Raport rynku CO2. Tydzień 2/2011

Raport rynku CO2. Tydzień 2/2011
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Nowy rok rozpoczyna się wzrostami

Przed Świętami Bożego Narodzenia poziom notowań Dec11 EUA wynosił 14,09 EUR; pomimo bardzo małych wolumenów handlowych w okresie między świętami a Nowym Rokiem wystąpiły jednak lekkie zwyżki cenowe. W pierwszym dniu po przerwie świątecznej poziom notowań Dec11 EUA wspierany wzrostami cen energii elektrycznej wzrósł do 14,28 EUR. Jednak już w dniu następnym ceny spadły do 14,24 EUR, ponieważ inwestorzy realizowali zyski wykorzystując to, że wolumeny były częściowo - o 25% mniejsze od przeciętnych.

Pomimo dość krótkiego okresu, w którym akcje odzyskały lepszą pozycję, obecne ceny kontraktów EUA nadal są o 0,59 EUR niżej notowane od średnich z 2010 roku. Spread pomiędzy EUA a CER dla kontraktów Dec11 EUA w ostatnim tygodniu ubiegłego roku był w stanie stagnacji na poziomie 2,85 EUR.

Oczekuje się, iż nowy rok przyniesie wzrosty cen, niemniej nie będą one miały nic wspólnego z sytuacją pozarynkową (zmianami w cenach energii elektrycznej, powodziami, brakach węgla w Australii) ale raczej z ogólnym nastrojem panującym na giełdzie i chęcią inwestorów do ryzykowania i zajmowania długich pozycji. Co więcej, kilku dostawców energii elektrycznej aktywnie stosuje hedging.

W wyniku tych działań ceny kontraktów Dec11 EUA już pierwszego dnia 2011 roku wzrosły do 14,43 EUR, w czwartek osiągnęły szczytowy poziom 14,74 EUR, na weekend zaś notowania zamknęły się na poziomie nieco wyższym niż 14,60 EUR. Wolumeny handlowe były już o wiele większe od tych z ostatniego tygodnia grudnia, nawet o 60 czy 70 %, jednak wciąż był to poziom standardowy. Znaczący wzrost w spreadzie EUA/CER dla kontraktów Dec11, który wzrósł do 3,40 EUR dał się zdecydowanie zauważyć. Jego przyczyną jest początek polityki wydatkowania ONZ, która wypuściła w pierwszych dniach 2011 roku na rynek certyfikaty CER. Faktycznie, przepowiadano pojawienie się na rynku rekordowego wolumenu CER.

W poniedziałek w tym tygodniu, w wyniku wzrostu cen certyfikatów Dec11 EUA spadły do 14,20 EUR. We wtorek we wczesnych godzinach porannych ceny lekko się podniosły. Dziś, czyli w środę, skutkiem rożnych informacji od sektora energetycznego jak również spadku cen energii w Niemczech ceny Dec 11 EUA ponownie obniżyły się do poziomu nieznacznie niższego od 14,20 EUR.

Ponad 500 milionów certyfikatów CER

Całkowita ilość certyfikatów redukcji emisji (CER) z projektów CDM przekroczyła 500 milionów. 12 stycznia na stronie internetowej Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) podano informację iż wydano 505,129,489 certyfikatów CER . Ilość certyfikatów CER opartych na projektach wydanych w 2010 roku w porównaniu do roku jeszcze wcześniejszego gwałtowanie wzrosła. Zarząd CDM w zeszłym roku wydał 132 miliony CER-ow. Było to o 9 milionów, czyli o 7 % więcej niż w roku 2009.

Czynności CDM wciąż przyspieszają

Okres oczekiwania na rejestrację projektów CDM może być zmniejszony z 90 do średnio 30 dni kalendarzowych.

Sekretariat UNFCC w Bonn zdołał odblokować stłoczone zaległe podania projektów CDM. Od listopada 2010 roku około 800 projektów stało "w kolejce" do rejestracji, mniej więcej jedna trzecia z nim na razie została "przepuszczona". Weryfikacją wniosków zajęło się 27-dmiu dodatkowych ekspertów. Clifford Mahlung, szef zarządu CDM przyznał, że zaległości w związku z rejestracją i związane z tym rożnego rodzaju opóźnienia powodowały potężną frustrację. Dodał, że cieszy się z tego, że sytuację udało się jakoś opanować.

Podczas szczytu klimatycznego w Cancun w grudniu 2010 roku Konferencja Stron działająca, jako spotkanie Stron Protokołu z Kyoto (CMP) upomniała Sekretariat nakazując przyśpieszenie rejestracji procesów CDM, oraz narzuciła okres 15 dni, jako ostateczny czas od momentu otrzymania wniosku do jego oceny.

Japonia jest w trakcie wprowadzania polityki klimatycznej

W Japonii w obu Izbach Parlamentarnych trwa proces legislacyjny ustawy dotyczącej ochrony klimatu. Według Ministra ds. Środowiska Matsumoto, do projektu ustawy mogą być wprowadzone pewne zmiany, niemniej zadeklarowany cel redukcyjny - obniżenie poziomu gazów cieplarnianych o 25 % w stosunku do 1990 roku do roku 2020 - będzie nienaruszony. Ustawy dotyczące ochrony klimatu będą stanowiły podstawę do wprowadzenia w Japonii systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Gazety w Japonii podają, że ma ona rozbudować swój mechanizm równoważenia emisji (offsetowania). Na dzień dzisiejszy Japonia uznała 30-ci projektów w krajach rozwijających się, które spełniają niezbędne warunki do generowania certyfikatów CO2.

Mechanizm offsetowania w Japonii jest niezależny wobec elastycznych mechanizmów Protokołu z Kioto (CDM/JI).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 2/2011

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!