Raport rynku CO2. Tydzień 30/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 30/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: EUA - wyzwolone z wpływów ropy

Bid-Offer Dec08: 22.55 - 22.65 EUR

W ubiegły wtorek obserwowaliśmy silny wpływ ropy na zachowanie kontraktu grudnia Dec08. Cena otwarcia wyniosła 24.79 Euro, przekroczyła granice 25-ciu Euro w ciągu dnia i spadla poniżej ceny otwarcia po wiadomości o spadku cen ropy. W środę, po ponownej korekcie cen ropy, oczekiwano również spadku cen emisji. Tym razem tendencja ta nie powtórzyła się i ceny emisji podniosły się nieznacznie w stosunku do dnia poprzedniego. Główna przyczyna były tym razem słabnące ceny węgla, który stal się atrakcyjniejszym paliwem. Ceny niemieckiej energii elektrycznej podniosły się o 4.25 % do 79.10 Euro/MWh.
W rezultacie kontrakt Dec08 zamknął się na poziomie 25.14 Euro.
Pod koniec tygodnia ceny jednak zaczęły spadać, osiągając wartości nieznacznie poniżej 25 Euro, przy ilościach handlu niezbyt wysokich. W ciągu tygodnia ceny ropy spadły o ponad 6 % w stosunku do tygodnia poprzedniego, podczas gdy ceny emisji podniosły się o okolo € 0.50. Ceny węgla również spadły o około 6 % do 177.38 USD/t. Wszystko wskazuje na to, ze nadmierny popyt na serwisy transportowe, nie będą już miały wpływu na ceny węgla, które osiągały wartości ponad 200 USD/t. Ponieważ popyt na węgiel utrzymuje się na wysokim poziomie, ceny emisji również nie słabną. Zwiększona ilość wytwarzania energii elektrycznej przy użyciu węgla powoduje większe zapotrzebowanie na EUA.
Ten tydzień rozpoczął się słabnącymi cenami emisji.
Wczoraj kontrakt grudnia wahał się na poziomie 23.65 Euro. Dzisiaj ceny otwarcia wynosiły 23.50 Euro, jednakże spadły znacząco po ogłoszeniu wyższych cen energii elektrycznej oraz gazu przez Centrica - największego dostawcy energii w Wielkiej Brytanii.
Obecnie obrót jest na poziomie 22.70 Euro.
W ubiegłym tygodniu ceny CER spadły poniżej 21 Euro i zachowują tendencje zniżkowa. W ciągu ostatnich dni po raz pierwszy od 20 go czerwca ceny CER spadły poniżej poziomu 20 Euro. Różnica pomiędzy tymi dwoma wielkościami jest powyżej najniższego poziomu zaobserwowanego dwa tygodnie temu.

Procedury "Track 1" stosowane w Rumunii

Projekty JI w Rumunii, mogą od niedawna stosować "Track 1" celem aprobaty. Jak do tej pory Komisja Nadzorcza projektów JI aprobowała jedynie projekty stosujące tak znany "track 2". Procedura ta jest niemal bliźniaczo podobna do sposobu wykonywania projektów CDM. Teraz, kiedy kraj ten spełnił wszelkie wymagania dotyczące "track 1", może on wydąć ERU na podstawie takiej oceny.
Około 140 projektów JI, większość z których stosowało track 2 celem uzyskania aprobaty, jest wyszczególnionych na lamach UNEP. Najwięcej projektów pochodzi z Rosji - około 80. Około 12tu projektów zostało zaaprobowanych przez Rumunie (wykorzystując "track 1") oraz około 30tu projektów oczekuje aprobaty. Dokładna ilość projektów wykonana z użyciem "track 1" nie jest znana, gdyż projekty te nie musza być rejestrowane. Wykonawcy projektów mogą teraz wybrać procedury, które chcą wykorzystać podczas wykonywania projektów. "Track 1" przynosi zasadnicze korzyści związane z szybkością aprobaty oraz niższymi opłatami (które nie musza włączać opłat do Komitetu Nadzorczego). Nie zostało jeszcze sprawdzone jednakże czy ceny za projekty "tack1" będą różniły się w stosunku do cen za projekty "track 2". Istnieją obawy, iż track 1 nie posiada dostatecznie widocznych procesów, co z kolei może spowodować, iż projekty o rożnej jakości zostaną zaaprobowane. Jednakże nie wydaje się prawdopodobne, iż indywidualne kraje zgodzą się na wydanie certyfikatów za projekty, których jakość mogłaby być kwestionowana. Żaden z krajów nie będzie chciał przekroczyć swojego budżetu emisji. Z drugiej strony jednak większa pewność aprobaty, może przyciągać zwiększona ilość kapitału. Również czas pokaże czy rynek zróżnicuje tego typu projekty. Możliwy jest już bowiem obrót kontraktami ERU.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 30/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!