Raport rynku CO2. Tydzień 34/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 34/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel Emisyjny w UE: wzrost kursu niemieckiego

Bid-Offer Dec08: 19,25 -19,35 Euro
Obserwowany ostatnio spadek kursu umowy Future na przyszły rok (Dec08) ciągnął się przez ostatnich siedem dni. Po bezskutecznym badaniu wskaźnika 19 Euro kontrakt ECX zamknął się w miniony wtorek kwotą 19,18 Euro. Kiedy silna linia wsparcia nie wytrzymała przy kwocie 18,85 Euro, cena spadła o 55 centów do poziomu najniższego od czterech miesięcy.

Ten ruch do tyłu odnosił się głównie do spadających cen prądu w Niemczech, który tego samego dnia wynosił 53 Euro.

W poniedziałek dnia poprzedniego spadek osiągnął 18,25 Euro. Wartość tą można słabo tłumaczyć dniem wolnym w bankach. Wolumen na giełdach wzrósł po raz pierwszy od tygodni ponad wolumen OTC zgłaszany przez Point Carbon. Dla potwierdzenia wzrosła w dzisiejszy wtorek objętość i rozpoczął ruch short-squeeze na tyłach wzrastających cen prądu w Niemczech, który widocznie napędził rynek ponad wskaźnik 19 Euro.

Długoterminowość tego ruchu musi się jeszcze obronić. Wskazaliśmy powtórnie w ostatnich tygodniach na zbyt małą różnicę cenową pomiędzy umowami Dec08 a Dec09. Porusza się ona trwale i zbliża się powoli, ale pewnie do naturalnej różnicy odsetkowej. Różnica cen wczoraj miała wartość 70 centów i znajduje się tym samym dalej poniżej kosztów odsetkowych. Transakcje odsetkowe w trakcie tych dwóch lat wypracowały jednak kwotę dodatnią – transakcja nie jest jednak taka lukratywna jak przed kilkoma tygodniami.

Dopuszczenie nowych projektów
Chiny i Tajlandia zezwalają na dalsze projekty CDM
W ostatnim tygodniu Office of National Coordination Committee on Climate Change, chiński Designated National Authority (DNA) ogłosił dopuszczenie 78 nowych projektów CDM, które później będą dostarczone do sekretariatu klimatycznej konwencji ramowej. Dzięki temu będzie 679 projektów w sumie z rocznym wolumenem do 205,4 mil. CER ma zielone światło ze strony administracji. W przypadku dwóch największych projektów chodzi o zasoby energii wodnej, które będą generować 620.000 CER wzgl. 487.000 CER rocznie. Przeciwstawiając temu 5 projektów dopuszczonych przez rząd Tajlandii, to prezentują się one dosyć skromnie. Jednakże najnowsze wiadomości wskazują, że nadchodzący czas może przynieść zmianę struktury procedury. Do tej pory dopuszczono w Tajlandii 15 projektów, a trzy z tego zostały zarejestrowane przez UNFCCC. Z tym wynikiem Tajlandia plasuje się na miejscu 21 projektów zarejestrowanych. W Indiach zostanie przeprowadzonych 268 projektów, najczęściej rejestrowane środki CDM. Odnośnie spodziewanego rejestrowanego wolumenu CER Chiny są najważniejszym gospodarzem z udziałem 43%.
Zródło: Office of National Coordination Committee on Climate Change, UNFCCC, Point Carbon

Raport UNEP analizuje projekty HFC23
UNEP opublikował raport, w którym zbadany został między innymi wpływ projektów CDM na likwidację gazów, które uszkadzają atmosferyczną warstwę ozonową. Już w przeszłości krytykowane projekty HFC23-CDM zostały przy tej okazji omówione. HFC23 jest wysoce skutecznym gazem cieplarnianym, który powstaje jako produkt odpadowy podczas produkcji chłodziwa HCFC22. O traktowaniu możliwych projektów HFC23 w przypadku nowych instalacji będą podejmowane dyskusje na następnej konferencji klimatycznej UN COP w Bali w grudniu 2007.
Źródło: UNEP, Reuters
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 34/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!