Raport rynku CO2. Tydzień 31/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 31/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Ceny aktywów węglowych idą w gorę

W zeszłym tygodniu silna korelacja pomiędzy cenami aktywów węglowych a cenami energii elektrycznej trwała nadal. W Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech ceny energii elektrycznej zyskały do 5 % swojej wartości, ceny aktywów węglowych odzwierciedliły wzrosty. W wtorek notowania Dec10 EUA utrzymywały się początkowo na najniższym w przeciągu ostatnich trzech miesięcy poziomie 13,34 EUR, jednak wsparcie ze strony rynku energii elektrycznej oraz ropy naftowej spowodowało, iż poziom ten po południu wzrósł do 13,78 EUR. Sytuacja ekonomiczna w Niemczech - które są wysoko rozwinięte gospodarczo - od momentu, w którym ujawniono zadłużenie finansowe Grecji i po następującej po tym pomocy finansowej udzielonej jej przez państwa Unii Europejskiej uległa znacznej poprawie. W zeszłym tygodniu przemysł w Niemczech zanotował również kilka pozytywnych bodźców. Duże przedsiębiorstwa takie jak BASF, Siemens czy Daimler ogłosiły swoje wstępne, lecz obiecujące, wyniki finansowe.

Niskie obecnie stopy procentowe wspomagają inwestycje Niemieckich firm, w szczególności w porównaniu z występującymi w innych krajach Unii Europejskiej. Sytuacja ta wpłynie prędzej czy później na dotknięty kryzysem rynek emisji, na którym niektórzy uczestnicy rynku z sektorów przemysłowych przez ostatnie dwa lata musieli mierzyć się z dużymi spadkami produkcji. W zeszłą środę, po całym dniu wahań cenowych, Dec10 EUA zamknęły się na prawie niezmienionym poziomie 13,76 EUR. W czwartek EUA przełamały poziom wsparcia 14 EUR, poziom zamknięcia był zaś tylko nieznacznie wyższy - 14,02 EUR. Pozytywny trend zwyżkowy trwał również i w piątek.

Notowania otworzyły się na poziomie 14,05 EUR, następnie spadły na krotko do najniższego w tym dniu poziomu - 13,92 EUR, kurs zamknięcia wynosił natomiast 14,15 EUR. W poniedziałek pozytywny trend nadal się utrzymywał. Ceny otworzyły się na poziomie 14,23 EUR, po południu wzrosły osiągając szczytowy poziom w tym dniu - 14,49 EUR. Aktywa węglowe podążały za pozytywnym nastrojem na rynku energii elektrycznej. W wtorek Dec 10 EUA otworzyły się na stabilnym poziomie 14,41 EUR. Środowe szczytowe notowanie dnia - 14,60 EUR stanowiło prawie 10% wzrost cenowy w porównaniu do zeszłego tygodnia. W czwartek, notowania Dec10 EUA przekraczają poziom wsparcia. Pomimo spadku cen energii elektrycznej oraz ropy naftowej obecny kurs wynosi 14,30 EUR.

W Bonn toczą się rozmowy nad zmianami klimatu

Przed przystąpieniem do szczytu klimatycznego w Cancun, między 2 a 6 sierpnia będą toczyły się rozmowy w sprawie zmian klimatu. Podczas trwającego cały tydzień spotkania zostaną między innymi omówione obecne cele redukcyjne poszczególnych państw. Dyskusja została wznowiona w związku z obecnie zaprezentowanymi danymi naukowymi pokazującymi, iż obecne cele redukcyjne nie są zgodne z celem obniżenia wzrostu temperatury na świecie o maksymalnie 2 OC, który został poparty przez te państwa w Kopenhadze.

Jeżeli zmiany klimatyczne zaczną postępować, powyższa granica gwarantowałaby uniknięcie bardzo poważnych skutków wzrostu temperatury na świecie. Jeżeli państwa wprowadzą obecne cele redukcyjne w życie, do 2100 roku przewidywany jest wzrost globalnej temperatury jednak o 3,5OC, tak twierdzi między innymi Instytut Badań Klimatycznych w Poczdamie (Potsdam- Institut fur Klimafolgenforschung - PIK), Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (IPCC) podkreśla zaś, iż aby temperatura nie przekroczyła 2 stopniowego wzrostu, kraje uprzemysłowione musiałyby zredukować emisję dwutlenku węgla o od 25 do 40 %. Kolejnym ważnym punktem programu planowanej dyskusji będzie omówienie możliwej luki prawnej, mającej wystąpić po zakończeniu ważności protokołu z Kioto w 2012 roku. Specjalna grupa badawcza pracuje nad zapewnieniem przyszłości projektów CDM w przypadku, gdyby żaden kolejny traktat nie został ustalony. W zapisie Artykułu 12 Protokołu z Kioto istnieje wzmianka, iż aby Mechanizmy Czystego Rozwoju mogły zostać wykorzystane, kraje uprzemysłowione muszą zadeklarować cele redukcyjne.

Przemysł lotniczy czekają zmiany

Ponad 3000 linii lotniczych na całym świecie musi dostosować się do nowych wyzwań związanych z włączeniem lotnictwa do Europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Począwszy od 2012 roku wszystkie wyloty i przyloty z każdego lotniska mieszczącego się na terenie Unii Europejskiej będą podmiotem EU ETS. Całkowita liczba certyfikatów emisji, które w 2012 zostaną wydane sektorowi lotnictwa roku będzie równa 97 % historycznych emisji wydanych od 2004 do 2006 roku. 15 % całkowitej przydzielonej ilości certyfikatów zostanie wystawionych na aukcji, 3 % będzie trzymanych, jako rezerwa specjalna, a pozostałe 82 % będzie zaś wydanych bez żadnych opłat. Eksperci oczekują, iż linie lotnicze dołączą do grona spekulantów grających na zniżkę, podkreślając konieczność rozpoczęcia przez nich - prędzej czy później - przygotowania efektywnej pod względem kosztów strategii dotyczącej aktywów węglowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 31/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!