Raport rynku CO2. Tydzień 26/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 26/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Rożnica pomiędzy EUA a CER zmniejsza się

Bid-Offer Dec08: 27.50 – 27.60 EUR

Pomimo iż w ubiegły wtorek wydawało się, że ceny EUA słabną, to kontrakt grudnia Dec08 zamknął się nieznacznie powyżej dnia poprzedniego. Różnica cen pomiędzy rożnymi rocznikami wzrosła i zbliżyła się do poziomu stóp procentowych. Kontrakty Futures 2011 i 2012 znacząco wzrosły. Tego typy sytuacja utrzymywała się ze względu na wysoki poziom nośników energii. Ceny węgla wzrosły o3 USD, co zwykle powoduje osłabienie cen energii, lecz tym razem tego typu sytuacja nie wystąpiła. Ceny węgla znacząco podniosły się również w środę, przy raczej niewielkim wzroście pozostałych nośników energii, co spowodowało spadek cen EUA. Cena zamknięcia osiągnęła wartość 27.59 Euro.

Ceny ropy również zaczęły spadać po doniesieniach o nieoczekiwanie wysokich rezerwach w Stanach Zjednoczonych. Cena otwarcia w czwartek była na poziomie 27.62 Euro i pomimo wahań nie otrzymała się powyżej wartości oporu – 28 Euro. W czwartek obserwowaliśmy wyższe niż zazwyczaj ilości handlu w granicach 17.5 milionów ton. Piątek natomiast przyniósł wzrost cen powodowanych wzrostem wartości nośników energii. Spodziewane wysokie temperatury powietrza ponownie podwyższyły ceny za energię elektryczną w Niemczech, która podniosła się o 3Euro.

Cena węgla podążała w tym samym kierunku i podniosła się o 5 USD, po raz pierwszy przekraczając wartość 200 Euro. Cena ropy była na poziomie 140 USD. W rezultacie wartości EUA przeskoczyły poziom 28 Euro,nawet przez moment osiągając wartość 28.60 Euro.Ceny węgla kontynuowały swój wzrost również w poniedziałek, przy równoczesnym wzroście cen EUA. We wtorek ceny otwarcia kontraktu EUA wyniosły 28.78 EUA, przekroczyły wartość 29 Euro, by dzisiaj powrócić do poziomu 28 Euro.

Rożnica pomiędzy kontraktami CER oraz EUA zmniejszyła się znacząco, kontynuując tą tendencję dzisiaj, zmniejszając różnicę o 3.50 Euro. Za główną przyczynę uważa się zwiększenie ilości uczestników rynku, którzy próbują zmniejszyć tą różnicę oraz ostatnie analizy rynku wykonane przez bank francuski, stwierdzające iż wysoka różnica jest nieuzasadniona.Wysokie ceny nośników energii będą zasadniczo wpływały na rynek i znacząca obniżka cen ropy będzie miała widoczny wpływ na ceny emisji. Jednakże trudno w tej chwili przewidzieć, czy i kiedy tego typu korekta nastąpi.Jak do tej pory nie możną zaobserwować żadnych wskazówek, kiedy to nastąpi.


CDM/JI: Czy tylko „Gold Standard” CER będą dozwolone od roku 2013?

Poprawka Avril Doyle do propozycji Komisji Europejskiej dopuszcza dodatkową ilość projektów CDM w trzecim okresie handlu, jeżeli będą one spełniały „gold standard”.Jest to próba rozwiązania sytuacji, w której projekty CDM spotykają się ze zdecydowaną krytyką z wielu stron. Projekty „Gold standard” rzeczywiście spełniają wszelkie wymagania ekologiczne oraz socjalne kładzione na tego typu projekty. Poprzeczka dla tzw złotych standardów jest umieszczona szczególnie wysoko.

Gold Standard został opracowany we współpracy z WWF oraz zaaprobowany przez 50 NGO. Fundacja Gold Standard, która znajduje siew Basel w Szwajcarii, rozwija metodologię dla tego typu projektów oraz regularnie aprobuje tego typu projekty.Gold standard wyraźnie definiuje kryteria, które muszą spełniać projekty CDM i JI lub też projekty dobrowolne.Tylko projekty zwiększenia efektywności energii oraz projekty energii odnawialnej są dozwolone. Ponadto projekt musi zdecydowanie spełniać zasadę additionality. Również wszystkie strony, na które tego typu projekt miałby wpływ, mają szansę wnieść swój komentarz, jak również mogą oczekiwać odpowiedzi .

Tak więc wprowadzenie tego typu standardu gwarantowałoby wysoką jakość projektów. Biorąc jednak pod uwagę, iż jak do tej pory zarejestrowano zaledwie niewielką ilość tego typu projektów, oczekuje się iż zostanie wprowadzona korekta do tego typu wymagania. First Climate jest sponsorem Gold Standard i aktywnie uczestniczy w jego rozwoju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 26/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!