Raport rynku CO2. Tydzień 35/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 35/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - handel emisjami: najnowsze informacje o ITL powodują zniżkę cen

Bid-Offer Dec08: 20.70 - 20.80 EURO
Przez cały tydzień obserwowaliśmy zwyżki cen notowanych od zeszłego wtorku. Kiedy w czwartek kontrakt Dec08[grudzien08] osiągnął wartość 20.35EUR, wiadomość o planach przyłączenia europejskiego rejestru do ITL spowodowała znaczący spadek cen. ITL umożliwia transfer kredytów CER i ERU do rejestru europejskiego a zatem wykorzystanie dodatkowych (tańszych) certyfikatów (dodatkowe informacje w sekcji CDM).

Ogłoszenie to spowodowało wzrost liczby transakcji forward na rynku CER oraz spadek o niemal 1Euro cen EUA. W piątek rynek wydawał się być w stanie szoku, co charakteryzowało się niska płynnością (3.19 milionów certyfikatów) oraz niewielka różnicą cen 19.20 i 19.60EUR. Aprobata Duńskiego NAP-u również nie wpłynęła na rynek. Pomimo wiadomości o możliwości wczesnego uruchomienia ITL, ceny wzrosły w poniedziałek przy niskich ilościach. Kontrakt Dec08 wczoraj wzrósł znacząco i dochodził do wartości 21 Euro, co najprawdopodobniej było spowodowane wzrostem cen energii. Po aprobacie NAP, władzę duńskie będą mogły przydzielić 24.5 miliony uprawnień rocznie, rozpoczynając od 2008 roku, jako ze Komisja Europejska ograniczyła ich CDM/JI limit z 19 do 17%, Dania nie przydzieliła jednakowych ilości różnym sektorom biorącym udział w handlu emisjami. Na przykład firmy energetyczne mogą użyć do 32.5% kredyty CER lub ERU. Dla firm przemysłowych limit ten wynosi 7%. Pozostające NAP-y dla których Komisja Europejska musi jeszcze wydać decyzje to blugarski, portugalski i rumuński.


CDM/JI: CITL ma być przyłączony do ITL w listopadzie 2007

Komisja Europejska ustaliła date przyłączenia rejestru europejskiego z międzynarodowym (ITL)


W kontekście rozmów w Wiedniu, UNFCCC zaprezentowała pierwsze rezultaty międzynarodowych badań tzw. "review teams" dotyczących zdolności technicznych umożliwiających rejestracje poziomów emisji. Opublikowane zostało, ze Austria, Japonia i Szwajcaria posiadają takie możliwości. Rejestry Republiki Czeskiej, Węgier, Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii otrzymały już pozytywne oceny. Jak do tej pory eksperci UNFCCC zweryfikowali raporty 32ch krajów w tej sprawie. Ocena techniczna ma być zakończona w połowie października 2007. Po tym czasie dokonana zostanie dwu-stopniowa inspekcja operacyjna zgodnie z planami wykonanymi z udziałem Komisji Europejskiej. Na początku października, ITL zostanie przyłączone do europejskiego CITL jak również do wybranych rejestrów narodowych. W drugiej fazie, na początku listopada, CITL wraz ze wszystkimi rejestrami europejskimi zostanie przyłączony do ITL. W zeszłym tygodniu, Komisja europejska ogłosiła date przyłączenia, ustalona na 17-18 listopada. Ta data uzależniona jest jednak od rezultatów pozostałych procesów weryfikacyjnych. Komisja planuje przeprowadzenie przyłączeń do ITL jednocześnie wszystkich krajów europejskich. (Rumunia i Bułgarią nie maja jeszcze funkcjonujących rejestrów). Celem uniknięcia problemów technicznych, Komisja oferuje bezpłatny software, który będzie używany przez Danie, Niemcy, Węgry, Portugalie i Hiszpanie. Przyłączenie narodowych rejestrów oraz CITL do ITL jest warunkiem koniecznym umożliwiającym fizyczny transfer certyfikatów.


Climate Neutrality: Wiadomości z rynku handlu dobrowolnego

Badania: Stan rynku dobrowolnego[Voluntary] 2007 3C prowadzi dyskusje na temat "Climate Neurality" [neutralizowania klimatu]


Od 2005 do 2006, rynek dobrowolny wzrósł o 200%, zgodnie z badaniami rezultatów ostatnio opublikowanych przez Ecosystem Marketplace oraz New Carbon Finance. Handlowano około 23.7 milionami ton CO2, co oznacza wartość około $91 milionów. Zgodnie z badaniami, rynek dobrowolny zdominowany jest przez 3 typy projektów: projekty obszarów zalesianych, energii odnawialnej oraz redukcji gazów przemysłowych. Wraz ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na usługi, które maja neutralne oddziaływanie na klimat, rośnie również ilość podmiotów dostarczających takie usługi. Jednakże jakość takich usług w wielu wypadkach budzi zastrzeżenia i jest przedmiotem publicznej krytyki. Firma 3C zainicjowała dyskusje z udziałem narodowej prasy niemieckiej, którą odbędzie się 20-go września w Berlinie. W dyskusji wezmą udział - Dr Patrick Graichen z niemieckiego Ministerstwa Środowiska (BMU), Karsten Smid z Greenpeace, Claudia Schwab z T-COM, Dr. Fritz Reusswig z instytutu badań wpływów na klimat w Poczdamie (PIK), Dr. Jochen Gross z SGS oraz Dr. Sascha Lafeld, Dyrektor Zarządzający w firmie 3C. Panel przedyskutuje potencjał neutralizowania klimatu jako czynnik dodatkowy do rynku handlu emisjami. Innym ważnym tematem w dyskusji będzie jakość usług dostarczanych na rynku neutralizowania klimatu. Po tej dyskusji, uczestnicy, którzy składać się będą przede wszystkim z dziennikarzy będą mieli szanse zadawać pytania. Thomas Ranft, pracownik meteorologii dla ARD oraz Hessian Broadcasting Service HR3 będzie moderatorem tej dyskusji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 35/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!