Raport rynku CO2. Tydzień 41/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 41/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: EUA zbliżają się do poziomu 16 EUR

W ubiegły poniedziałek, pomimo niskiego wolumenu handlowego oraz również niskiego notowania na otwarciu - 15,30 EUR, uprawnienia zyskały na wartości, a i ich cena na zamknięciu wzrosła do 15,57 EUR. Uczestnicy rynku stwierdzili, iż na ceny aktywów mieli wpływ spekulanci giełdowi.

Od środy do piątku notowania EUA wahały się od 15,40 EUR do 15,60 EUR. Tylko w czwartek sytuacja na giełdzie była nieco inna i notowania obniżyły się do najniższego poziomu 15,40 EUR. Do spadku notowań przyczyniła się regularna aukcja 4,4 miliona ton EUA. Aukcja ta ponad sześciokrotnie przekroczyła planowaną kwotę subskrypcji; spot EUA weszły do obrotu na poziomie cenowym rynku wtórnego 15,46 EUR.

Dyskusje Komisji Europejskiej nad wykorzystaniem certyfikatów post-2012 CER spowodowały wzrost wolumenów obrotu certyfikatami Dec12 CER. Zbliża się trzeci okres handlowy, który rozpocznie się wraz z 2013 rokiem i w związku z tym coraz więcej uczestników rynku skupia się nad możliwościami wykorzystania certyfikatów CER po 2012.

W poniedziałek, w pierwszych minutach otwarcia giełdy nastąpił nagły wzrost notowań, a Dec 10 EUA osiągnęły poziom 15,90 EUR.

Skala tego skoku cenowego została najprawdopodobniej spowodowana działaniem dużych przedsiębiorstw skierowanym na pokonanie niskiego wolumenu handlowego. Niecałą godzinę później ceny spadły do 15,60 EUR. W ciągu dnia na ceny EUA miał wpływ wzrost cen energii elektrycznej w Niemczech; wsparciem dla notowań był również wzrost cen gazu w Wielkiej Brytanii; oba czynniki spowodowały, że notowania EUA osiągały coraz to wyższy poziom cenowy, w związku, z czym kurs zamknięcia był także wysoki - Dec 10 EUA zamknęły się na poziomie 15,84 EUR.

We wtorek zaraz po otwarciu uczestnicy rynku rozpoczęli sprzedaż uprawnień, w wyniku, czego notowania znów spadły do poziomu 15,60 EUR. W ciągu dnia jednak ponownie zyskały na wartości i osiągnęły najwyższy poziom dnia 15,76 EUR. Niektórzy uczestnicy rynku stwierdzili, że jeżeli rynek energii elektrycznej w dalszym ciągu będzie wywierał wpływ na ceny aktywów, to sytuacja, w której notowania osiągną poziom 16 EUR stanie się prawdopodobna. W środę, poziom cenowy w stosunku do dnia poprzedniego zbytnio się nie zmienił. Obecnie notowania Dec 10 EUA wynoszą 15,75 EUR.

Brak postępu w rozmowach w Tianjin Podczas ostatniego spotkania w Tianjin w Chinach nie odnotowano znaczącego postępu. Rozmowy na temat przeciwdziałania zmianom klimatycznym zakończono w ubiegłą sobotę. Konflikty, jak również zwiększający się brak wzajemnego zaufania między Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi wciąż uniemożliwiał osiągnięcie porozumienia, oraz określenie konkretnych działań po roku 2012.

Stany Zjednoczone żądały zgody Chin na wprowadzenie w ich kraju określonych celów redukcyjnych w sposób prawnie obowiązujący, z kolei chińscy negocjatorzy wzywali do określenia przyszłych zobowiązań krajów rozwiniętych. Państwo Chińskie stwierdziło, że jeżeli kraje rozwinięte chcą sprostać bardziej ambitnemu celowi redukcyjnemu - tj. Ograniczeniu emisje gazów cieplarnianych o 50% a nie 40% do 2020 roku, gospodarki, które są w fazie rozwoju na pewno za nimi podążą.

Biorąc pod uwagę fakt, że Senat w Stanach Zjednoczonych nadal nie doszedł do porozumienia w sprawie ratyfikowania umiarkowanych celów redukcyjnych, tym dwom największym emitentom gazów cieplarnianych na świecie zanim osiągną jakikolwiek kompromis w tej sprawie - brakuje bardzo wiele. USA oraz Chiny razem są odpowiedzialne za połowę ilości emisji gazów cieplarnianych na świecie. Niemniej jednak główny dyplomata ONZ Christiana Figueres zauważyła postęp w niektórych sprawach, takich jak długoterminowe finansowanie klimatyczne dla krajów rozwijających się, oraz określenie mechanizmu transferu technologii pomiędzy krajami rozwijającymi się a rozwiniętymi.

Komisja Europejska proponuje wzorcowy portfel porównawczy Komisja Europejska opublikowała pierwszy szkic propozycji portfela porównawczego, który będzie punktem odniesienia dla alokacji EUA począwszy od 2013 roku.

W propozycji zawarto obliczenia specyficznych portfeli wzorcowych dla 50 grup produktowych, na podstawie 10% najbardziej wydajnych pod tym względem przedsiębiorstw w 2007 oraz 2008 roku. Dla tych sektorów przemysłowych, które nie znalazły się w powyższej 50-tce, zaproponowano wzorcowy portfel na podstawie zużycia ciepła oraz energii elektrycznej. Począwszy od 2013 roku, sektory najbardziej narażone na ucieczkę emisji otrzymają 100% jednostek EUA bez żadnych opłat. Pozostałe sektory przemysłowe otrzymają 80% EUA za darmo. Ilość ta co roku będzie zmniejszana, aż do momentu, kiedy przydzielonych zostanie 30% EUA w roku 2020.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 41/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!