zarejestrowana w KE. Obecnie trwa zbieranie pod nią podpisów.

Postanowienia dotyczące EIO, pozwalające na składanie masowych petycji, weszły w życie 1 kwietnia. Aby skorzystać z tego instrumentu, trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w siedmiu krajach UE. Inicjatorzy przewidują, że z takim głosem KE musi się liczyć - przeprowadzi debatę i jeśli nie zamrozi, to przynajmniej bardzo głęboko zweryfikować założenia pakietu. Do przedsięwzięcia przyłączyli się przedstawiciele Austrii, Czech, Danii, Grecji, Litwy, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii.

Pakiet ma wejść w życie w państwach UE w 2013 r. Zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - cele te mają być osiągnięte do roku 2020. Polska ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 r. również polskie elektrownie będą musiały kupować wszystkie uprawnienia do emisji na aukcjach.

Konferencja poświęcona zawieszeniu pakietu będzie kontynuowana w środę w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!