PSL przeciwne zapisom autorstwa PO w ustawie o OZE

PSL przeciwne zapisom autorstwa PO w ustawie o OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PSL nie poprze w Sejmie wprowadzonej przez Senat poprawki autorstwa PO do ustawy o OZE dot. mikroproducentów energii - wynika z rozmów PAP z ludowcami. W tej kwestii PSL opowiada się za zapisami, którym przeciwny był rząd. Według źródeł PAP Platforma podjęła rozmowy z PiS.

Kompromisowe - według senatorów PO - rozwiązanie stanowi, że będzie gwarantowana cena odkupu energii od właścicieli mikroinstalacji (do 10 kW), ale wyniesie około 40 gr. To o około połowę mniej niż zakładało rozwiązanie przyjęte w Sejmie, które znalazło się w ustawie o odnawialnych źródłach energii na wniosek przede wszystkim PSL. Ludowcy uważają, że energia powinna być kupowana od mikroproducentów po cenie gwarantowanej i znacznie wyższej od rynkowej, czyli po ok. 80 gr.

Jednak odkupowi po cenie gwarantowanej znacznie wyższej od ceny rynkowej sprzeciwiał się w trakcie prac parlamentarnych rząd. Przedstawiciele rządu uzasadniali, że w takiej sytuacji mikroinstalacje służyłyby celom zarobkowym, a nie produkcji energii na własne potrzeby.

Według senatorów PO przyjęte, na ich wniosek, przez Senat w minioną sobotę rozwiązanie może umożliwić kompromis między racjami rządu i prosumentów (właścicieli mikroinstalacji), popieranych przez PSL. Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm.

Z informacji PAP wynika jednak, że ludowcy, którzy potrzebowali czasu na analizę rozwiązania przyjętego przez Senat, nie uważają go za kompromis. Poseł PSL Artur Bramora, który na etapie prac w Sejmie zgłosił kluczową poprawkę, powiedział w środę PAP, że będzie rekomendował klubowi ludowców głosowanie przeciwko poprawkom zgłoszonym przez PO w Senacie.

B. wiceminister gospodarki, poseł Stronnictwa Mirosław Kasprzak ocenił, że zapis wprowadzony do ustawy przez Senat "nie ma sensu". "Będziemy bronić starego rozwiązania" - powiedział PAP Kasprzak. Zaznaczył, że nie ma jeszcze formalnej decyzji klubu PSL w sprawie głosowania na poprawką Senatu - ma ona zapaść na posiedzeniu klubu przed posiedzeniem Sejmu, na którym izba zajmie się senackimi poprawkami.

Wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński powiedział PAP we wtorek wieczorem, że stanowiska PO i PSL w tej sprawie są już ustalone, a koalicyjna Platforma - jak ocenił - "zaszachowała" PSL. "Teraz już nie ma ani po stronie opozycji, ani po stronie koalicjanta w tej sprawie przestrzeni do nowego uzgodnienia" - podkreślił. Dodał, że posłowie w głosowaniu w Sejmie będą mieli wybór tylko między dwoma rozwiązaniami: przyjętym przez Sejm i zaproponowanym przez Senat, które oznacza zmniejszenie wsparcia dla mikroinstalacji.

Pytany przez PAP, jak będą głosować ludowcy, odpowiedział, że PSL opowiedziało się wcześniej za określonym rozwiązaniem. "Trzeba się zachowywać konsekwentnie" - zaznaczył.

Dopytywany, czy jako wicepremier będzie głosował za rozwiązaniami sprzecznymi ze stanowiskiem rządu, Piechociński odpowiedział: "to, co wychodzi z Senatu, jest zgodne ze stanowiskiem rządu? Mamy jasność, że rozjechaliśmy się w tych stanowiskach i głosowaniach. Poprawki Bramory sprowokowały drugą stronę i teraz każdy głosuje swoje".

Szef klubu PO Rafał Grupiński pytany we wtorkowej wieczornej rozmowie z PAP o różnice w koalicji ws. ustawy o OZE podkreślił, że "w każdej sprawie, jak tylko pojawiają się różnice w koncepcjach" PO zawsze stara się "rozmawiać koalicjantem i wzajemnie się przekonywać".

Źródła PAP w PO i PiS twierdzą, że - w skutek usztywnienia stanowiska PSL - rozpoczęły się rozmowy polityków obu partii o zapisach ustawy o OZE dotyczących mikroproducentów energii i że toczone były już przed głosowaniem w Senacie. Grupiński nie chciał tego komentować. "Nawet gdybyśmy rozmawiali z opozycją to nie jest informacja dla agencji prasowej" - powiedział PAP.

Natomiast jeden z prominentnych polityków PO powiedział PAP, że "stanowisko PSL jest sprzeczne z wcześniejszymi ustaleniami koalicji". "Najważniejsze jest zapewnienie większości podczas głosowania w Sejmie. Liczymy na PiS" - powiedział rozmówca PAP. Z kolei polityk z kierownictwa PSL powiedział PAP, że ludowcy usłyszeli od Platformy, że złamali koalicyjne ustalenia i "PO może szukać innych rozwiązań". "Teraz, po głosowaniu w Senacie, widać, że PO nas rozegrała i dogadała się z PiS" - ocenił polityk PSL.

Wiceszef komisji ds. energetyki i surowców energetycznych Piotr Naimski (PiS) pytany przez PAP, czy jego partia może poprzeć przedłożoną przez PO i przyjętą przez Senat poprawkę zmniejszającą wsparcie dla małych instalacji odpowiedział: "Tak, ale poczekajmy do posiedzenia Sejmu". Pytany, czy bierze udział w rozmowach z PO, b. wiceszef resortu gospodarki powiedział, że na posiedzeniach komisji rozmawia z politykami różnych opcji.

Na stanowisko ludowców w tej sprawie wpływ miała przyjęta pod koniec stycznia, po uchwaleniu ustawy o OZE przez Sejm, uchwała Rady Naczelnej PSL, do której dotarła PAP. Podkreślono w niej, że rada popiera zapisy autorstwa parlamentarzystów PSL zgłoszone do ustawy o OZE. "Odpowiedzialnymi za realizację niniejszej uchwały czyni się Naczelny Komitet Wykonawczy (na jego czele stoi prezes partii - PAP) i klub parlamentarny PSL" - skonkludowano w uchwale, pod którą podpisał się szef rady Jarosław Kalinowski.

Z informacji PAP ze źródeł w PSL wynika, że w całej sprawie kluczową rolę odegrał b. szef PSL Waldemar Pawlak, który brał udział w opracowaniu rozwiązań zgłoszonych w Sejmie przez posła PSL Artura Bramorę. Według rozmówców PAP b. minister gospodarki przekonywał do ich poparcia również senatorów Platformy i zabiegał o spotkanie z premier Ewą Kopacz. "Przychodził na posiedzenia komisji senackich i rozdawał wszystkim materiały z poprawkami i swoje wizytówki" - relacjonował w rozmowie z PAP senator PO.

Sam Pawlak, w rozmowie z PAP podczas prac senackich nad ustawą o OZE, powiedział, że rozwiązanie popierane przez PSL dotyczy "najmniejszych instalacji, które są ważne społecznie, ale nie mają w żadnej mierze istotnego wpływu na cały segment energetyczny". "Dziwię się, że Ministerstwo Gospodarki jest w tej sprawie tak zawzięte" - dodał.

Ustawa została o OZE została uchwalona przez Sejm w połowie stycznia. Sejm pracował nad nią od połowy 2014 r. We wrześniu odbyło się wysłuchanie publiczne.

Jedną z podstawowych zmian do obecnie obowiązujących przepisów dotyczących wspierania OZE jest zmiana systemu świadectw pochodzenia energii na system aukcyjny. System wyboru najlepszej oferty w tych samych warunkach ma być tańszy dla budżetu państwa o ponad 7 mld zł. Po zmianach do 2020 r. w budżecie ma pozostać 20 mld zł.

OZE to jeden z priorytetów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Jednym z jej celów jest 20-proc. udział tych źródeł w finalnym zużyciu energii. Dla Polski ten cel jest nieco niższy - średnio 15,5 proc. Źródła odnawialne na razie są droższe od konwencjonalnych i aby się rozwijały, trzeba je wspierać, czyli dotować. Ustawa m.in. kompleksowo reguluje te kwestie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PSL przeciwne zapisom autorstwa PO w ustawie o OZE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!