XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przedstawiciele UE sprawdzą budowę odkrywki węgla

Przedstawiciele UE sprawdzą budowę odkrywki węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pod koniec maja przedstawiciele Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego przyjadą na Dolny Śląsk, aby sprawdzić, czy przygotowania do budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego pomiędzy Legnicą, Lubinem i Ścinawą prowadzone są zgodnie z prawem.

Przedstawiciele Komisji Petycji PE zostali zaproszeni przez władze sześciu gmin z regionu Zagłębia Miedziowego, które sprzeciwiają się utworzeniu w tym miejscu odkrywkowej kopalni węgla. W czasie wizyty unijni urzędnicy spotkają się m.in. z samorządowcami i mieszkańcami oraz obejrzą tereny, gdzie ma powstać kopalnia.

O przyjeździe unijnych przedstawicieli i przeprowadzeniu przez nich tzw. wizyty rozpoznawczej w dniach 30-31 maja, poinformowała samorządowców Georgiana Sandu z sekretariatu Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. Zdaniem samorządowców, w trakcie przygotowań do budowy kopalni złamane zostało prawo przez władze państwa, które nie respektują Konstytucji RP i odbierają im prawo do samostanowienia.

Miejscowa społeczność kilkukrotnie organizowała protesty przeciwko tej inwestycji. Według mieszkańców regionu i samorządowców powstanie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego zniszczy nie tylko środowisko, ale także lokalną infrastrukturę, która była budowana także za unijne pieniądze.

"Do niedawna nasze działania nie były w ogóle zauważane przez władze państwa. Nikt nie chciał z nami rozmawiać. Dlatego skierowaliśmy do Komisji Petycji skargę w tej sprawie i zaproszenie do złożenia wizyty, aby jej członkowie sprawdzili sytuację na miejscu" - powiedziała przewodnicząca Społecznego Komitetu "STOP Odkrywce" Irena Rogowska.

Plan budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego usytuowanej na północ od Legnicy zapisany jest w rządowej "Polityce energetycznej Polski do 2030 r.". Złoże węgla brunatnego, które miałoby być eksploatowane, jest jednym z najbogatszych w Polsce - zawiera ok. 15 mld ton surowca, z czego do wydobycia ok. 3 mld ton.

We wrześniu 2009 r. mieszkańcy gmin, na terenie których miałaby powstać kopalnia (obszar między Legnicą, Lubinem a Ścinawą) opowiedzieli się w referendach przeciw eksploatacji złóż węgla brunatnego. Przeciwnicy odkrywki - samorządowcy i mieszkańcy - zrzeszyli się w Społecznym Komitecie "STOP Odkrywce".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedstawiciele UE sprawdzą budowę odkrywki węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!