Raport rynku CO2. Tydzień 3/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 3/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Gwałtowny spadek EUA zatrzymany

Bid-Offer Dec09: EUR 11.45 - 11.50

Presja na EUA, która obserwowaliśmy niedawno, nieznacznie osłabła. Kontrakty grudnia Dec09 nieznacznie zyskały na wartości. Wzrost ten był utrzymywany przez nierozwiązany konflikt pomiędzy Ukraina a Rosja. Rosja twierdziła, iż wzrost cen ropy I gazu był spowodowany nieodpowiedzialnym zachowaniem Ukrainy. W środę ceny EUA jednakże nie utrzymały się na poziomie z dni poprzednich I spadły do najniższego poziomu obserwowanego w ciągu ostatnich 22 ch miesięcy. Stanowi to 60 cio procentowa obniżkę w stosunku do poziomu obserwowanego w lipcu ubiegłego roku. W czwartek wahanie nie były już tak duże. Ceny ropy spadły poniżej 45 USD, jednakże nie miało to wpływu na wartości EUA, na które pozytywny wpływ wywarły ceny brytyjskiego gazu.

Futures Dec09 zamknęły się na wartości 13.25 Euro.

Pod koniec tygodnia, ceny ropy podniosły się o ponad 2 USD/bl, podczas gdy ceny gaz obniżyły się nieznacznie. Na tego typu tendencje wpłynęło zakończenie konfliktu pomiędzy Rosja a Ukraina. Putin obiecał, ze dostawy do Europy zostaną wznowione w poniedziałek. Jednakże EUA znacząco spadły tego dnia. Piecio procentowy spadek ustanowił cenę poniżej 13 euro Było to zasadniczo spowodowane wysoka sprzedażą przez firmy przemysłowe, które pozbywają się certyfikatów w świetle rosnącego kryzysu ekonomicznego.

W poniedziałek, kontrakty Dec09 strąciły o ponad 1 Euro na wartości. Byliśmy świadkami osiągnięcia najniższego poziomu - 30 % poniżej wartości z początku roku. Negatywne wiadomości rynku finansowego, oraz informacje o niewykorzystanych mocach przemysłowych zaszokował rynki. Royal Bank of Scotland na przykład ogłosił stratę wartości 31 miliardów Euro.

We wtorek ceny EUA otwarły się na stosunkowo niskim poziomie I spadły o 4 % w ciągu dnia. Cena zamknięcia tego dnia wynosiła 11.51 Euro. Ceny gazu spadły zasadniczo po zakończeniu konfliktu pomiędzy Rosja a Ukraina.

Dzisiaj ceny otwarcia EUA wynosiły 11.20 Euro, jednakże wzmocniły się w ciągu dnia, podtrzymywane rosnącymi wartościami ropy.

Różnica pomiędzy EUA a CER zmniejsza się I waha pomiędzy 1 a 2 Euro. CER strąciły na wartości mniej aniżeli EUA, jednakże spadły poniżej poziomu 10 Euro.

Obecnie są w obrocie na poziomie 10.05 Euro.

Wahania na rynku emisji będą stosunkowo duże w najbliższych dniach. Szczególnie, kiedy czekamy na Polskę, która powinna rozdzielić EUA już w ubiegłym roku. Oczekuje się, ze niektóre z tych alokacji będą w sprzedaży wkrótce, zwiększając presje na ceny emisji.

Miedzynarodowy transport powinien zredukować poziom emisji

Ministrowie transportu 21 państw zgromadzili się w Tokyo pod koniec ubiegłego tygodnia, aby przedyskutować wpływ na środowisko sektora transportu.

Ponad 200 delegatów, miedzy innymi Bank Światowy oraz UNFCCC, Organizacja Lotnictwa ICAO oraz transportu morskiego IMO wzięły udział w tych negocjacjach.

Spotkanie nie przyniosło żadnych konkretnych rezultatów. Jednakże uczestnictwo tak wielu krajów i zobowiązanie do dalszych negocjacji, było już znaczącym sukcesem. Współpraca powinna włączyć opcje finansowania, udostępnienia najlepszych rozwiązań technologicznych etc. Sector transportu jest odpowiedzialny za około 5 % emisji w skali światowej.

Sektor ten nie jest włączony do obligacji protokółu Kyoto. Jednakże można było zaobserwować, iż w ostatnich latach poziom emisji tego sektora zasadniczo się zwiększył. Tego typu tendencja jest najbardziej prawdopodobna, szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę rozwój tego sektora w krajach rozwijających się.

Komisja Europejska została poddana krytyce za propozycje włączenia rejsów międzynarodowych startujących i lądujących w Europie do systemu ETS.

Sad międzynarodowy będzie musiał ocenić czy UE ma kompetencje we wprowadzeniu tego typu decyzji. ICAO nie jest zasadniczo przeciwne handlu emisjami, jednakże sugeruje bardziej międzynarodowe podejście.

Dialog rozpoczęty w Tokyo będzie kontynuowany później tego roku również w Japonii oraz Włoszech.

Jakiekolwiek decyzje podjęte na tych zgromadzeniach będą mogły być zintegrowane z międzynarodowym układem post_Kyoto spodziewanym w grudniu tego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 3/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!