Raport rynku CO2. Tydzień 12/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 12/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU- Handel Emisjami: Rynek emisji umacnia się

Bid-offer for Dec08: 22.40 - 22.50 EUR

W przedświąteczny wtorek ceny kontraktu Dec08 zamknęły się na poziomie 21.66Euro. Przed południem ceny EUA spadły do 20.90 euro. Jednakże tendencje zwyżkowa można było zaobserwować już wkrótce, powodowana wzrostem cen ropy (o ponad USD4) oraz spadkiem cen węgla. Już w środę ceny EUA wahały się na poziomie 22Euro. Następnego dnia spadek cen ropy oraz węgla wpłynął na rynek emisji, podnosząc ceny powyżej 22.00 Euro. Wartości na tym poziomie nie utrzymały się jednak zbyt długo i cena zamknięcia tego dnia wyniosła 21.97Euro. Jak zazwyczaj, ceny mniej płynnego rynku kredytów CER nie podążały od razu za zmianami na rynku EUA. Dopiero w poniedziałek, ceny na skandynawskiej giełdzie Nordpool za certyfikaty CER zwiększyły się o 35 centów. Ilości handlu liczone jako średnia tygodniowa, wahały się na poziomie 10,000 ton dziennie. Święta wielkanocne wstrzymały handel, który rozpoczął się ponownie we wtorek na poziomie 21.80Euro . Od tego czasu cena kontraktu Dec08 zaczęła wzrastać. Po osiągnięciu poziomu 22.70Euro, handel uprawnieniami EUA ustabilizował się na poziomie 22.50Euro. Ceny CER podniosły się również utrzymując różnice pomiędzy tymi dwoma certyfikatami na poziomie ubiegłego tygodnia.

Zachęcający początek handlu emisjami na zielonej giełdzie "Green Exchange"

W ubiegłym tygodniu "Zielona Giełda" rozpoczęła handel na rynku emisji. Jest ona prowadzona przez Nowo - Yorska giełdę NYMEX w kooperacji z firma brokerska Evolution Markets. Partnerami są znane banki inwestycyjne - JPMorgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley i Credit Suisse. Zielona Giełda ma zaspokoić rosnący popyt na rynku amerykańskim. Obecnie oferuje kontrakty future dla certyfikatów EUA oraz CER, opcje oraz handel amerykańskimi uprawnieniami SO2 oraz NOx. W pierwszych dniach handlu około 1.6 milionów certyfikatów zmieniło właścicieli. W tym samym czasie na giełdzie ECX ilości handlu wahały się na poziomie 25 milionów. Biorąc pod uwagę, jak trudnym jest obecnie rynek emisji oraz bardzo krotki okres od czasu otwarcia giełdy, można mówić o sukcesie tej giełdy. Dalsze tygodnie handlu wykażą czy giełda ta zredukuje ilości handlu na platformach konkurencyjnych czy tez zwiększy płynność międzynarodowego handlu emisjami.

Japonia zakupuje polskie AAUs

Na zgromadzeniu G20, które odbyło się w Japonii, Polska zgodziła się na sprzedaż nie ujawnionej ilości jednostek AAU. W roku 2005, emisja w Japonii była znacznie przewyższała wartości roku 1990-go . Do roku 2012, Japonia jest zobowiązana ograniczyć emisje o 6% w stosunku do roku bazowego. Jednostki AAU maja być zakupione w ramach GIS (systemu zielonych inwestycji). Polska, z drugiej strony, zobowiązała się do wykorzystania środków z takich inwestycji do wprowadzenia rozwiązań ograniczających emisje. Poza uczestnictwem w mechanizmach CDM, Polska partycypuje w międzynarodowym handlu emisjami aby osiągnąć zobowiązania Kyoto. Do końca okresu Kyoto, tego typu transakcje powinny być częstsze, gdyż rozwiązania wprowadzane tylko i wyłącznie na terenie własnego kraju mogą być niewystarczające do osiągnięcia limitów określonych w Protokole Kyoto.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 12/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!