Raport rynku CO2. Tydzień 23/2011

Raport rynku CO2. Tydzień 23/2011
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Carbon Expo odrywa akcjonariuszy od handlu

We wtorek w ubiegłym tygodniu notowania przyszłorocznej energii elektrycznej były na najwyższym od dwóch lat poziomie. Przyspieszona rezygnacja Niemiec z energii jądrowej wsparła zarówno ceny energii elektrycznej i CO2. Na początku ubiegłego tygodnia notowania Dec11 EUA utrzymywały się na poziomie 17,40 EUR. We wtorek rano notowania Dec11 EUA uległy destabilizacji, a kurs ich zamknięcia wynosił jedynie 17 EUR. W Barcelonie rozpoczęły się targi Carbon Expo oraz Konferencja Klimatyczna, które do końca tygodnia spowodowały zauważalny spadek ilości uczestników handlu na rynku CO2. W środę podobnie jak i we wtorek ilość sprzedających przeważała, także pod wieczór ceny spadły do poziomu 16,67 EUR.

Późnym wieczorem Europejski Bank Inwestycyjny potwierdził plany rozpoczęcia sprzedaży EUA z trzeciego okresu handlowego - do końca bieżącego roku. Komisja Europejska już wcześniej poinformowała o tym posunięciu, jednak planowana sprzedaż musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Komitet Ochrony Klimatu w połowie czerwca. W czwartek rano ceny Dec11 EUA spadły do z całego tygodnia poziomu 16,54 EUR. Po południu notowania wzrosły do 16,80 EUR, a następnie na krotko ponownie spadły do poziomu 16,64 EUR; na zamknięciu natomiast ceny wróciły do 16,75 EUR.

Wolumeny handlowe CO2 były niższe niż zwykle podczas święta bankowego w Niemczech. W piątek Dec11 EUA poruszały się w bardzo wąskim zakresie cenowym. Notowania na osiągnęły na otwarciu bardzo niski poziom 16,72 EUR, jednak w ciągu dnia wzrosły do 16,90 EUR; kurs Dec11 EUA przed rozpoczęciem weekendu wynosił 16,88 EUR. W czwartek w tym tygodniu po prawie dwu miesięcznej przerwie zostanie wznowiona regularna aukcja EUA w Wielkiej Brytanii. Na początku czerwca, lipca, września, października i listopada każdego miesiąca będzie sprzedawanych na aukcji 3,5 mln ton EUA. Z tego to też powodu uczestnicy rynku CO2 w ostatnich dniach powstrzymywali się od pochopnego wyrażania swoich poglądów. W poniedziałek w tym tygodniu wolumen handlowy EUA spadł do poziomu najniższego z ostatnich dwóch miesięcy.

W ciągu dnia notowania Dec11 EUA spadły poniżej poziomu 16,70 EUR w wyniku czego we wtorek były w obrocie na prawie niezmienionym poziomie - 16,67 EUR. Ceny energii elektrycznej nieco złagodniały, w konsekwencji zwiększając presję na EUA. Dzisiaj, czyli w środę, notowania Dec11 EUA są ponownie na niskim poziomie.

Nowe propozycje kontrolowania zostały odrzucone

Zarząd CDM (EB) odrzucił plany reformy okresu kontrolnego w stosunku do zapytań o wydanie certyfikatów.

Jak już wspominano w raporcie rynku z ubiegłego tygodnia, podczas 61 posiedzenia Zarządu w Bonn które zakończyło się w piątek, omawiano propozycje w zakresie minimalnej długości okresów kontrolnych oraz minimalnej ilości redukcji emisji jako warunku do ubiegania się o wydanie Certyfikatów Redukcji Emisji (CER). Środki te miały przyczynić się do ułatwieniu i stworzeniu nowych możliwości Zarządowi EB w zakresie obsługi próśb o rejestrację z projektów CDM. Wprowadzenie tych propozycji byłoby szkodliwe - według ich krytyków - w szczególności dla właścicieli małych projektów CDM, tych realizowanych w krajach najmniej rozwiniętych. Właściciele takich projektów mogliby ubiegać się o wydanie CER tylko raz w roku. Oznaczałoby to utratę elastyczności w zakresie optymalizacji strumieni dochodów, jak również przyczyniłoby się do tego, że wdrażanie mniejszych projektów CDM stałoby się mniej atrakcyjne.

W Bonn rozpoczęły się negocjacje ONZ w sprawie zmian klimatu

Około 3500 delegatów z ponad 190 krajów spotkało się w poniedziałek w Bonn celem rozpoczęcia 14 dniowego okresu przygotowawczego do kolejnego szczytu klimatycznego ONZ w Durbanie, mającego odbyć się pod koniec tego roku. Największym wyzwaniem pozostaje zawarcie międzynarodowych porozumień co do okresu następującego po 2012 roku. Państwa UE nadal wzywają do rozszerzenia Protokołu z Kioto, jednakże inne państwa z załącznika I - takie jak Japonia i Rosja - wielokrotnie już podkreślały iż nie będą skłonne do rozszerzenia aktualnej umowy na obecnych warunkach, dopóki najwięksi z emitentów CO2 (Chiny i USA) nie zgodzą się na którekolwiek z proponowanych im ograniczeń w redukcjach emisji.

Kluczowi delegaci wierzą, że "różnica" między nową umową (Kyoto Gap) a istniejącą jest już nie do uniknięcia.

Artur Runge-Metzger - główny negocjator UE - powiedział, że rok 2014 lub 2015 jest w świetle obecnego statusu negocjacji, zasadniczo realnym terminem osiągnięcia ewentualnego porozumienia. Sekretarz Generalny UNFCCC Christiana Figueres podkreśliła również, że nie spodziewa się wiążącej umowy od 2013 roku. Nawet jeżeli wszystkie strony wyrażą w Durbanie zgodę na przedłużenie Protokołu z Kioto, wątpliwym jest, że w przeciągu wymaganych trzech kwartałów wszystkie zaangażowane strony ratyfikują przed końcem 2012 r. porozumienie na poziomie krajowym, co jest warunkiem jego wejścia w życie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 23/2011

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!