Rachunki klientów Vattenfalla wzrosną o 15,5 proc.

Rachunki klientów Vattenfalla wzrosną o 15,5 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O 15,5 proc. wzrosną od początku lutego rachunki indywidualnych odbiorców energii na Górnym Śląsku, gdzie prąd dostarcza firma Vattenfall. Firma uważa, że średnio rachunek za prąd będzie wyższy o 10 zł.

Sama energia, której koszty stanowią ok. połowę rachunku, drożeje o ok. 28 proc.

W piątek Vattenfall opublikował swoją nową taryfę. Wejdzie ona w życie, choć nie została zatwierdzona jeszcze przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Firma toczy spór prawny z URE, dotyczący konieczności zatwierdzania taryf. Na prośbę Urzędu złożyła stosowny wniosek taryfowy, ale taryfę wprowadza niezależnie od tego, jakie będzie stanowisko URE.

Firma podkreśla, że nadal należy do najtańszych dostawców prądu w Polsce.

"Utrzymanie rachunków za energię wśród trzech najniższych w Polsce jest naszym tradycyjnym celem, nawet w tych trudnych czasach. Z obliczeń, którymi dysponujemy, wynika niezbicie, że cel ten osiągnęliśmy" - ocenił w piątek dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy, Grzegorz Lot.

Jednocześnie Vattenfall monitoruje sytuację na rynku producentów energii. "Zwróciliśmy się do dostawców z pytaniem o możliwość rozważenia renegocjacji zawartych wcześniej kontraktów hurtowych. Gdyby cena węgla znacząco spadła, być może elektrownie zgodziłyby się na obniżkę cen w ciągu roku. W tym wypadku proporcjonalnie obniżymy nasze ceny" - zapewnił Lot.

Potwierdził, że wciąż nie zakończył się spór prawny, czy sprywatyzowane firmy energetyczne powinny uzyskiwać urzędową akceptację dla swoich cenników.

"Uważamy, że jest swego rodzaju paradoksem, że pomiędzy sprywatyzowanymi przedsiębiorstwami energetycznymi a prezesem URE trwa spór o ochronę portfeli klientów w sytuacji, gdy właśnie prywatne firmy energetyczne mają realnie najniższe rachunki w Polsce" - skomentował dyrektor.

Na początku stycznia prezes URE zatwierdził taryfy wielu firm energetycznych, m.in. przedsiębiorstwom z grupy Tauron (Enion Energia, EnergiaPro Gigawat), działającym na terenie sąsiadującym z terenem Vattenfalla. Ich nowe ceny prądu zaczną obowiązywać 16 stycznia i będą średnio o 19,3 proc. (EnergiaPro Gigawat) i 21,5 proc. (Enion Energia) wyższe niż dotąd. W gospodarstwach domowych oznacza to od kilku do kilkunastu zł dodatkowo miesięcznie, a średni wzrost rachunku to ok. 10 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!