Fukushima jak szczepionka

Fukushima jak szczepionka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Nasz sygnał, że nie rezygnujemy z planów atomowych, był czytelny - mówi Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki atomowej w rozmowie z portalem wnp.pl

Po trzęsieniu ziemi w Japonii Guenther Oettinger, komisarz ds. energii, zaprosił ministrów do spraw energii do Brukseli, żeby omawiać kwestie bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. To była przesadzona reakcja podobnie jak późniejsza decyzja o testowaniu wytrzymałości europejskich elektrowni jądrowych na trzęsienia ziemi?

– Cokolwiek będzie się działo w celu poprawienia bezpieczeństwa istniejących elektrowni jądrowych, będzie przez nas absolutnie aprobowane. Sądzę jednak, że te decyzje miały w jakiejś mierze podłoże polityczne dla zamanifestowania dbałości o bezpieczeństwo jądrowe. Ale akurat kwestia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony obiektów jądrowych jest przedmiotem ustawicznej kontroli i troski dozorów jądrowych i operatorów obiektów energetyki jądrowej. To jeden z elementów odpowiedzialności przemysłu jądrowego.

Chodzi o wyciągniecie wniosków z analiz dotyczących odporności eksploatowanych w Europie elektrowni jądrowych na sytuacje wykraczające poza podstawy projektowe przyjęte dla tych elektrowni, a spowodowane skrajnymi oddziaływaniami zewnętrznymi.

I chociaż nowoczesne technologie jądrowe o najwyższych standardach bezpieczeństwa, jakie będą mogły być zastosowane w polskich elektrowniach jądrowych, są zaprojektowane tak, by poradzić sobie z następstwami, jakie wywołał kataklizm w japońskiej elektrowni Fukushima, to każda lekcja płynąca z doświadczeń japońskich będzie przedmiotem analiz i spowoduje doskonalenie stosownych procedur.

Czego się zatem przestraszyli politycy decydując o testowaniu elektrowni w Europie ?

– Po trzęsieniu ziemi w Japonii dyskusję zainicjowali przede wszystkim Niemcy, mając przed sobą perspektywę wyborów do parlamentów niektórych krajów związkowych. W tym kraju cześć obywateli ma negatywny stosunek do energii jądrowej, choć eksploatacja niemieckich elektrowni jądrowych prowadzona jest z najwyższa starannością.

Potencjalni dostawcy technologii jądrowych dla Polski dzwonili do pani z pytaniem, co dalej z energetyką jądrową w Polsce ?

– Nie. Nasz sygnał, że nie rezygnujemy z planów atomowych był czytelny. Powiedziałam o tym również na spotkaniu u komisarza Oettingera, w którym brali udział także przedstawiciele przemysłu jądrowego.

Awaria elektrowni Fukushima była następstwem kataklizmu, ale mimo to wywołała dyskusje o przyszłości energetyki jądrowej. Dlaczego ?

– Europa poszukuje dziś miejsca między fobią związana z emisją CO2, a fobią jądrową. Jedni boją się skutków klimatycznych i gospodarczych emisji gazów cieplarnianych, inni – energetyki jądrowej uznając ją za kosztowną i ryzykowną. Nie sposób dzisiaj mówić o wdrażaniu energetyki jądrowej nie uwzględniając europejskiej dyskusji na temat przyszłości energetyki w ogóle.

Jesteśmy w specyficznej sytuacji, bo z programem jądrowym w Polsce startujemy od samego początku, jesteśmy na etapie tworzenia „oprzyrządowania” regulacyjnego i organizacyjnego, które dopiero będzie umożliwiać podejmowanie decyzji o stosownych inwestycjach.

Każdy moment jest dobry na dyskusję merytoryczną, ale bez fachowej oceny prac stabilizujących stan uszkodzonych reaktorów w Fukushimie i wniosków z tego płynących dla przemysłu jądrowego - taka dyskusja o przyszłości energetyki jądrowej będzie zbyt emocjonalna.

Czym zatem jest pani zdaniem festiwal opinii o energetyce jądrowej, który się odbył po katastrofie w Japonii ?

– Obecnie wygłaszane opinie to swoisty polityczno-intelektulany drybling między faktami i domniemaniami. Dzisiaj wiemy z relacji służb elektrowni, że reaktory w Fukushimie zostały automatycznie wyłączone i awaryjnie chłodzone do momentu, w którym tsunami zmyło zbiorniki z olejem napędowym do silników diesla, co spowodowało brak zasilania i w efekcie brak chłodzenia reaktora. Brak możliwości odbioru ciepła spowodował uszkodzenie prętów paliwowych i topienie rdzenia reaktora.

W dzisiejszych nowoczesnych technologiach trzeciej generacji prawdopodobieństwo takiej awarii jest tysiąckrotnie mniejsze, w porównaniu do generacji drugiej, dzięki zastosowaniu niewymagających zasilania elektrycznego układów (pasywnych) lub zwielokrotnienia (redundancji) układów bezpieczeństwa.

Jak zadziałały wydarzenia w Japonii na jądrową część Unii Europejskiej ?

– Paradoksalnie, wydarzenia w Japonii zadziałały w większości krajów europejskich eksploatujących elektrownie jądrowe jak szczepionka. Zdajemy sobie sprawę jak poważna jest sytuacja w japońskiej elektrowni dotkniętej kataklizmem, pamiętamy jednak, że dzięki energetyce jądrowej Japonia uniknęła humanitarnej katastrofy.

W wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii uszkodzonych zostało 21 obiektów energetyki konwencjonalnej, w tym elektrownie węglowe i gazowe. Tsunami rozmyło bowiem linie kolejowe, oraz poważnie uszkodziło gazociągi, co w konsekwencji sparaliżowało dostawy paliw do elektrowni. Sytuację w Japonii po trzęsieniu ziemi ratują wciąż działające elektrownie jądrowe.

Mając świadomość, że w Europie takie kataklizmy nie mogą się zdarzyć, bo inne są uwarunkowania sejsmiczne w tej części świata. Sytuację japońskiej energetyki po katastrofie spowodowanej ekstremalnymi zjawiskami przyrody należy oceniać z odpowiednim dystansem. Heroizm i poświęcenie służb elektrowni Fukushima dla stabilizacji stanu uszkodzonych reaktorów zasługuje na najwyższy szacunek i podziw. Dotyczy to także służb organizujących prewencyjną akcję ewakuacyjną ludności zamieszkałej w okolicy elektrowni, których profesjonalizm i opanowanie pozwoliły na jej sprawne przeprowadzenie.

Rozmawiał: Ireneusz Chojnacki

O planach wobec energetyki jądrowej w Polsce będzie mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Sesję „Energetyka atomowa” zaplanowano na 18 maja, w godz, 11.30-13.30. Szczegółowy program na www.eec2011.eu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fukushima jak szczepionka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!