Raport rynku CO2. Tydzień 29/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 29/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: EUA ulęgają korekcie

Bid-Offer Dec08: 24.70 - 24.80 EUR

Korekty na rynku ropy (o ponad USD5) do USD 138.75 wpłynęły również na rynek emisji. Ceny otwarcia w ubiegły wtorek wyniosły 27.30 Euro ale spadły w ciągu dnia do poziomu 25 Euro. Tego typu tendencja utrzymywała się również dnia następnego i cena kontraktów Dec08 za EUA spadla poniżej tego poziomu. W czwartek obserwowaliśmy nieznaczny wzrost, który jednak nie utrzymał się zbyt długo po wiadomości o spadku cen ropy do poziomu USD 131.07. W piątek cena otwarcia na rynku EUA wyniosła Eur 24.56. Rynek emisji był bardzo niestabilny w ciągu tego tygodnia i handel różnica EUA/CER był bardzo atrakcyjny. Ceny kontraktów EUA spadły o 20% w stosunku do najwyższych notowań 1 go lipca tego roku. Ceny CER zachowują większa stabilność.
Poza ropa, również ceny węgla strąciły znacznie na wartości - spadając do poziomu USD 179.25 i pociągając za sobą wartości całego kompleksu energetycznego. Ceny niemieckiej energii elektrycznej spadły do poziomu 78.65 Euro/MWh. Zachowania cen na rynku emisji nie różniły się i również spadły do poziomu 24.67 Euro. Dzisiaj kontrakt grudnia Dec08 jest zaledwie o 1 procent wyższy i osiąga wartość 24.80 Euro.
Ceny CER spadły poniżej 22Euro w ubiegła środę i stopniowo obniżały swoje wartości od tego czasu. Wartość w dniu dzisiejszym nie przekroczyła poziomu 20 Euro.
Różnica pomiędzy CER a EUA zmniejszyła się nieznacznie i osiągnęła równowagę na niższym poziomie. Obecnie różnica ta wydaje się osiągać atrakcyjniejsze wartości w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Różnica EUA/CER nie wywołuje alarmu

Testy rejestru przed finiszem


Następna faza testów przyłączenia rejestru ITL do rejestrów europejskich rozpoczęła się w ubiegły piątek.
Rejestry Litwy, Polski, Republiki Czeskiej, Słowacji oraz Holandii były nieczynne. Z tego tez powodu kraje te mogły doświadczyć pewnych problemów w handlu spot.
Jednakże nie miało to zasadniczego wpływu na ogólne zachowanie rynku, gdyż jak do tej pory niewiele certyfikatów EUA jest dostępnych.
W krótkim czasie przed testem, Słowacja przetransferowała 32.6 milionów EUA do firm objętych handlem emisjami. Testy powinny zostać zakończone do 4 sierpnia, według doniesień niemieckiej agencji DEHSt.
Korekty powinny zostać zakończone w tym samym miesiącu.

Rejestr węgierski przyłączony

11go Lipca węgierski rejestr został przyłączony do ITL, zgodnie z wcześniejszymi planami. Do tej pory jednakże jedynie jednostki AAU były w obrocie. Zainteresowanie wykazują kraje, które nie mogą obniżyć poziomu emisji na własnym rynku. Węgry są zainteresowane sprzedażą około 15tu milionów AAUs do końca 2009. Pieniądze uzyskane z tych sprzedaży powinny być przeznaczone na projekty ograniczające emisje CO2. Poza Japonia, Federacja Radziecka, Nowa Zelandia oraz Szwajcaria, Węgry są piątym krajem który ma rejestr narodowy przyłączony do ITL. Handel jednostkami ERU oraz CER jednakże rozpocznie się po zakończeniu testów oraz przyłączeniu pozostałych krajów do rejestru ITL.

Nowe fundusze

Wiele nowych funduszy na rynku emisji ukazało się w ciągu poprzednich kilku tygodni. Instrumenty te używane są przez banki oraz firmy objęte narodowym rozdziałem uprawnień celem zgromadzenia niezbędnej ilości uprawnień lub tez w celu osiągnięcia zysków. Fundusze zwiększają popyt na rynku certyfikatów, których podaż wydaje się zmniejszać.
Jednakże wiele z tych funduszy nie potrzebuje certyfikatów do użytku własnego, lecz zamierza sprzedać je w późniejszym okresie. Może spowodować to obniżkę cen, które są obecnie na stosunkowo wysokim poziomie.
First Climate oferuje dwa fundusze na rynku CDM/JI oraz fundusze dostosowane do potrzeb klienta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 29/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!