XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Raport rynku CO2. Tydzień 10/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 10/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU- Handel emisjami: Rosnące ceny ropy powodują wzrost cen EUA

Bid-offer for Dec08: 21.80 - 21.90 EUR

W ubiegłym tygodniu ceny zamknięcia wahały się na poziomie 20.63Euro. Jest to najniższa wartość osiągana w ciągu ostatnich trzech tygodni. Jakkolwiek można było zauważyć wyraźną tendencje zwyżkowa w ostatnim tygodniu, przypisywana rosnącym cenom ropy. W środę ceny emisji podskoczyły o 0.77Euro, podążając za wzrostem cen ropy, które przekraczały USD100 (wzrost o 4.8% w stosunku do dnia poprzedniego). Ceny energii elektrycznej spadły nieznacznie, osiągając wartość 64.15Euro/MWh. W czwartek, ceny kontraktu obniżyły się nieznacznie (o 0.15Euro), pomimo iż ceny ropy wzrosły o ponad USD1. Spowodowane to było niepewnością rynku w stosunku do tak wysokich cen ropy. Pod koniec tygodnia wartość EUA wahała się na poziomie 21.43Euro. W tym czasie ceny ropy osiągnęły wartość 105.15 USD/baryłkę. Wczoraj tendencja taka utrzymywała się pociągając ceny EUA do poziomu 21.70Euro (czyli o 0.27Euro) przy cenach ropy około 107.90USD/baryłkę. W tym czasie ceny węgla spadły nieznacznie do poziomu 131.13USD (poniżej maksymalnej wartości osiągniętej pod koniec lutego - 136.28USD). Powodowane to mogło być ogólnym wzrostem temperatur jak również spadkiem napięcia w krajach eksportujących. Wtorek przyniósł ceny EUA wahające się na poziomie 22.00 Euro. Dalszy rozwój cen będzie zależny od sytuacji na rynku ropy. Tradycyjnie ceny CERs podążają za rynkiem EUA z pewnym opóźnieniem, stad można było zauważyć wzrost różnicy pomiędzy tymi jednostkami. Korekta do tej sytuacji jest oczekiwana wkrótce.

Czy Szwajcara stanie się międzynarodowym uczestnikiem rynku CER?

Pierwszy stycznia 2008 rozpoczął pierwsza fazę Kyoto. Jednakże prawie trzy miesiące po rozpoczęciu tej fazy, większość krajów nie jest przygotowana do transferu AAUs oraz certyfikatów CERs i ERUs. Z jednej strony powodem jest brakujące połączenie pomiędzy ITL oraz CITL, z drugiej strony UN nie zaaprobowało jeszcze wymaganych kryteriów (eligibility) - powody, które komentowaliśmy w naszych poprzednich numerach. Szwajcaria jest jednym z krajów wyprzedzających pozostałe kraje europejskie jeśli chodzi o procesy techniczne oraz formalne konieczne do handlu emisjami.
W przeciwieństwie do państw EU, szwajcarski rejestr został podłączony do ITL pod koniec ubiegłego roku. Partnerzy handlowi mogli dzięki temu zrealizować transakcje spot na rynku CERs otwierając konto w rejestrze szwajcarskim. W styczniu 2008, tego typu rozwiązanie było wykorzystane przez firmę węgierska oraz holenderski dom traidingowy. Ponadto, Szwajcaria ogłosiła, iż uzyskanie listu aprobującego (LoA) od rządu szwajcarskiego powinno zostać ułatwione. Jak do tej pory możliwość taka była ograniczona do udziału jedynie firm szwajcarskich, jednakże wkrótce ograniczenie to zostanie zniesione. Oficjalnie, Szwajcaria staje się pełnoprawnym uczestnikiem handlu Kyoto 10-go marca 2008. Posiadacze konta w rejestrze szwajcarskim mogą teraz prowadzić handel z krajami podłączonymi do ITL. Obecnie, poza Szwajcaria jest to możliwe jedynie dla Nowej Zelandii oraz Japonii. Mając siedzibę w Zurichu - Factor3C ma przyjemność zaoferować swoim klientom możliwość wykorzystania handlu CER poprzez rejestr w Szwajcarii.
Źródło: UNFCCC, 3C
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 10/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!