Raport rynku CO2. Tydzień 28/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 28/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: EUAs podążają za rynkiem energii

Bid-Offer Dec08: 24.95 – 25.00 EUR

W ubiegły wtorek obserwowaliśmy ceny EUA wahające się na poziomie 27.65 Euro. Nie trwało to jednak zbyt długo, gdyż obniżające się ceny nośników energii, wpłynęły na spadek na rynku emisji, gdzie ceny zamknięcia osiągnęły wartość 25.79 Euro. Obniżka ta pojawiła się w trakcie rozmów ministerstwa Iranu z partnerami z Zachodu na temat polityki nuklearnej. Następnego dnia również obserwowaliśmy spadek cen, tym razem nieznaczny, do poziomu 25.55 Euro. Niezdecydowane sygnały rynku nośników energii spowodowały nieznaczną podwyżkę do poziomu 26 Euro, która również nie utrzymała się zbyt długo.

Ceny niemieckiej energii elektrycznej oraz wyprzedaż przez instytucje finansowe skierowała EUA ponownie w dół do poziomu 25.20 Euro. Rynek reagował na informacje o rakietach wystrzelonych przez Iran. Nowy, wysoki poziom ropy ponownie zdominował rynek, który wpłynął na emisje. Ich ceny osiągały wartość 27.45 Euro. Jeżeli rosnące ceny ropy wpływają na ceny gazu, wówczas jest to zachęta dla wytwórców energii elektrycznej do wykorzystania węgla – paliwa praktycznie podwajającego wydzielanie emisji. Wahania cen kontraktów CER były nieznaczne i utrzymywały się w granicach 21.70 Euro a 22.40 Euro.

EUA/CER – bez alarmu, ale z uwagą

Zgodnie z informacjami z poprzedniego tygodnia różnica pomiędzy EUA a CER zaczęła spadać. Zaczęliśmy otrzymywać informacje od naszych klientów, że wiele firm próbuje wykorzystać tą sytuację i wywiera presję na zakup transakcji swap. W przeszłości również First Climate rekomendował zawieranie takich transakcji, ze względu na przewidywania, iż różnica ta będzie spadać.

Obecnie jednakże proponujemy zachowanie spokoju. Podstawą tego typu transakcji nie powinna być presja, lecz przekonanie o właściwości jej zawierania. Nie widzimy powodu, aby reagować natychmiast. Przeciwnie, zalecalibyśmy uważną obserwację rynku. Obecna różnica jest już nieznacznie wyższa od ubiegłotygodniowego poziomu. Jednakże tendencja spadkowa została zanotowana, a analizy fundamentalne nie wskazują na żadne czynniki, które mogłyby tą tendencję zmienić w sposób zasadniczy.

Japonia oraz Ukraina podpisują porozumienie

Rząd japoński nieoczekiwanie podpisał porozumienie z Ukrainą, które pozwoli na zapewnienie, iż zobowiązania postanowień Kyoto przez Japonię zostaną spełnione. Porozumienie ma charakter MoU (Memorandum o fUnderstanding), które reguluje warunki, na których podstawie zakup może być dokonany. Rząd Ukrainy zamierza zainwestować środki uzyskane ze sprzedaży AAU w energię odnawialną lub inne projekty GIS. Po upadku Związku Radzieckiego wiele nierentownych firm energetycznych zostało zamkniętych w 2004 roku, tym samym znacznie redukując emisję w stosunku do poziomu 1990. Jest to powodem, dzięki któremu rząd Ukrainy posiada nadwyżkę jednostek AAU. Poza zakupem jednostek AAU rząd japoński również jest zainteresowany inwestycjami w projekty JI na Ukrainie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 28/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!