PSE: na 2021 r. zakontraktowano na rynku mocy 22 tys. 427 MW

PSE: na 2021 r. zakontraktowano na rynku mocy 22 tys. 427 MW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W wyniku pierwszej aukcji rynku mocy, która odbyła się 15 listopada zakontraktowano na rok 2021 r. w sumie 22 tys. 427 MW obowiązków mocowych - poinformowały w poniedziałek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Aukcję wygrało 160 jednostek rynku mocy.

Jak podkreśliły PSE, umowy mocowe na 2021 r. są warunkowe - do czasu ogłoszenia ostatecznych wyników aukcji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w pierwszym dniu roboczym następującym po 21 dniu od dnia zakończenia aukcji mocy. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, pierwszą aukcję rozstrzygnięto w 5-ciu rundach, a cena zamknięcia aukcji mieści się w przedziale od 218,56 do 240,40 zł/kW/rok.

Wśród nowych bloków energetycznych, które wygrały kontrakty mocowe są m.in. powstające gazowe elektrociepłownie w Stalowej Woli - kontrakt na 7 lat - oraz na warszawskim Żeraniu (PGNiG Termika) - kontrakt na 15 lat. 15 letnie kontrakty dostały też budowane bloki na węgiel w Opolu (PGE) i Jaworznie (Tauron).

Na liście znalazło się ogółem 11 nowych z 5-17 letnimi kontraktami, 47 jednostek modernizowanych z kontraktami o długości 5 - 7 lat, 83 istniejące jednostki z rocznymi kontraktami oraz nowy, ponad 1000 MW blok Enei w Kozienicach, zakwalifikowany jako istniejąca, ale z 15 letnim kontraktem. W aukcji wyłoniono też 18 jednostek DSR - czyli ograniczenia zużycia energii na żądanie.

Rynek mocy jest w założeniu mechanizmem wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych, dla których ceny energii na rynku hurtowym w długim okresie nie gwarantują spłaty inwestycji w nowe, konwencjonalne jednostki wytwórcze, potrzebne dla utrzymania bezpiecznego funkcjonowania systemu energetycznego i zapewnienia dostaw energii elektrycznej.

Ustawa o rynku mocy, która weszła w życie 18 stycznia 2018 r. stanowi, że moc jest towarem, który można kupować i sprzedawać. Jednostki - wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego, polegającego na gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu oraz zobowiązaniu do faktycznej dostawy mocy w okresie zagrożenia - będą wynagradzane. Koszty poniosą końcowi odbiorcy prądu, w postaci tzw. opłaty mocowej, która pojawi się na ich rachunkach od 2021 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PSE: na 2021 r. zakontraktowano na rynku mocy 22 tys. 427 MW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!