Raport rynku CO2. Tydzień 23/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 23/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Brak kupujących

Bid-Offer Dec09: EUR 13.30-13.35

W zeszłym tygodniu ceny emisji nie podążyły za pozytywnymi rozwinięciami rynku ropy naftowej. W zeszły wtorek, ceny ropy naftowej charakteryzowały się małą zmiennością i niewielkim wzrostem. Ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie nieco poniżej 68 USD, zamykając powyżej tego poziomu, gdzie najwyższym poziomem tego dnia był poziom 69 USD. Ceny otwarcia kontraktów EUA na grudzień 09 ukształtowały się na poziomie 15.10 EUA, podczas dnia tracąc na wartości, ostatecznie zamykając na poziomie 14.96 EUR.

Ze względu na przekroczenie poziomu psychologicznego 15 EUR, i pomimo wzrastających cen ropy naftowej, uczestnicy rynku wstrzymywali się od zakupu kontraktów. Dodatkowo silną presję na ceny ropy naftowej wywołały negatywne dane makroekonomiczne, dotyczące niepewności konsumentów w UE jak i eksportu UE, który to jest najniższy od ostatnich 14 lat.

Ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 14.75 EUR, podczas dnia osiągając poziom 15.10 EUR, spadając do poziomu 13.95 EUR, ostatecznie ceny zamknięcia ukształtowały się 14.29 EUR. Ropa naftowa w tym czasie odnotowała stratę 4.5 %, Baryłka ropy była warta 66 USD.

Podczas zeszłego tygodnia, ceny kontraktów EUA podążały tylko za spadkami cen ropy naftowej, niestety nie podążając za wzrostami cen ropy. Popyt ze strony instalacji, które dotąd windowały ceny, okazał się niższy w ostatnim okresie. Część uczestników rynku wskazuje, iż powodem jest początek długiej przerwy wakacyjnej. Duże instalacje prawdopodobnie powrócą po koniec roku realizując transakcje na rok przyszły.

W czwartek decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Bank of England opublikowały stopy procentowe. Ceny ropy naftowej odzyskały na wartość z poprzednich dni, najwyższy odnotowany poziom tego dnia to 69 EUR. Niestety ceny kontraktów EUA nie podążyły za wzrostami cen ropy, i tak ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie 13.79 EUR, nieznacznie wzrastając podczas dni, ostatecznie zamykając na poziomie 14.22 EUR, nadal poniżej cen zamknięcia dnia poprzedniego.

W Wielkiej Brytanii miała miejsce jedna z dziewięciu zaplanowanych aukcji. Aukcja 4.2 Miliona ton została przekroczona pięciokrotnie i tak certyfikaty zostały sprzedane bardzo blisko ceny rynku spot, 13.83 EUR.

Początkowo było to postrzegane pozytywnie, aż do momentu, gdy część wolumenu poddanemu aukcji nie znalazła się na rynku wtórnym, tworząc znaczącą presję cenową.

W piątek, ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 14.23 EUR, wzrastając do poziomu 14.68 EUR, natomiast ceny zamknięcia niedużo powyżej 14 EUR. Ceny ropy naftowej kształtowały się na stosunkowo niskim poziomie, z pewnym wsparciem ze strony informacji płynących ze Stanów Zjednoczonych, po opublikowaniu danych dotyczących wynagrodzeń w sektorach nierolniczych.

Poniedziałek rozpoczął się niespodziewanym zamknięciem aż do środy francuskiej giełdy obrotu emisjami na rynku spot Bleunext. Powodem zawieszenia działalności Bluenext była decyzja francuskiego rządu dotycząca usunięcia podatku od wartości dodanej od transakcji spot kontraktów EUA. Ceny jednostek EUA sprzedawane bez wsparcia kupujących straciły na wartości aż do poziomu 13.36 EUR.

We wtorek ceny kontraktów EUA utrzymywały się na podobnym poziomie z dnia poprzedniego, ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 13.19 EUR.

Po raz kolejny ceny emisji zignorowały pozytywny trend cen ropy naftowej, która to osiągnęła poziom 70 USD. W środę obrót na giełdzie Blunext został wznowiony, jednakże o zdecydowanie niższym wolumenie, 2.4 Miliona ton w porównaniu do wolumenów z poprzednich tygodni około 22 milionów dziennie. Spread kształtował się na poziomie poniżej 2 EUR.

IETA wspiera reformy projektów CDM

Pod koniec pierwszego tygodnia rozmów na temat zmian klimatycznych w Bonn, które miały miejsce od 1 do 12 czerwca, IETA (International Emissions Trading Association) opublikowała listę reform mających usprawnić handel emisjami. Spotkanie to miało postawione dwa cele: po pierwsze poprawienie Protokołu, z Kioto i wprowadzenie reform, które zostały wynegocjowane w Poznaniu w grudniu zeszłego roku, po drugie przygotowanie drogi dla przyszłego porozumienia klimatycznego. Ideą powinno być doświadczenie wyniesione z projektów CDM (Clean Development Mechanism).

Odpowiedzialne ciała zostały poproszone o podejmowanie decyzji w bardziej transparentny sposób i o akredytowanie większej ilości audytorów walidujących i weryfikujących projekty. Dodatkowo powinien zostać ułatwiony dostęp do projektów użytkujących grunty oraz projekty CCS (Carbon Capture and Storage) powinny zostać akredytowane. Według IETA porozumienie po roku 2012 powinno dostarczyć wyraźnych wytycznych dotyczących dodatkowości i łatwiejszy dostęp do projektów w krajach najmniej rozwiniętych.

IETA chce również usprawnić projekty JI (Joint Implementation). Ze względu na dużą biurokrację i małą ilość akredytowanych weryfikatorów, jako iż dotąd tylko kilka projektów wyemitowało certyfikaty. IETA domaga się szybszych procedur zatwierdzania projektów przez ONZ, oraz większej, transparentności ciał pracujących nad owymi projektami.

Lotnictwo neutralne dla środowiska od 2020?

Dyrektor generalny IATA (International Air Transport Association), Giovanni Bisignani, ogłosił podczas corocznego spotkania w Kuala Lumpur w poniedziałek, iż rozwój lotnictwa po roku 2020 będzie neutralny dla środowiska. Sektor ten posiada udział w emisji gazów cieplarnianych równy 3% i wzrośnie do 7% już w tym roku. Do roku 2020 efektywność paliw powinna rosnąć o około 1,5% rocznie. Przez kolejne 8 lat IATA planuje, aby 10% zużycia paliw pochodziła z biopaliw. Obecnie zostało przeprowadzonych kilka prób gdzie linie lotnicze wykorzystywały olej kokosowy, olej babassu, biopaliwo pochodzące z drzew jatrofa. Dyrektor Bisignani uważa jednak, iż rządy powinny wspomóc sektor lotniczy w implementacji wykorzystania biopaliw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 23/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!