Przed EEC 2012: Czas wielkiej zmiany w energetyce

Przed EEC 2012: Czas wielkiej zmiany w energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Znakiem naszych czasów w Europie jest polityka klimatyczno-energetyczna i być może to najskuteczniejsza polityka przemysłowa prowadzona przez Unię Europejską. Ale jest pytanie, czy aby na pewno ciągle właściwymi metodami i czy nie zbaczamy z kursu pozwalającemu Staremu Kontynentowi zachować konkurencyjność gospodarczą.

Polityka klimatyczno-energetyczna przestawia energetykę na zielone tory w szybkim tempie. Zmiana oparta jest na subsydiach, czyli portfelach konsumentów i dzięki temu jest skuteczna. Dowodzą tego statystyki europejskie, z których jasno wynika, że paliwa kopalne tracą na rzecz odnawialnych w bardzo szybkim tempie. Jasne też jest, że wpływ tej polityki na stopowanie ocieplenia klimatu przez redukcję CO2 jest żaden, bo globalnie emisje rosną, a udział UE w światowej emisji CO2 też wielki nie jest, bo około 10 proc. Niemniej system handlu emisjami CO2, od początku ręcznie sterowany i nieskuteczny, ciągle jest głównym europejskim narzędziem politycznym mającym zmuszać do zielonych inwestycji.

Z powodu kryzysu finansów publicznych trudno ocenić jak stabilne będzie dotowanie OZE w Europie. Nie wiadomo też co w praktyce stanie się z pieniędzmi z aukcji CO2, na ile wrócą do gospodarki i gdzie. Nie ma natomiast złudzeń co do tego, że kraje zwane do niedawna rozwijającymi się to dzisiaj coraz poważniejsi gracze globalni i nie zamierzają naśladować Unii w zakresie mechanizmów redukcji CO2. Chiny, Indie, czy Brazylia nie zaciągną hamulca rozwoju jakim byłoby dla nich dzisiaj obciążanie cen energii kosztami CO2. W tej sytuacji Europa powinna się zastanowić, czy koniec końców jej polityka zwana klimatyczną nie stanie się za chwilę przeciwskuteczna. Progi bólu są już wyraźne – ochrona najbiedniejszych odbiorców energii i branż zagrożonych wyciekiem emisji, czyli po prostu narażonych na utratę konkurencyjności z powodu polityki klimatycznej.

W miarę upływu czasu coraz wyraźniej widać wygrywających, czyli producentów zielonych technologii i inwestujących w wytwarzanie na nich oparte. To warte podkreślenia, bo koszty rozwoju zielonej energii (subsydia) są socjalizowane, a zyski nie. Z tego powodu gdy działalność ta nie będzie dochodowa, nie będzie żadnej zielonej energetyki.

Przy tym wydaje się, że to właśnie teraz w dużym stopniu waży się przyszłość zarówno energetyki jak i wielu gałęzi przemysłu europejskiego. W marcu minął rok od opublikowania przez Komisję Europejską „Mapy drogowej w kierunku gospodarki niskoemisyjnej w perspektywie roku 2050”. Wciąż aktualna jest zawarta w niej propozycja redukcji emisji CO2 wewnątrz Unii Europejskiej do 2050 roku o 80 proc. w stosunku do emisji z 1990 roku. Szacunki mówiły, że przejście do gospodarki niskoemisyjnej wymagać będzie dodatkowych inwestycji rzędu 270 mld euro rocznie w latach 2010-2050, a z tego w budownictwie 75 mld euro, w transporcie 150 mld euro i w energetyce 30 mld euro.

Polityka energetyczna Unii Europejskiej będzie jednym z wiodących tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który zaczyna się już 14 maja w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przed EEC 2012: Czas wielkiej zmiany w energetyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!