PSE-Operator zainwestuje 6 mld zł

PSE-Operator zainwestuje 6 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka lada dzień przedstawi nowy plan rozwoju. Do 2020 r. chce zbudować ponad 2 tys. km nowych linii.

PSE-Operator, spółka, która kieruje pracą krajowego systemu energetycznego oraz zajmuje się infrastrukturą przesyłową, zaczyna nadrabiać zaległości w rozbudowie i modernizacji sieci - pisze "Puls Biznesu".

— Możemy to robić dopiero od kilku miesięcy. W styczniu krajowe sieci stały się naszą własnością. Wcześniej należały do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE, dawnego PSE) i tam zapadały decyzje inwestycyjne — wyjaśnia dziennikowi Andrzej Wołosz, wiceprezes PSE-Operator odpowiedzialny za infrastrukturę.

Zaległości jest co niemiara. Największych nakładów wymagają sieci przesyłowe w północno-wschodniej Polsce. System musi być rozbudowywany nie tylko ze względu na potrzeby wewnętrzne, ale także po to, żeby można było skutecznie eksploatować przyszłe połączenie między Polską a Litwą. Polska liczy, że dzięki niemu będzie mogła importować od sąsiadów 1 tys. MW mocy. Inwestycje związane z mostem to koszt na poziomie 650 mln EUR (2,2 mld zł). Część z nich pokryje unijna dotacja.

Łącznie w centralnej i północnej Polsce operator chce mieć do 2010 r. 1 tys. km nowych linii. Część z nich to połączenia na zupełnie nowych trasach umożliwiające tzw. zamykanie pierścieni, czyli tworzenie bardziej bezpiecznych połączeń pozwalających na zasilanie każdego punktu w systemie z wielu alternatywnych źródeł. W kilku przypadkach spółka chce zmodernizować istniejące połączenia, zastępując stare linie o napięciu 220 kV, liniami 400 kV. Transport energii na wyższych napięciach zmniejsza straty przesyłowe - czytamy w "Pulsie Biznesu"

PSE-Operator planuje też inwestycje w innych rejonach kraju. M.in. budowę nowej linii wzdłuż autostrady A4, która umożliwi wyprowadzenie mocy z nowych bloków Elektrowni Opole. Spodziewamy się ich uruchomienia po 2015 r..

Firma jest też zdeterminowana, żeby doprowadzić do utworzenia polsko-niemieckiej spółki (podobnej do LitPolLink odpowiedzialnej za przygotowanie budowy mostu na Litwę) w celu wybudowania transgranicznego połączenia z Berlinem. Nowa linia odciążyłaby nasz system, którego pracę zakłócają liczne farmy wiatrowe pracujące w północno-wschodnich landach, a jednocześnie umożliwiłaby nam import kolejnego 1 tys. MW.

— Łączne koszty po obu stronach szacuję na około 1 mld zł — mówi Stefania Kasprzyk.

Operator chciałby również zwiększyć możliwości importowe Polski, rewitalizując linie łączące nasz system z ukraińskim. Po podziale dawnego PSE nie trafiły one jednak do operatora, który od dłuższego czasu negocjuje z PGE kwestię ich przejęcia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!