Raport rynku CO2. Tydzień 14/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 14/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Zweryfikowane emisje roku 2007 powodem zwiększonych cen

Bid-offer for Dec08: 23.60 - 23.70 EUR

W ubiegła środę, Komisja Europejska opublikowała wstępne tabele zweryfikowanych emisji za rok 2007 (VET 2007). Tego typu komunikat był oczekiwany 1-go kwietnia. Jak w latach poprzednich, zaobserwowaliśmy nadwyżki na rynku alokacji , chociaż nie tak znaczne jak w latach 2005 oraz 2006. Rezultaty te jednakże powinny być interpretowane uważnie. Z jednej strony, emisje z instalacji objętych ETS wzrosły (w przeciwieństwie do ogólnej tendencji na rynku emisji - jak na przykład w Niemczech). Z drugiej strony gospodarka europejska doświadczyła zdecydowanego wzrostu a ceny alokacji były bliskie zera w większości pierwszego okresu. W rezultacie operatorzy instalacji dostosowali się do sytuacji, w której ceny emisji nie zachęcały do oszczędności. Z tego powodu nie można zbyt szybko podejmować wniosków o zachowaniach rynku patrząc jedynie na opublikowane rezultaty. Niemniej jednak ceny emisji podniosły się znacząco od czasu publikacji VET 2007.
Ceny kontraktu EUA osiągały wartości powyżej 22.00 Euro. We wtorek cena otwarcia osiągnęła wartość 22.20 Euro i szybko wzrosła o około 1Euro w ciągu dnia. Wzrost ten był również odpowiedzią na słabsze ceny węgla i rosnące ceny gazu. Ilości handlu wahały się w granicach 11Mt EUAs. W czwartek EUA wzrastały ponownie i nawet na krotko przekroczyły wartość 24 Euro. W piątek cena otwarcia osiągnęła poziom 23.60 Euro, jednakże oczekuje się, ze słabnące wartości węgla i rosnące ceny gazu wpłyną na wartości EUA.
Ceny rynku CER pozostawały stabilne, zwiększając różnice pomiędzy tymi dwoma wielkościami. Obniżające się temperatury powietrza również miały wpływ na zwiększenie cen EUA. Wczoraj ceny zamknięcia były na poziomie 23.50 Euro.

"Pociąg do Kopenhagi wyruszył"

W ubiegłym tygodniu w Bangkoku rozpoczęły się rozmowy na temat regulacji po okresie Kyoto. Na agendzie dyskusji znajduje się "mapa Bali". W tym roku przewidywane są trzy spotkania - w Bonn (czerwiec), Ghanie (sierpień) oraz Poznaniu (COP/MOP - grudzień). W następnym roku przewidywane następne trzy spotkania powinny przynieść format nowego protokółu w okresie po 2012. Dyskusje będą prowadzone w kilku stadiach uwzględniających indywidualne "aspekty potencjalnego przyszłego protokółu" raczej niż obejmowały całość zagadnienia. Yvo de Boer, sekretarz UNFCCC wydawał się być zadowolony z rezultatu rozmów w Bankoku, komentując iż "pociąg do Kopenhagi wyruszył ze stacji".
Podobnie do rozmów w Bali, dyskusja skupiała się na dwóch zasadniczych tematach: (1) członkowie UNFCCC debatowali możliwe rozwiązania dla krajów rozwijających się i rozwiniętych. (2) Kraje które ratyfikowały Protokół Kyoto dyskutowały adaptacje limitów emisji w okresie po 2012. Oprócz tego dyskusje uwzględniały instrumenty umożliwiające redukcje emisji również w okresie do 2012. Wkrótce uczestnicy rozmów osiągnęli konsensus na temat wykorzystania mechanizmów Kyoto (CDM/JI) w okresie po 2012. Poza tym dyskutowano możliwości usprawnienia efektywności mechanizmów operacyjnych tych mechanizmów.
Źródło: UNFCCC
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 14/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!