Raport rynku CO2. Tydzień 39/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 39/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: EUA w środku kryzysu bankowego

Bid-Offer Dec08: 22.80 - 22.85 EUR

W ubiegły wtorek obserwowaliśmy ceny kontraktów EUA na poziomie powyżej 25 EUR. Tego typu pozycja była wspierana przez stabilna cena energii elektrycznej oraz wzrost cen węgla (które osiągnęły wartość 166.85 USD/t).
Jedynie ceny ropy obniżyły nieznacznie swoje wartości, pociągając EUA poniżej poziomu 25 Euro. Notowania ropy pod koniec dnia wynosiły 103.80 USD, prawie o 3 USD poniżej wartości z początku tygodnia. W środę, ceny otwarcia EUA były dokładnie na poziomie 25 Euro, aczkolwiek był to ostatni dzień z tego typu wysoka cena.
Ceny nośników energii zaczęły spadać i EUA wraz z nimi.
Ceny energii elektrycznej wynosiły 81 Euro/MWh, węgla 165.90 USD a EUA 24.65. Następnego dnia, ceny otwarcia wynosiły już 24.40 Euro, chociaż ceny nośników energii nie wskazywały żadnego zdecydowanego kierunku. Energia elektryczna obniżyła się, aczkolwiek ropa wzrosła o ponad 2 USD. W piątek, cena otwarcia EUA była na podobnym poziomie jak dnia poprzedniego. Wspomagana sygnałami z rynku nośników energii, nie zmieniała swojej wartości przez większość dnia. Jednakże po południu sygnały z rynku finansowego wpłynęły na ceny ropy, wartości niemieckiej energii elektrycznej również obniżyły się i te same zachowania można było zaobserwować na rynku węgla. Możliwość recesji oraz nadwyżki podaży EUA spowodowały, ze zachowania na rynku były raczej ostrożne. Cena zamknięcia tego dnia wyniosła 24.45 Euro.
W poniedziałek, ceny EUA były nieznacznie niższe. Straty na rynku finansowym spowodowały znaczące spadki na giełdach, a odmowa planu wsparcia 700 set bilionowym pakietem przez Kongres amerykański spowodował panikę.
Cena ropy spadla do 93.98 USD/baryłkę, również pozostałe nośniki energii obniżyły swoje wartości, nie pozostawiając cen EUA bez wpływu. Cena zamknięcia kontraktu grudnia Dec08 wyniosła 23.19 Euro. Wczoraj, zgodnie z oczekiwaniami, cena otwarcia kontraktów EUA obniżyła się i wyniosła 22.50 Euro. Pozostawała ona na tym poziomie w ciągu dnia, aby dzisiaj nieznacznie się podnieść, nie przekraczając jednak wartości 23 Euro.
Kontrakty CER były w obrocie na poziomie 20 Euro, jednakże niepewność na rynku spowodowała obniżkę do poziomu około 19 Euro.

Pierwsze certyfikaty RGGI sprzedane w aukcji

W ubiegły poniedziałek, certyfikaty emisji z RGGI zostały poddane aukcji w północno zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W aukcji na 12.5 miliona certyfikatów, oferowanych przez 6 stanów, członków RGGI, wzięło udział 59 uczestników. Popyt prawie czterokrotnie przewyższający podaż świadczy o zainteresowaniu.
Certyfikaty osiągnęły wartość 3.07USD, co odpowiada obrotowi 38 milionów USD. Fundusz ten zostanie przeznaczony do promowania energii odnawialnej oraz efektywności. Ma to na celu ograniczenie możliwego wzrostu cen, jednakże każdy stan będzie decydował automatycznie o wykorzystaniu funduszy. Od stycznia przyszłego roku, pierwsze dziesięć stanów będzie uczestniczyło w obowiązkowym systemie handlu emisjami. Około 233 firm energetycznych będzie objętych tym systemem. "Cap-and-trade" ma na celu ograniczenie wzrostu emisji do roku 2013. Pomiędzy 2014 a 2019, poziom emisji powinien być zredukowany o 10 %. Znaczny popyt na certyfikaty był zaskakujący, gdyż limity na rok 2009 różnią się tylko nieznacznie od roku bieżącego.
Jednakże aukcja prowadzona przez World Energy Solutions doprowadziła do wzrostu cen na giełdzie CCX. Następna aukcja jest planowana na 17 go grudnia. Ocenia się, iż przez najbliższe trzy lata, około 188 milionów certyfikatów będzie poddanych aukcji w ciągu każdego roku.

Belgia zakupuje 2 miliony AAU od Węgier.

Ministerstwa Węgier oraz Belgii, ogłosiły wczoraj iż Belgia dokona zakupu 2 milionów jednostek AAU. Jest to jedna z największych jak do tej pory transakcji, która została ogłoszona publicznie. Wartość transakcji nie jest znana.
Ceny AAU są negocjowane wyłącznie przez zainteresowane strony. Zarówno Belgia jak i Węgry zgodziły się, iż zyski z transakcji zostaną przeznaczone na zwiększenie efektywności w sektorze budowlanym zgodnie z zasadami GIS. Wartość nie sprzedanych przez Węgry certyfikatów AAU, jest oceniana na 15 Euro za kontrakt.
Certyfikaty te pomogą Belgii w osiągnięciu zobowiązań Kyoto. Węgry emitują obecnie mniej gazów cieplarnianych, niż jest to dozwolone w Protokole z Kyoto, mogą wiec sprzedać zaoszczędzone nadwyżki. Poza Belgia, Finlandia, Hiszpania, Japonia oraz Nowa Zelandia są obecnie zainteresowane zakupem AAU. Litwa, Łotwa, Polska oraz Rosja i Ukraina są potencjalnymi sprzedającymi. Tego typu wymiana - podobnie jak CDM/JI - jest jednym z mechanizmów Kyoto.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 39/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!