XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przyszła zima a więc wzrosło zanieczyszczenie powietrza niską emisją

Przyszła zima a więc wzrosło zanieczyszczenie powietrza niską emisją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zanieczyszczenie powietrza w woj. śląskim przekracza w sobotę dopuszczalne normy, w niektórych miejscach – znacząco. Tak będzie przez cały weekend – wynika z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ).

Jak podał WIOŚ i służby kryzysowe wojewody, w sobotę i w niedzielę ze względu na poziom pyłu zawieszonego w północnej części województwa śląskiego jakość powietrza będzie umiarkowana, na obszarze bielsko-cieszyńskim oraz w Częstochowie - dostateczna, w Bielsku-Białej - zła, a w pozostałej części województwa śląskiego - bardzo zła.

Według danych WIOŚ najgorsza jakość powietrza jest w sobotę w okolicach Gliwic, Rybnika i Zabrza, gdzie czujniki odnotowały kilkakrotne przekroczenie stężeń pyłów zawieszonych PM10.

Także w poprzednich dniach w woj. śląskim odnotowano przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10. Np. w czwartek w Rybniku normy były przekroczone o 76 proc., Gliwicach i Żywcu - o 60 proc. a w Zabrzu - o 52 proc.

Dopuszczalne stężenie PM10 w powietrzu wynosi 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

Z początkiem września br. weszła w życie przyjęta w kwietniu uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego, która zakłada stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych i wprowadza zakaz używania najbardziej zanieczyszczających powietrze paliw.

Zapisy uchwały antysmogowej obowiązują na obszarze całego województwa przez cały rok, dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie nie można w nich spalać węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przyszła zima a więc wzrosło zanieczyszczenie powietrza niską emisją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!