XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przed COP21 na świecie marsze przeciwko globalnemu ociepleniu klimatu

Przed COP21 na świecie marsze przeciwko globalnemu ociepleniu klimatu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przed konferencją klimatyczną w Paryżu COP21, której oficjalna inauguracja nastąpi w poniedziałek z udziałem blisko 150 szefów państw i rządów, kilkaset tysięcy ludzi przeszło ulicami różnych miast świata, żądając stanowczych działań w trosce o klimat.

W 2 300 demonstracjach, które odbyły się do tej pory, udział wzięło ponad 570 tys. osób - wynika z szacunków ekologicznej organizacji pozarządowej Avaaz. Organizacja liczy, że do końca weekendu liczba ta przekroczy 600 tys., wraz z manifestacjami zaplanowanymi w obu Amerykach.

W niedzielę 45 tys. osób przemaszerowało przez Sydney, 5 tys. było w Adelajdzie, tysiąc w ulewnym deszczu - w Seulu; proekologiczna manifestacja odbyła się także w Delhi.

"Światowa solidarność", "Nie ma planety B" - głosiły transparenty w Sydney.

Tysiące osób wzięły udział w manifestacji w Londynie; wśród nich była aktorka Emma Thompson, projektantka mody Vivienne Westwood oraz lider laburzystów Jeremy Corbyn. Podobnie jak w innych miastach, także w brytyjskiej stolicy manifestanci apelowali o ambitne i prawnie wiążące porozumienie na paryskiej konferencji.

W Paryżu 208 osób zostało zatrzymanych w wyniku starć policji z uczestnikami nielegalnej demonstracji.

O ile licząca kilka tysięcy osób statyczna manifestacja w formie żywego łańcucha była legalna i przebiegła spokojnie, o tyle przemarsz ekologów został zakazany przez policję na mocy stanu wyjątkowego, który obowiązuje we Francji po zamachach terrorystycznych z 13 listopada.

Szef MSW Bernard Cazeneuve wyraził ubolewanie, że doszło do aktów przemocy, w tym ciskania w stronę policji buli do gry oraz zniczy, świeczek i innych przedmiotów przyniesionych przez paryżan na plac Republiki dla uczczenia pamięci ofiar zamachów z 13 listopada.

Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, by uniemożliwić części zamaskowanych demonstrantów dotarcie na plac oraz rozproszyć pozostałych. Uczestnicy zgromadzenia nieśli transparenty z hasłami wzywającymi do działań na rzecz klimatu i obrony demokracji.

Władze francuskie poinformowały, że na mocy przepisów o stanie wyjątkowym umieściły w areszcie domowym 26 działaczy organizacji ekologicznych, by uniemożliwić im zorganizowanie demonstracji z okazji paryskiej konferencji. Według MSW osoby te uciekały się do przemocy podczas demonstracji w przeszłości i "zapowiedziały, że nie będą respektować przepisów o stanie wyjątkowym".

Wcześniej w niedzielę na placu Republiki pojawiły się tysiące par butów w ramach jedynej dopuszczonej przez władze demonstracji ekologów. Buty symbolizowały uczestników protestu, który miał się odbyć w tym miejscu, ale został odwołany w związku ze stanem wyjątkowym.

Papież Franciszek, przebywający w Afryce, polecił wysłać swoje czarne buty, które ustawiono wśród innych na Placu Republiki. Przyczepiono do nich kartkę z podpisem papieża oraz tytułem jego ekologicznej encykliki "Laudato si'", opublikowanej latem. Franciszek apelował w niej do całego świata o wielkie ekologicznej nawrócenie. Koordynatorem akcji była organizacja obywatelska Avaaz.

W sumie w całej Francji odbyło się w ciągu weekendu 58 pokojowych zgromadzeń w obronie klimatu - poinformował Cazeneuve.

Oficjalna inauguracja konferencji klimatycznej COP21 na szczeblu szefów państw i rządów nastąpi w poniedziałek, ale już w niedzielę w Paryżu rozpoczęły się pierwsze rozmowy negocjatorów. Konferencja potrwa do 11 grudnia.

Jeśli światowe negocjacje zakończą się sukcesem, w stolicy Francji zostanie zawarte w grudniu najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto. Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.

Francuska minister ekologii wyraziła w niedzielę przekonanie, że na konferencji - która jest największym w historii wydarzeniem poświęconym klimatowi - dojdzie do porozumienia, choć może ono nie być na wystarczająco ambitnym poziomie. "Zgromadzenie w jednym miejscu i wokół jednej sprawy 150 szefów państw jest wydarzeniem historycznym" - powiedziała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przed COP21 na świecie marsze przeciwko globalnemu ociepleniu klimatu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!