Raport rynku CO2. Tydzień 4/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 4/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Dalszy poślizg czasowy dla kontraktów EUA

Bid-Offer Dec09: EUR 10.55-10.60

W zeszły wtorek ceny kontraktów EUA na otwarciu odnotowały wyjątkowo niski poziom. Kontrakty na grudzien09 po raz pierwszy spadły poniżej 11 Euro.

Sprzedający wyczekujący poziomu 10 Euro, oraz wpływ niskich cen paliw i innych towarów, spowodowały owe spadki cen, CO2. Popołudniu jednak niektóre ceny zdołały odrobić na wartości, jednakże wielu uczestników rynku spekulowało dalsze spadki cen, oraz iż początkowe wzrosty będą oznaczać potrzebę zabezpieczania przed możliwymi stratami i posiadanymi nadwyżkami kontraktów EUA. W rezultacie kontrakty na Grudzien09 powróciły do poziomu 11 Euro.

W środę rynek energii wysyłał mieszane sygnały. Ceny ropa naftowej odnotowały niewielkie wzrosty, na poziomie 45 USD/bl, natomiast ceny energii elektrycznej osiągnęły najniższy poziom od początku tego roku. Po raz pierwszy w 2009 roku baseload09 spadł do poziomu 50 Euro/MWh. W poprzednich miesiącach ceny energii wykazywały zdecydowanie wyższy poziom. Ceny zamknięcia kontraktów EUA na grudzien09 ukształtowały się niemal na tym samym poziomie, co dnia poprzedniego.

Po niemal ze ciągłych spadkach cen kontraktów EUA od początku roku, w czwartek ceny nieznacznie zyskały na wartości, najwyższy odnotowany poziom to 12.24 Euro. Ceny energii również odnotowały wzrosty.

Pozytywny wzrost cen ropy naftowej był raczej nieoczekiwany, pomimo iż amerykańskie giełdy raportowały wyższe ceny niż oczekiwano.

Pod koniec tygodnia rynek prezentował postawę, która można określić ‘poczekajmy-i-zobaczymy’. Polskie alokacje na rok 2008 nadal pozostają wstrzymane.

Ponadto alokacje Unii Europejskiej na rok 2009 zostaną przyznane w lutym, co prawdopodobnie doprowadzi do kolejnych spadków. W piątek cena ropy naftowej wzrosły o 3 USD, natomiast ceny zamknięcia kontraktów grudzien09 osiągnęły poziom 11.67 Euro.

W poniedziałek ceny otwarcia kontraktów EUA kształtowały się na poziomie 12.20 Euro. Poziom ten był wspierany przez ceny energii, a odnotowanym najwyższym poziomem było 12.30 Euro. Dodatkowo wzrosty były stymulowane obecnością kupców nabywającym kontrakty w znacznych ilościach. W rezultacie ceny kontraktów grudzien09 wzrosły o 7 % w porwaniu do poprzedniego tygodnia.

Wczoraj ceny otwarcia kontraktów EUA kształtowały się na poziomie 11.60 Euro, następnie szybko wzrosły do poziomu 12.25 Euro. Na zamknięciu, ze względu na spadające ceny ropy naftowej, ceny kontraktów spadły do poziomu 11.92 Euro.

Dziś ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie 11.65 Euro.

W ostatnim okresie ceny kontraktów CER również zyskały na wartości. Obecnie ceny rynku spot utrzymują się wyższe niż transakcje forward na grudzień 2009, istotne jest jednak, iż we wtorek Bluenext odnotował zaledwie kilka transakcji. W odpowiedzi na wzrosty cen kontraktów EUA rozpiętość cenowa pomiędzy kontraktami EUA i CER wzrosła.

Wczorajsze wzrosty przypisywane były głownie wzrostowi cen ropy naftowej, oraz pozytywnym prognoza ekonomicznym instytutu IFO i zatwierdzeniu drugiego planu odbudowy gospodarki w Niemczech.

Warto dodać, iż uczestnicy rynku śledzą wiadomości płynące z sektora bankowego, które to ostatnimi czasy nie były nadwymiar pozytywne.

W połowie drogi do Kopenhagi

Po zakończeniu Konferencji COP14, która to miała miejsce Poznaniu przez pierwsze dwa tygodnie grudnia 2008 można mówić o przejściowej równowadze.

Negocjacje w temacie reżimu określającego zmiany klimatyczne przebiegały dwoma równoległymi torami.

Pierwszy to Ad-hoc Grupa Robocza Protokolu z Kiotio (Ad-hoc Working Group under the Kyoto Protocol, AWG-KP), ktora to prowadziła dyskusje na temat zaangażowania krajów Aneksu I w okresie po roku 2012. W skład, których wchodziły kwestie takie jak pokrycie nowych sektorów i gazów cieplarnianych, oraz wykorzystanie i poprawa instrumentów rynkowych w przyszłości.

Drugi tor to Ad-hoc Grupa Robocza pracująca nad Długo Terminowymi Działaniami bazująca na Konwencji (Ad-hoc Working Group on Long-Term Cooperative Action under the Convention, AWG-LCA), która to śledziła Plan Działań z Bali wprowadzony w 2007 roku.

Celem negocjacji owego toru jest wsparcie celów ustanowionych przez UNFCC by ustabilizować poziom emisji gazów cieplarnianych na poziomie nie mającym szkodliwego efektu. Negocjacje te opiewały szeroki zakres tematów, miedzy innymi zdefiniowanie długo terminowych globalnych celów emisyjnych, zaimplementowanie pomiarów redukcji emisyjnych w krajach rozwijających się i gospodarkach w okresie przejściowym, oraz stworzenie mechanizmu wspomagającego starania owych krajów. Dodatkowo, tor drugi został stworzony by wspomagać ustanowieni pomiarów adaptacyjnych i ich finansowaniu. Obydwa tory maja za zadanie doprowadzić do konkluzji na Konferencji COP 15, która to odbędzie się w Kopenhadze w grudniu 2009 roku.

Jak wiadomo, Konferencja COP14 nie przyniosła przełomowych decyzji, ani tez nie doprowadziła do końca żadnych z kluczowych kwestii pakietu po roku?2012.

AWG-LCA: od dyskusji do negocjacji Z uwagi na to, iż kwestie dyskutowane przez AWG-LCA są kwestiami wysoce upolitycznionymi to tez grupa ta rozpoczęła działania stosunkowo wolno, rok 2008 został poświecony zbudowaniu wzajemnego zaufania pomiędzy państwami, planowaniem prac, oraz klasyfikowaniem pomysłów i propozycji? Na czwartym spotkaniu AWG-LCA w Poznaniu uchwaliła program działań na rok 2009. Głównym tematem negocjacji w Poznaniu było: dzielenie wizji dla długo terminowych wspólnych działań’. W szczególności grupa ta prowadziła dyskusje na temat długo terminowych celów emisyjnych, celów redukcji emisji krajów rozwiniętych, oraz przewodzeniu reguł porozumienia po roku 2012.

Większość propozycji opiewała, iż cel redukcji emisji powinien zostać ustanowiony na poziomie 50 % przed rokiem 2050, w porównaniu do poziomów z roku 1990.

Dla grupy krajów rozwiniętych cele redukcyjne na poziomie 25-40 % do roku 2020 zostały zaproponowane przez wiele delegacji, jednakże poziom ten jest uważany za nieosiągalny przez niektóre kraje rozwijające się. UE zaproponowała by duże wschodzące gospodarki powinny ustanowić cele na poziomie 15-30 % do roku 2020 w kontraście do scenariuszu ‘biznes-jak-zwykle’.

W Poznaniu grupa AWG-LCA poprowadziła również warsztat zarządzania ryzykiem i strategii redukcji ryzyka, miedzy innymi zawierający tematy jak ubezpieczenie i współpraca w dziedzinie badań i rozwoju technologii. RPA zaproponowała wprowadzenie międzynarodowego rejestru dla finansowego i technicznego wsparcia, oraz osobnego rejestru dobrowolnego zastawu redukcji emisji dla krajów rozwijających się. Propozycja została bardzo dobrze przyjęta i zostanie rozważona.

Rezultaty działań AWG-KP

Działania były głownie skierowane na mechanizmy spełniania ustanowionych celów oraz możliwościach poprawy efektywności w przyszłości. Grupa AWG-KP kontynuowała rozważania rożnych propozycji poprawy mechanizmów po roku 2012: • Rozszerzenie zasięgu projektów CDM i JI dla sektorów takich jak redukcje deforestracji (REDD), wychwytywanie i składowanie CO2 (CCS), oraz rozszerzenie zasięgu projektów CDM dla energii nuklearnej, konserwacji terenów podmokłych i zrównoważonego leśnictwa; • Dywersyfikacja kwalifikowalności stron dla gospodarzy projektów CDM (nie-Aneks I), tak by użytek kontraktów CER dla celów zgodności (krajów Aneksu I) zależał od poziomu rozwoju, oraz rozwoju reguł ustanawiających projekty CDM jeśli kraj strony gospodarza projektu przystąpi do grupy krajów Aneksu I; Obniżenie wymagań dla projektów pochodzących z krajów najmniej rozwiniętych, oraz dla projektów z dodatkowymi pozytywnymi efektami.

Dodatkowo, stworzony został warsztat rozważającego potencjał redukcji emisji i odpowiedniego zakresu celów emisyjnych dla krajów rozwiniętych. Największym osiągnięciem w tym kontakcie było wypracowanie porozumienia, iż zobowiązania krajów Aneksu I dla okresu po roku 2012 powinny przyjąć formę ilościowych limitacji emisyjnych oraz cele redukcyjne. Innymi słowy, oznacza to, iż zobowiązania powinny przyjąć formę absolutnych pokryć emisyjnych.

Implementacja Protokółu z Kioto

Oprócz przeprowadzenia negocjacji projektu umowy na okres po roku 2012, delegaci podjęli kwestie implementacji Protokółu z Kioto (przegląd Artykułu 9). Rozważano sposoby poprawy zarządzania projektami CDM i JI, oraz czy należy rozszerzyć opłaty aplikacyjne dla projektów CDM (2 % z puli wygenerowanych CER). Wiele pomiarów ulepszenia projektów CDM i JI zostało wynegocjowanych, jednakże nie została podpisana żadna umowa nie została podpisana. W rezultacie wynegocjowane usprawnienia zarządzania projektami CDM i JI również nie zostały wprowadzone. Jest wysoce prawdopodobne, iż kwestie, które zostały zatwierdzone zostaną zamknięte podczas następnej rundy rozmów.

Przyszłe perspektywy

Pomimo potwierdzenia przez wszystkie kraje ich zaangażowania w doprowadzenie do ostatecznych konkluzji podczas Konferencji w Kopenhadze w grudniu 2009 dla owych dwóch torów negocjacji, osiągniecie porozumienia na czas może się okazać wielkim wyzwaniem. Zmiana pozycji Stanów Zjednoczonych przyniosła wiele optymizmu w oczekiwaniach na ustanowienie porozumienia po roku 2012. Niestety ma to tez i wpływ na potrzebny czas dla doprowadzenia negocjacji do końca, szczególnie biorąc pod uwagę, iż delegacja Stanów Zjednoczonych najwyraźniej nie zostanie utworzona przed wiosna.

Z uwagi na pozostały czas do Konferencji w Kopenhadze w grudniu 2009 osiągniecie pełnego porozumienia może okazać się mało realistyczne, jednakże będzie bardzo istotnym wypracowanie pro rozmienia dla kluczowych kwestii, takich jak długo- i średnioterminowe cele i mechanizmy ich implementacji, jak i opracowanie przejrzystego szkicu owego porozumienia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 4/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!