Raport rynku CO2. Tydzień 27/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 27/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Poziomy cen praktycznie bez zmian

Bid-Offer Dec09: EUR 13.29-13.30

W zeszłym tygodniu ceny certyfikatów redukcji emisji kształtowały się w wąskim przedziale cenowym. Ceny ropy naftowej wzrosły do 73 USD, najwyższego w tym roku poziomu. Ceny kontraktów EUA podążyły tym samym trendem, osiągając najwyższy poziom tygodnia w zeszły wtorek, 13.85 EUR. Mówi się i owe znaczące wzrosty cen ropy naftowej nie były spowodowane poprawą gospodarki a działalnością nieupoważnionego do handlu brokera. Broker został zwolniony natomiast jego pozycje zrównoważone. To spowodowało znaczące spadki cen ropy późnym popołudniem, podobnie stało się z cenami kontraktów EUA. Ceny ropy naftowej spadły do najniższego poziomu tego dnia poniżej 68 USD, natomiast ceny kontraktów EUA spadły do poziomu 13.11 EUR.

W środę ceny ropy naftowej początkowo odzyskały na wartości, kształtując ceny na poziomie 72 USD. Niestety po negatywnych danych gospodarczych ogłoszonych w USA, ceny ropy naftowej spadły do poziomu nieco poniżej 70 USD. Ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 13.24 EUR.

Giełda ECX ogłosiła, iż osiągnięto trzeci największy miesięczny wolumen od momentu wprowadzenia kontraktów futures. W porównaniu do zeszłego roku dzienne wolumeny odnotowywane na ECX wzrosły o 57 %, do poziomu 21,000 kontraktów, gdzie jeden kontrakt to 1,000 ton, CO2. Po okresie wzrostów wolumenów na francuski giełdzie Bluenext, dotychczas przodującej w transakcjach spot, obecnie odnotowuje duże spadki, co było wynikiem umorzenia podatku VAT przez rząd francuski (w celu uniknięcia potencjalnego uchylania się od płacenia podatków).

Pod koniec tygodnia, europejskie uprawnienia do emisji na grudzień 2009 kształtowały się w bardzo małym korytarzu cenowym, pomiędzy najniższym poziomem tygodnia osiągniętym czwartek 12.91 EUR, a najwyższym poziomem osiągniętym w piątek 13.25 EUR. Ceny zamknięcia w piątek ukształtowały się nieco powyżej poziomu 13 EUR.

W poniedziałek, ceny otwarcia kontraktów EUA na grudzień 2009 ukształtowały się na poziomie 12.83 EUR, nieco poniżej cen zamknięcia z zeszłego tygodnia. Podczas dnia wzrosły do poziomu 13.00 EUR, zamykając dzień poziomem 13.05 EUR.

We wtorek ceny kontraktów EUA dokonywały pewnych korekcji, gdzie w południe ceny kontraktów EUA ponownie osiągnęły poziom 13.23 EUR. W porównaniu do cen ropy naftowej, która to drastycznie zaczęła tracić na wartości, spadając do poziomie 63.10 USD, ceny kontraktów aktywów węglowych straciły relatywnie mało. Na poziomie 13 EUR wytwarzał się popyt ze strony dostawców energii i spekulujących inwestorów.

W środę ceny otwarcia ropy naftowej ukształtowały się relatywnie nisko, w przeciwieństwie do cen kontraktów aktywów węglowych, które to były zawierane na poziomie powyżej 13.30 EUR.

Spread pomiędzy kontraktami EUA i CER osiągnął bardzo małe wartości, wzrastając do nieznacznie powyżej 1 EUR. Daje to możliwość zwarcia kontraktu odwróconego swap, i następnie ponownego zwarcia kontraktu swap, kiedy spread znowu będzie wyższy, i tym samym osiągnięcia ponownych zysków.

Certyfikaty pozyskiwane z projektów ONZ, wydają się nie spełniać oczekiwań w rezultacie doprowadzając do tego, iż różnica cen jednostek CER i cen uprawnień EUA znacząco się obniżyła.

Chiny krytykują amerykański podatek importowy

Chiny skrytykowały podatek, który ma być nałożony na import, w ramach ustawy ochrony środowiska, gdzie podatek faktycznie ma chronić wewnętrzny rynek a nie środowisko. Zastępca ministra spraw zagranicznych Chin, He Yafei, oznajmił, iż nie zatwierdzi prob protekcjonizmu wprowadzanych w imieniu ochrony środowiska.

Uważa on, iż nakładanie ceł na gospodarki, które nie posiadają podobnych systemów ochrony środowiska nie wpłynie pozytywnie na wyjście z globalnego kryzysu gospodarczego. Chiny nie były jednym krajem, który wyraził swoje negatywne zdanie na temat planowanego podatku. Kanadyjskie stowarzyszenie producentów ropy naftowej wniosło podobny protest. Minister środowiska Indii również uważa podatek od importu za wyjątkowo niebezpieczny. Indie nie chcą koncentrować się na walce ze zmianami klimatycznymi, a na walce z ubóstwem i planowaniu stymulacji wzrostu gospodarczego, natomiast wiążące cele redukcyjne mogłyby wpłynąć na droższą energię elektryczną i utrudniony dostęp do pożywienia.

Chiny, Stany Zjednoczone, Rosja i Indie są największymi emiterami gazów cieplarnianych, należy jednak podkreślić, iż emisja gazów w przeliczeniu per ca pita wynosi zdecydowanie mniej niż w krajach wysoko zindustrializowanych. Reprezentanci chińskiego i indyjskiego rządu spotkają się z prezydentem Obamą podczas szczytu grupy G8+5, który będzie miał miejsce w dniach 8-10 lipiec 2009 we Włoszech, w L‘Aquila i niewątpliwie kwestia podatku zostanie poruszona.

2.6 miliona jednostek CER wydanych w zeszłym tygodniu

W zeszłym tygodniu zostało wydanych 2,6 miliona jednostek CER z siedmiu projektów CDM, gdzie dotychczas wydano 310 milionów. UNEP Risoe, niezależna agencja badawcza, przewiduje, iż ONZ wyda 1.3 miliarda jednostek CER do końca drugiego okresu rozliczeniowego.

Duży procent ostatnio wydanych jednostek pochodzi z chińskiego projektu gazu HFC-23. Gaz ten posiada potencjał globalnego ocieplania 11,700, co oznacza, iż każda tona HFC-23 wymaga 11,700b ton CO2. Redukcja emisji osiągnięta w okresie od stycznia do marca tego roku oscyluje na poziomie 2.23 milionów jednostek CER. Pozostałe 6 projektów średnio generuje 72,000 jednostek CER. Obecnie 193 projekty znajdują się w stadium rejestracji, a kolejne 4,467 znajduje się na liście w drodze do rejestracji.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 27/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!