PSE podpisały dokument nt. wykonalności budowy "mostu energetycznego" z Litwą

PSE podpisały dokument nt. wykonalności budowy "mostu energetycznego" z Litwą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) i Lietuvos Energija AB podpisali we wtorek w Wilnie końcowy dokument dotyczący wykonalności połączenia systemów energetycznych Polski i Litwy - podało PSE w komunikacie.

PSE napisały, że podpisanie dokumentu świadczy o tym, że projekt połączenia systemów jest technicznie, prawnie i ekonomicznie wykonalny. Jednak - jak zaznaczono - pod warunkiem, że 75 proc. kosztów realizacji połączenia zostanie pokryte z pieniędzy UE.

Zdaniem prezesa PSE Pawła Urbańskiego, realizacja projektu zapewni integrację systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy. "Przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, to właśnie tędy popłynie energia z Ignaliny (chodzi o elektrownię atomową w litewskim mieście Ignalina, która po zamknięciu w 2009 r. starego reaktora, modelu czarnobylskiego, ma zostać wyposażona w nowe moce - PAP)- uważa Urbański.

Zdaniem prezesa PSE, Polska "od początku traktowała te dwa projekty - mostu energetycznego i elektrowni w Ignalinie - łącznie".

Tymczasem we wtorek szef resortu gospodarki Piotr Woźniak powiedział, że z ekonomicznego punktu widzenia budowa połączenia międzysystemowego ma sens jedynie w przypadku, gdy jedna z polskich spółek energetycznych będzie otrzymywała z Ignaliny 1000 - 1200 MW.

Z tego powodu całkowita moc elektrowni powinna być znacznie większa, niż przewidywane 1600 MW, by zapewnić wszystkim krajom uczestniczącym w projekcie dostęp do mocy na zadowalającym dla nich poziomie.

Kraje bałtyckie zainicjowały projekt elektrowni nuklearnej, chcąc złagodzić zapotrzebowanie na energię elektryczną, po planowanym na 2009 rok wygaszeniu elektrowni atomowej w Ignalinie (z reaktorem RBMK-1500 - PAP), do czego litewski rząd zobowiązał się, wchodząc do UE. Do projektu przyłączyła się Polska.

Pod koniec czerwca litewski parlament przyjął ustawę o elektrowni atomowej, która umożliwi budowę nowej siłowni na terenie likwidowanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Przewiduje ona, że Litwa w tym projekcie będzie miała co najmniej 34 proc. akcji; pozostałe po równo przypadną Polsce, Łotwie i Estonii.

W połowie grudnia cztery kraje: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie o powołaniu konsorcjum czterech firm, które przystąpią do projektu odbudowania mocy ignalińskiej elektrowni. Wstępne porozumienie, które zawarły spółki energetyczne tych państw: Lietuvos Energija (Litwa), Latvenergo (Łotwa), Eesti Energia (Estonia) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne przewidywało, że każda ze stron ma mieć po 25 proc. udziałów w tym projekcie.

Tzw. most energetyczny Ełk - Alitus na Litwie miałby stanowić brakujące ogniwo w +pierścieniu bałtyckim+, łączącym systemy elektroenergetyczne Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Szwecji. Projekt jest jednym z priorytetów UE.

Połączenie elektroenergetyczne Ełk - Alitus obejmuje budowę 150 km dwutorowej linii przesyłowej wysokiego napięcia (400 kV). Jego koszt szacuje się na 237 mln euro, z czego 71 mln euro po stronie polskiej i 166 mln euro po stronie litewskiej. Linia może powstać do 2012 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!