Radni za cofnięciem zgody na sprzedaż MPEC Białystok

Radni za cofnięciem zgody na sprzedaż MPEC Białystok
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa białostockich radnych złożyła w piątek projekt uchwały, by Rada Miasta cofnęła prezydentowi Białegostoku zgodę na sprzedaż Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. To reakcja na decyzję władz miasta, by rozpocząć poszukiwania kupca.

Jak poinformował PAP Rafał Rudnicki (PiS), chodzi o projekt uchwały zmieniającej uchwałę (z listopada 2012 roku), w której Rada Miasta dała wówczas prezydentowi zgodę na zbycie udziałów w komunalnej spółce MPEC. Pod projektem, który trafił do biura Rady Miasta, podpisało się 13 radnych z PiS, SLD i radni niezależni.

Wnioskodawcy proponują w projekcie uchwały, by Rada Miasta nie zgodziła się na zbycie wszystkich udziałów gminy w MPEC oraz nie wyraziła zgody na "wystąpienie Gminy Białystok z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej".

"Mamy nadzieję, że przewodniczący Rady Miasta Białystok nie będzie blokował tego projektu uchwały i jak najszybciej trafi on pod obrady Rady Miasta Białystok. Uchwała jest odpowiedzią na wolę wyrażoną przez prawie 55 tys. białostoczan, którzy w referendum opowiedzieli się przeciwko sprzedaży MPEC" - powiedział Rudnicki.

W miniony czwartek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wydał zarządzenie ws. przeznaczenia do zbycia udziałów tej spółki. Na przełomie września i października ukażą się oficjalne ogłoszenia o zaproszeniu do negocjacji, skierowane do przyszłych nabywców.

Plan zakłada sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce MPEC. Nabywca będzie mógł kupić bezpośrednio 85 proc. udziałów. Pula pozostałych maksymalnie 15 proc. przeznaczona jest do nieodpłatnego nabycia przez byłych i obecnych pracowników.

Władze miasta szacują, że cała procedura wyłonienia ewentualnego nabywcy - łącznie z podpisaniem z nim umowy - powinna potrwać nie dłużej niż pół roku. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaznaczył jednak, że do sprzedaży MPEC może dojść lub nie, bo miasto nie zamierza sprzedać spółki za wszelką cenę. "Nie zaakceptuję niskiej ceny" - mówił.

Nie chciał jednak powiedzieć, jaka cena za MPEC byłaby dla miasta satysfakcjonująca. Nie ujawnił też wyceny spółki, którą na zlecenie miasta wraz z innymi potrzebnymi analizami prawnymi i ekonomicznymi przygotowała firma doradcza.

W maju w Białymstoku odbyło się referendum lokalne ws. prywatyzacji MPEC. Jego inicjatorami byli m.in.: opozycyjne PiS, organizacje społeczne, związki zawodowe, spółdzielnie mieszkaniowe. Z powodu zbyt niskiej frekwencji - poniżej 30 proc. - referendum było nieważne. Większość głosujących opowiedziała się przeciwko planom sprzedaży spółki.

Według władz miasta, pieniądze z prywatyzacji MPEC miałyby być przeznaczone na wkłady własne miasta do nowych inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Radni za cofnięciem zgody na sprzedaż MPEC Białystok

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!