Raport rynku CO2. Tydzień 4/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 4/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny nie zmieniają się

Bid-Offer Dec08: 20.55 - 20.60 EURO

Wahania cen EUA powodowane kryzysem rynku finansowego ustabilizowały się I podniosły do poziomu 20.30 Euro za kontrakt Dec08. W środę, Komisja Europejska ogłosiła, iż zamierza obniżyć roczne alokacje o około 1,720 M t EUAs do roku 2020 oraz nie zezwolić na żadne dodatkowe limity CERs oraz ERUs. W przypadku gdy bardziej ambitne plany na okres po 2012 zostaną zatwierdzone, redukcja ta zostanie zwiększona do 30% . W takim przypadku będą również wprowadzone dodatkowe limity na CERs oraz ERUs. Wiadomość ta nie wpłynęła na wzrost cen, jak oczekiwano. Przeciwnie, ceny wahały się poniżej poziomu 20-tu Euro. Również, jak poprzedniego dnia, ilości handlu były wysokie - około 13 milionów ton. W czwartek ceny za CERs roku 2009 nieznacznie spadły do 15.40 Euro. Ceny za nośniki energii wzrastały w ciągu dnia wpływając na ceny emisji, handel którymi rozpoczął się w piątek przy zwiększonej cenie I zamknął się na poziomie 21 Euro. W poniedziałek, kontrakt Dec08 spadł do 20.76. Ze względu na to, ze niewielu uczestników rynku finansowego handlowało certyfikatami, oczekuje się, ze ceny EUA powinny się bardziej ustabilizować w najbliższych dniach.

Wiele projektów CDM przynosi mniej certyfikatów od oczekiwanych

W wielu przypadkach projekty CDM nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Axel Michaelowa, wiodący ekspert CDM, przeanalizował około 200 projektów, szacując iż ilość certyfikatów uzyskiwanych z takich projektów jest mniejsza o około 17% podczas walidacji w porównaniu z faza rejestracji. Ilość ta obniża się do około 30% podczas gdy certyfikaty takie są wydawane. Niektóre z projektów są znane jako przynoszące niższe od oczekiwanych wyniki - jak na przykład projekty ograniczające wydzielanie metanu z wysypisk. Stan taki mógł być powodowany brakiem doświadczenia w początkowym okresie handlu, jednakże rezultaty niższe od oczekiwanych poniżej 60-80% będą raczej wyjątkowe w przyszłości, komentuje Pablo Obrador, ekspert z 3C Group. Dokładne analizy indywidualnych projektów jak również firm wykonujących takie projekty są niezbędne w celu ograniczenia ryzyka.
Źrodło: Michaelowa, Point Carbon 25.01.2008

Irak ratyfikuje Protokół Kyoto

Agencja informacyjna AFP poinformowała, ze rząd Iraku zdecydował się na ratyfikacje protokółu z Kyoto. UNFCCC jednakże nie potwierdziła odbioru odpowiednich dokumentów. Irak może wiec być krajem projektów CDM. Ze względu jednak na raczej niestabilna sytuacje Iraku, nie oczekuje się zbyt wielu projektów w tym kraju. Wiele firm rozwijających projekty CDM jest zainteresowanych dywersyfikacja geograficzna. Kraje Środkowego Wschodu (Kuwejt, Arabia Saudyjska, Katar) ratyfikowały Protokół z Kyoto I wzbudzają zainteresowanie wśród rożnych firm rozwijających takie projekty. Katar posiada już jeden operacyjny projekt. Możliwe wiec, ze wkrótce zaobserwujemy zwiększoną aktywność w tym rejonie.
Źrodło: Point Carbon 28.01.2008, UNFCCC
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 4/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!