Przepisy akcyzowe dot. kogeneracji wymagają doprecyzowania

Przepisy akcyzowe dot. kogeneracji wymagają doprecyzowania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W celu uniknięcia sporów z organami podatkowymi istnieje potrzeba doprecyzowania, że zgodnie z art. 30 ust. 7 ustawy o podatku akcyzowym ze zwolnienia z akcyzy korzysta energia elektryczna zużyta do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu oraz do podtrzymania tych procesów – uważa kancelaria Parulski & Wspólnicy Doradcy Podatkowi.

Kancelaria Parulski & Wspólnicy Doradcy Podatkowi przygotowała raport „Akcyza 2013 – kierunek pożądanych zmian”. W raporcie omówione zostały akcyzowe zagadnienia problemowe istotne z punktu widzenia różnych branż przemysłu oraz zostały przedstawione propozycje zmian rozwiązań prawnych, które obecnie w ocenie autorów raportu stanowią bariery gospodarcze. Jeden z rozdziałów opracowania dotyczy zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej i też zawiera postulaty zmian w tym obszarze.

Autorzy wskazują m.in., że podmiot zużywający energię elektryczną zwolnioną z akcyzy jest zobowiązany do składania do urzędu celnego oświadczenia o ilościach i sposobie jej wykorzystania. Niezależnie od tego, podatnicy są zobowiązani do składania deklaracji w podatku akcyzowym za miesięczne okresy rozliczeniowe. W deklaracji dla podatku od energii elektrycznej (AKC-4/H) podatnicy wykazują nie tylko ilość zużytej energii, wobec której powstało zobowiązanie podatkowe, ale również ilość energii zwolnionej z akcyzy.

- W praktyce, zatem zakres danych składanych w oświadczeniach pokrywa się z danymi, które podatnicy są zobowiązani podawać w deklaracji AKC-4/H. Składanie comiesięcznych oświadczeń jest, więc niczym nieuzasadnionym obciążeniem dla podatników, jednocześnie niewpływającym na zwiększenie skuteczności sprawowania kontroli akcyzowej. Z tego powodu postulujemy, aby zrezygnować z obowiązku składania do urzędu celnego oświadczeń o ilościach i sposobie wykorzystania energii elektrycznej. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące ilości zużywanej energii, która korzysta ze zwolnienia z akcyzy znajdują się, bowiem w deklaracji podatkowej – czytamy w raporcie.

W opracowaniu kancelaria Parulski & Wspólnicy Doradcy Podatkowi poświęca też uwagę zakresowi zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej. Doradcy wskazują, że zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, zwolniona z opodatkowania jest energia elektryczna zużywana do produkcji energii elektrycznej oraz do podtrzymania procesów produkcyjnych, a jednocześnie zgodnie z art. 30 ust. 7 ustawy akcyzowej ze zwolnienia od akcyzy korzysta energia elektryczna zużyta do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.

Raport podkreśla, że na gruncie tych dwóch wyżej wymienionych przepisów powstała wątpliwość, czy energia zużywana do podtrzymania procesów produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu może korzystać ze zwolnienia. Doradcy informują., że część organów podatkowych uznała, że skoro ustawodawca wyraźnie wskazał w art. 30 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, że zwolnienie dotyczy energii elektrycznej zużytej do produkcji energii elektrycznej i podtrzymania tych procesów, to brak analogicznego sformułowania w art. 30 ust. 7 ustawy akcyzowej oznacza, że intencją ustawodawcy było opodatkowanie energii zużytej na podtrzymanie procesów produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.

- Z całą pewnością dla ustawodawcy oczywiste było, że energia elektryczna zużywana do produkcji energii elektrycznej nie powinna podlegać opodatkowaniu niezależnie od tego czy w danym zakładzie wytwarzana jest wyłącznie energia elektryczna, czy energia elektryczna w skojarzeniu. Jednak w celu uniknięcia sporów z organami podatkowymi, naszym zdaniem istnieje potrzeba doprecyzowania, że zgodnie z art. 30 ust. 7 ustawy o podatku akcyzowym ze zwolnienia z akcyzy korzysta energia elektryczna zużyta do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu oraz do podtrzymania tych procesów. Jednocześnie pojęcie podtrzymania procesów produkcyjnych powinno być interpretowane, tak by ze zwolnienia mogła korzystać również energia zużyta do zainicjowania procesu produkcji oraz na rozruch urządzeń produkcyjnych. Każdy proces produkcyjny wymaga, bowiem odpowiedniej energii na jego rozpoczęcie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku produkcji energii elektrycznej – czytamy w raporcie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przepisy akcyzowe dot. kogeneracji wymagają doprecyzowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!