PSE: dzięki nowym inwestycjom nie zabraknie w Polsce mocy

PSE: dzięki nowym inwestycjom nie zabraknie w Polsce mocy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Biorąc pod uwagę trwające inwestycje oraz te, które wkrótce najpewniej się rozpoczną, jak Jaworzno, o bilans mocy w systemie elektroenergetycznym jesteśmy spokojni - powiedział Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

- Jeszcze niedawno czułem się bardzo niekomfortowo, gdyż wielokrotnie podkreślałem, że mamy problem, który się uwidoczni ograniczeniami w dostawach energii elektrycznej - zaznaczył prezes PSE.

Jak podkreślił, średni koszt energii niedostarczonej na świecie do odbiorców to ok. 13 tys. USD za MWh. W Polsce, gdy kilka lat temu pod Szczecinem doszło do przerwania dostaw, ten wskaźnik wynosił ok. 13 tys. zł za MWh.

- To pokazuje, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne to sprawa fundamentalna. Obecnie patrzę na tę sytuację nieco bardziej spokojnie, bo w ostatnich latach wiele się wydarzyło w Polsce. Nieustająca dyskusja nad tym, że grozi nam deficyt mocy, przełożyła się na kilka ważnych decyzji inwestycyjnych - wskazał Majchrzak.

Dodał, że chodzi m.in. o budowę dużych bloków energetycznych w Stalowej Woli, Włocławku, Kozienicach i Opolu.

- Bilans mocy likwidowanej w systemie elektroenergetycznym to prawie 4000 MW w wysłużonych jednostkach do 2020 r. Biorąc pod uwagę trwające inwestycje oraz te, które wkrótce najpewniej się rozpoczną, jak Jaworzno, o bilans mocy w systemie elektroenergetycznym jesteśmy spokojni - powiedział Majchrzak.

Podkreślił, że dzięki inwestycjom, poza zapewnieniem bezpieczeństwa bilansu mocy, zostanie zmniejszona także emisja CO2.

- Bloki, które budowano w przeszłości w Elektrowni Opole, mają emisyjność CO2 na poziomie ok. 980 kg/MWh. Nowe bloki będą miały emisyjność CO2 na poziomie 700 kg/MWh. To redukcja na poziomie bliskim 30 proc., a w kraju mamy tak wysłużone moce wytwórcze w eksploatacji, gdzie można by uzyskać spadek o 50 proc. - wskazał prezes.

Majchrzak zaznaczył, że Polska dysponuje kilkoma możliwościami redukcji emisji CO2, choć nie wszystkie są wystarczająco wykorzystywane.

Jak wskazał, poprzez gruntowną modernizację mocy w energetyce węglowej można uzyskać redukcję emisji CO2 na średnim poziomie 30-40 proc. Mniejsza emisyjność będzie też efektem wybudowania kilku dużych siłowni opalanych gazem.

- Poza tym mamy prawie 3500 MW mocy w farmach wiatrowych, a do końca 2014 r. będzie to ok. 4000 MW. W skali roku produkują one już 2 GWh energii. PSE troszczy się przy tym o to, aby podaż źródeł odnawialnych nie kolidował z regulacyjnością i stabilnością bilansu - powiedział Majchrzak.

- Mamy też kilka dźwigni do redukcji emisji, których nie wykorzystujemy. Chodzi o kogenerację, która nie jest dostatecznie wykorzystywana w ciepłownictwie. Do tego jest jeszcze technologia CCS; powinniśmy przeprowadzić pilotażowy projekt, aby później mieć w ręku twarde argumenty dotyczące celowości takich przedsięwzięć - dodał.

Prezes PSE wskazał też na istniejące wyliczenia, według których koszt redukcji emisji CO2 poprzez efektywność energetyczną jest ujemny - pozwala ona na uzyskanie ok. 14 euro na tonę zredukowanej emisji, a w przemyśle ma to być ok. 11 euro na tonę.

Majchrzak przypomniał również, że według Międzynarodowej Agencji Energii do 2035 r. zużycie energii na świecie wzrośnie o 30 proc., a wykorzystanie węgla do produkcji energii zwiększy się o 17 proc. Natomiast kolejność wykorzystania zasobów do produkcji energii jest następująca: węgiel, OZE, gaz, atom.

- Wykorzystajmy czyste technologie węglowe, które są w trendach światowych, do tego, abyśmy byli konkurencyjni. Dziś węgiel w Polsce kosztuje ok. 11 zł/GJ, a gaz 35 zł/GJ. Nie wiem, ile musiałoby kosztować uprawnienie do emisji CO2, aby gaz był konkurencyjny - stwierdził Majchrzak.

Szef PSE zwrócił uwagę na tempo rozwoju energetyki wiatrowej w Niemczech i w Polsce. Nasi zachodni sąsiedzi mają aktualnie ok. 33 000 MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej przy całkowitej mocy zainstalowanej ok. 178 000 MW.

- Polska ma z kolei ok. 3500 MW, a w perspektywie 2020 r. będzie to najpewniej ok. 7000-8000 MW. Wówczas osiągniemy podobny współczynnik mocy farm wiatrowych w bilansie jak Niemcy, więc nie musimy mówić o sobie źle - podkreślił Majchrzak.

Zaznaczył przy tym, że Polska zmierza do tego celu w bardziej zrównoważony sposób. Dodał, że jeszcze kilka lat temu produkcja energii z wiatru była 30-40 proc. droższa niż obecnie.

- Przewiduje się, że w 2020 r. jej cena będzie się wyrównywać z ceną rynkową. To pokazuje, że lepszy jest wolniejszy i rozsądniejszy rozwój OZE z uwzględnieniem całego otoczenia, którym dla nas jest zaplecze surowcowe dające bezpieczeństwo. Dlatego też nasze tempo rozwoju OZE oceniam jako prawidłowe - podsumował Majchrzak.

Wypowiedź Henryka Majchrzaka pochodzi z konferencji „Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej”, zorganizowanej przez Grupę PTWP, wydawcę Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl, nad którą patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Było to wydarzenie wprowadzające do VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zobacz więcej Konferencja "Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej" - serwis specjalny

Tematyka inwestycji energetycznych i rynku mocy będzie omawiana podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 8 maja w Katowicach odbędą się debaty: "Inwestycje w sektorze energii" oraz "Energetyka. Rynek mocy". Zobacz więcej informacji na temat tego wydarzenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PSE: dzięki nowym inwestycjom nie zabraknie w Polsce mocy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!