Raport rynku CO2. Tydzień 22/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 22/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: EUAs pozostają powyżej 26 Euro

Bid-Offer Dec08: 27.01 - 27.08 EUR

W ubiegłym tygodniu EUAs pozostawały na poziomie powyżej 26-ciu Euro. W poniedziałek cena zamknięcia osiągnęła wartość 26.38 Euro i obniżyła się nieznacznie we wtorek. Wpływ korekty cen ropy (spadek o 4 USD) był bardzo nieznaczny na ceny emisji, jednakże wzrost cen węgla (o 3.50 USD) spowodował pewne wahania cen w środę. W czwartek ceny umocniły się ponownie, osiągając wartości 26.85 Euro - najwyższe notowanie od kwietnia 2006. Tego typu wzrost spowodowany był raportami o rezerwach ropy w Stanach Zjednoczonych.
Wzrost cen jednakże pozostawał poniżej oczekiwań co wpłynęło na wahania cen EUA w ciągu dnia, które zamknęły się na poziomie 26.59 Euro. Ceny ropy osiągały wartości 126.89 USD - ponowny spadek o około 4 USD w stosunku do dnia poprzedniego. Pod koniec tygodnia ceny EUA ponownie obniżyły się, osiągając wartości nieznacznie powyżej poziomu 26 Euro (26.10 Euro). Było to spowodowane słabnącymi wartościami nośników energii. Cena zamknięcia brytyjskiego gazu wahała się na poziomie 90 GBP/therm - była to pierwsza w tym tygodniu obniżka cen z poziomu 93.55 GBP/therm. Od początku maja obserwowaliśmy wzrost cen zarówno energii elektrycznej jak i emisji o około 10 procent. Główna przyczyna był zdecydowany wzrost cen nośników energii.
W poniedziałek wahania cen EUA były dosyć znaczące - i po raz pierwszy od kilku dni spadły poniżej 26 ciu Euro. Jednakże spadki cen nośników energii nie były na tyle stabilne aby utrzymać ceny EUA na tym poziomie. Kontrakt grudnia Dec08 ponownie zamknął się na poziomie 26.45 Euro. Jak zazwyczaj wysokie ceny ropy (a tym samym i gazu, który jest zależny od cen ropy) zachęciły wytwórców energii to wykorzystania węgla jako paliwa, co z kolei spowodowało wzrost zapotrzebowania na EUA. Wczoraj ceny emisji przekroczyły wartość 27-miu Euro (Przy maksymalnej wartości 27.07 Euro). W ubiegłym tygodniu certyfikaty CER osiągały wartości 17.50 Euro.
Różnica pomiędzy wartościami EUA oraz CERs jest obecnie dość znaczna, co zwiększa atrakcyjność transakcji swap.

Wskazówki dla projektów dużych elektrowni wodnych

Od ubiegłego roku Komitet Uni Europejskiej pracował nad ujednoliceniem akceptacji certyfikatów CER z projektów dużych elektowi wodnych. Zgodnie z wymaganiami dyrektywy łączącej, projekty takich elektrowni podlegają pod regulacje WCD, które w wielu wypadkach są nieprecyzyjne. Przygotowane wskazówki dla elektrowni wodnych powyżej 20MW powinny pomoc organom decyzyjnym w akceptacji takich projektów.
Dokument ten ma być wiążący prawnie, aczkolwiek jest on jedynie używany przez kraje członkowskie dobrowolnie. Jest on rezultatem prac, które odbyły się w lutym w Berlinie i które miały na celu uproszczenie procesu kwalifikowania projektów. Wstępne zalecenia sugerują konieczność przygotowania raportu przez niezależnego eksperta, który potwierdzi zgodność z zaleceniami i przedłożenia go przez prowadzącego projekt. Szczegółowość raportu będzie zależna od rodzaju projektu. Poza standaryzacja procesu, szczegóły dotyczące rozwiązań prawnych nie zostały jeszcze ujednolicone. Jednym z pytań, które nie znalazły jeszcze odpowiedzi jest na przykład pytanie czy kraj wspólnoty może odrzucić projekt, który został już zaakceptowany w innym kraju.
Tego typu niepewność jest umocniona faktem, iż większość europejskich giełd nie dopuszcza projektów z dużych elektrowni wodnych do swoich platform. Obecne wskazówki są zaakceptowane przez osiem krajów wspólnoty i otwarte do dyskusji do końca tygodnia.

Blunext rozpoczął wczoraj handel kontraktami CER Futures

Francuska giełda Blunext rozpoczęła handel kontraktami Futures w poniedziałek tego tygodnia. Kontrakty są oferowane z pięcioma możliwymi datami - grudzień każdego roku pomiędzy 2008 i 2012.
Handel jednakże rozpoczął się niewielkimi ilościami - około 1000 ton. Obecnie piec europejskich giełd oferuje handel kontraktami CER. Poza Blunext, londyńska ECX, skandynawski Nordpool, niemiecki EEX oraz Climex oferują platformy do handlu contractow CER futures. Poza Europa , certyfikatami można handlować na Green Exchange oraz CCX oraz New Commodity Exchange w Idiach. Tego typu możliwości generalnie zwiększają wolumen handlu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 22/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!