Raport rynku CO2. Tydzień 30/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 30/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Korelacja z cenami energii elektrycznej

W zeszłym tygodniu ceny aktywów węglowych podążały za cenami na rynku energii elektrycznej. Przykładowo, w porównaniu do sytuacji, która występowała na początku tego roku, znacząco wzrosła zależność między EUA a brytyjską energią. We wtorek oraz w środę w zeszłym tygodniu ceny energii elektrycznej znalazły się pod silną presją. Cena brytyjskiej energii base-load z miesięczną dostawą, we wtorek spadła z poziomu 42,20GBP/MWh do poziomu 40,50GBP/MWh, w środę dalej spadała osiągając najniższy w tym dniu poziom - 38,90 GBP /MWh; co w porównaniu do poprzedniego dnia stanowiło prawie 8% spadek. Pod koniec dnia ceny energii elektrycznej były na nieco bardziej wyrównanym poziomie - 39,90GBP/MWh. W tym samym dniu ceny Dec10 EUA spadły z poziomu 14,60 EUR, jaki występował we wtorek rano, do 13,83 EUR - najniższego poziomu środowego. Aby wygenerować energię elektryczną zakłady użyteczności publicznej kupują surowce energetyczne dla swoich instalacji.

W tym samym czasie sprzedają energię elektryczną, którą wyprodukują w kontraktach forward. Z powodu obowiązku SHE, zakłady użyteczności publicznej muszą zgromadzić odpowiednią ilość certyfikatów węglowych wymaganych dla przyszłych transakcji. Jeżeli cena energii elektrycznej gwałtownie spadnie tak jak stało się w zeszłym tygodniu, skutkiem takiej sytuacji może być to, iż sprzedaż kontraktów forward nie będzie aż tak opłacalna jak w przeszłości. To jednak oznacza, że nie ma popytu na uprawnienia, co z kolei prowadzi do spadku wolumenów handlowych i obniżania się cen EUA. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w zeszłym tygodniu podczas ogólnego spadku cen energii elektrycznej.

Kiedy cena energii elektrycznej wzrosła do poziomu 41 GBP /MWh, EUA również zyskały na sile i ich cena wzrosła do poziomu 14,31 EUR. W piątek oraz w poniedziałek zależność między cenami również dała się zaobserwować, była to jednak zależność odwrotna: ceny energii elektrycznej spadły, a zaraz za nimi spadły również ceny Dec 10 EUA. We wtorek został osiągnęły najniższy w całym tygodniu poziom 13,34 EUR. W środę, Dec10 EUA idą w gorę, w momencie pisania tego raportu ich poziom to 13,67 EUR. Tak długo jak ceny energii elektrycznej będą pozostawać pod presją rynek aktywów węglowych pozostanie w ciężkiej sytuacji.

ONZ chce uniknąć "Luki Kioto" po 2012 roku

Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) po raz pierwszy poinformowała o możliwości wystąpienia tzw. "Luki Kioto"; specjalna grupa badawcza określiła w nowym raporcie listę Śródków, które mają luce tej zapobiec. "Luka Kioto" oznacza lukę w regulacjach prawnych, która, w sytuacji, gdy nie będzie określonych żadnych nowych obowiązujących prawnie celów redukcyjnych, może wystąpić wraz z dniem 31 grudnia 2012 roku, kiedy to wygasną regulacje Protokołu z Kioto. Protokoł z Kioto podpisało prawie 40 krajow rozwijających się, które zobowiązały się do redukcji emisji, wyznaczając sobie cele redukcyjne do osiągnięcia do roku 2012.

Elastyczne mechanizmy międzynarodowego handlu emisjami, Mechanizm Czystego Rozwoju, (CDM) jak również Mechanizm Wspólnych Wdrożeń (JI) opierają się na ustawie z 1997 roku. Po porażce przy próbie ustalenia kolejnych regulacji prawnych w Kopenhadze w 2009 roku, wiele krajów wchodzących do ONZ nie ma pewności, co do przyszłości tych elastycznych mechanizmów. Do tej pory tylko EU ETS, światowy największy rynek aktywów węglowych, zobowiązał się w poprawionej dyrektywie dotyczącej handlu emisjami do akceptowania CER/ERU - do 2020 roku. Rozwiązaniem prawnym, które mogłoby skompensować "Lukę Kioto" zgodnie z wytycznymi ONZ byłaby redukcja trzech-czwartych większości koniecznej dla odnowienia celów redukcyjnych, lub też stworzenie poszczególnym krajom możliwości automatycznego poszerzania celów redukcyjnych wraz z klauzulą opt-out. Takie środki były by jednak jedynie rozwiązaniem wstępnym, podpisanie kolejnego traktatu przez wszystkie kraje członkowskie stanowi do niego klucz.

USA odkłada ustalenia odnośnie limitów emisji

Partia Demokratyczna powstrzymała wysiłki podejmowane przez USA w Senacie, w celu ratyfikowania obowiązujących prawnie regulacji i limitów emisji. Zamiast tego Harry Reid, przywódca Demokratów w Senacie, zadeklarował poparcie dla złagodzonej wersji projektu ustawy, zawierającej głownie regulacje niezbędne dla bezpiecznej produkcji ropy naftowej na morzu z początkiem przyszłego tygodnia. W ciągu ostatnich kilku tygodni stało się jasne, że ogólna ustawa w sprawie ochrony klimatu nie uzyska większości w Senacie US. Reid ogłosił wznowienie debaty nad ustawą w sprawie zmian klimatu po sierpniowej przerwie wakacyjnej. Krytycy wątpią jednak, że wznowienie dyskusji cokolwiek zmieni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 30/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!