Przedstawiciele parlamentów państw UE o wspólnej polityce energetycznej

Przedstawiciele parlamentów państw UE o wspólnej polityce energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szefowie komisji ds. gospodarczych parlamentów państw członkowskich Unii Europejskiej spotkali się w poniedziałek w polskim parlamencie, by omówić potrzeby i możliwości finansowania polityki energetycznej UE do 2020 r. W obradach uczestniczyli Waldemar Pawlak i Guenther Oettinger.

Spotkanie otworzył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Gospodarzami przedsięwzięcia zorganizowanego w ramach polskiej przewodnictwa w Radzie UE byli: poseł Wojciech Jasiński, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i senator Jan Wyrowiński, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślał potrzebę współpracy energetycznej pomiędzy krajami-członkami UE, zarówno na poziomie instytucji, jak i tworzenia odpowiednich regulacji prawnych.

"Bardzo ważna jest stabilność regulacji, która daje podstawy do tak długoterminowych (energetycznych - PAP) inwestycji. Żaden bank ani żaden inwestor nie zaangażują ogromnych pieniędzy po to, żeby okazało się, że z powodu innej interpretacji przepisów rachunek ekonomiczny został przekreślony" - mówił Waldemar Pawlak.

W warunkach przedłużającego się kryzysu finansowego UE i zagrożeń dla trwałości strefy euro osiągnięcie politycznego konsensusu w tej sprawie jest zadaniem niezwykle trudnym. Choć powstanie wspólnego, otwartego i wolnego europejskiego rynku energii nie jest kwestionowane, to wskazanie źródeł i mechanizmów jego finansowania nadal rodzi spory wewnątrz Unii.

"Dzisiaj na rynkach finansowych i papierów wartościowych jest dużo niepewności. W takich okolicznościach trudno o inwestycje w energetykę, gdzie horyzont inwestowania jest kilkunasto -, a nawet kilkudziesięcioletni. Bardzo ważne jest budowanie mocnej oprawy instytucjonalnej, gdyż środki na ten cel muszą pochodzić w dużej mierze z projektów i programów europejskich, gwarantowanych przez instytucje publiczne" - powiedział PAP Waldemar Pawlak.

W spotkaniu uczestniczył unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Przedstawił cele i sposoby realizacji europejskiej polityki energetycznej do 2020 r. w warunkach kryzysu finansowo-gospodarczego UE. Komisarz zwrócił uwagę, że ważna jest nie tylko kwestia bezpieczeństwa energetycznego i dostępności energii, ale także jej cena, zwłaszcza w przypadku przemysłu.

Jednym z głównych celów strategii Europa 2020 jest ograniczenie do roku 2020 emisji CO2 o 20-30 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990, poprawa efektywności energetycznej o 20 proc. oraz wzrost udziału energetyki odnawialnej do 20 proc. Priorytetem w odniesieniu do infrastruktury energetycznej na rok 2020 i w dalszej perspektywie jest wprowadzenie nowej, europejskiej polityki infrastruktury energetycznej, która ma ułatwiać budowanie jednolitej, inteligentnej sieci europejskiej - podkreślano podczas spotkania.

W wystąpieniach deputowanych wskazywano, że dla urzeczywistnienia wspólnej polityki energetycznej UE (podobnie jak w przypadku wspólnej polityki rolnej), konieczne jest zapewnienie jej znaczącego finansowania z budżetu Unii. Nie wiadomo, czy będzie on w stanie w latach 2014-2020 odpowiedzieć na potrzeby unijnego rynku energetycznego i na globalne wyzwania związane z konkurencją Unii z największymi gospodarkami świata. Dlatego niezbędne są nowe rozwiązania finansowe i odpowiedź na pytanie, czy finansowanie wielkich europejskich projektów w zakresie infrastruktury energetycznej będzie się odbywać przez emisję europejskich obligacji (union/euro bonds), które byłyby uzupełnieniem pożyczek udzielanych przez Europejski Bank Inwestycyjny czy może korporacyjnych obligacji projektowych (projects bonds), dających nadzieje na zwiększenie nakładów na inwestycje.

Podczas spotkania rozmawiano także o roli i możliwościach Europejskiego Banku Inwestycyjnego we współfinansowaniu celów europejskiej polityki energetycznej w kontekście nadal występujących poważnych różnic w polityce energetycznej krajów członkowskich UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!