Raport rynku CO2. Tydzień 37/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 37/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - handel emisjami: Zmiany "poprzeczne" kontraktu Dec08

Bid-Offer Dec08: 20.80 - 20.85 EURO

Notowania za kontrakt future Dec08 wzrosły do 20.85EUR we wtorek zeszłego tygodnia. W środę cena EUA umocniła się ponownie, podążając za wysokimi notowaniami ropy, gazu i energii elektrycznej. Wysokie notowania dnia na poziomie 21.20EUR nie utrzymały się zbyt długo ze względu na wykorzystanie profitów przez sektor finansowy. Wzrastające ceny EUA zwiększyły różnice pomiędzy CERs a EUAs, co spowodowało wzrost transakcji swap. Korekcja ceny następnego dnia obniżyła Dec08 o 40centow, pomimo, ze analizy podstawowych czynników nie uległy zmianie. W piątek ceny EUA wzrosły o 10% pomimo spadku cen ropy i energii elektrycznej. Wczorajsze sygnały rynku były raczej zmienne: ceny energii elektrycznej i węgla wzrosły, podczas gdy gazu obniżyły się ponownie. Po otwarciu na poziomie 21EUR w poniedziałek, cena kontraktu Dec08 obniżyła się niemalże o 50centow pod koniec dnia. Dzisiejszy handel skorygował te raczej burzliwe zmiany i ustabilizował ceny kontraktów na poziomie zeszłego tygodnia. Notowania spot rynku EUA spadały systematycznie w zeszłym tygodniu osiągając wartość 5 centów w poniedziałek. . Oczekuje się, ze wkrótce osiągną one cenę odpowiadająca wartości transakcji. Podobnie kontrakt Dec07 obniżył się i osiągnął wartość 7 centów. We wtorek na spotkaniu informacyjnym Związku Komunalnych Firm (Verbaqndes Kommunaler Untrnehmen) w Hanower, podsekretarz w ministerstwie środowiska w Niemczech, potwierdził prawdopodobieństwo przyłączenia europejskich rejestrów do ITL przed końcem tego roku, które zostało potwierdzone przez Komisje Europejska.

CDM/JI: Zatwierdzona nowa metodologia

Rada UNFCCC zatwierdziła nowa metodologie dla elektrowni węglowych


Rada Nadzorcza UNFCCC projektów CDM (EB) zatwierdziła nowa metodologie dla elektrownii węglowych na 34-tym posiedzeniu w zeszłym tygodniu. Metodologia ta została zaprezentowana Radzie Nadzorczej już wcześniej, lecz nie uzyskała wówczas niezbędnego poparcia. Tym razem, Rada Nadzorcza zaopiniowała, ze metodologia ta jest dostateczna zachęta do wprowadzenia nowoczesnych technologii i zwiększenia wydajności elektrowni. Metodologia jest tak skonstruowana, ze ilość certyfikatów uzyskanych za przeprowadzenie takiego projektu będzie się zmniejszać wraz z rozpowszechnieniem się ulepszonych technologii. Jednocześnie wprowadzenie takich projektów nie powinno zmienić atrakcyjności projektów energii odnawialnej. Decyzja taka została wprowadzona przez anonimowy glos, co jest bardzo nietypowe dla Rady Nadzorczej. Przewiduje się, ze szczególnie India i Chiny, które budują wiele elektrowni węglowych, powinny wykorzystywać możliwości związane z tego typu projektami.

Projekty VER staja się bardziej popularne w Ameryce Południowej.

Ze względu na mniejsze ilości oraz dłuższy okres negocjacji projektów CDM w Ameryce Południowej, staja się one mniej popularne w porównaniu do projektów w Azji. Projekty VER są bardziej elastyczne jeśli chodzi o implementacje, jak również maja one niższy koszt transakcji w porównaniu do projektów CDM. W niektórych przypadkach projekty w tym regionie geograficznym generują początkowo VERs, a w późniejszym okresie CERs. W innych przypadkach uzyskanie certyfikatów VER jest jedyna opcja, która posiada firma wprowadzającą taki projekt. VERs z Ameryki Południowej powinny być szczególnie interesujące dla rynku amerykańskiego. Jednakże można również zaobserwować popyt ze strony firm europejskich, które chcą w ten sposób zróżnicować swoje portfolio projektów
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 37/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!