Raport rynku CO2. Tydzień 42/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 42/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: CO2 traci na wartości

Bid-Offer Dec08: 19.90 - 20.00 EUR

W ubiegły wtorek, cena otwarcia kontraktu Dec08 była powyżej 23 Euro i wzrastała w ciągu dnia. Jednakże reagując na spadek cen ropy, kontrakty EUA obniżyły swoje wartości. Ceny węgla w tym czasie wzrosły do poziomu 125.10 USD/t, podobnie jak i ceny niemieckiej energii elektrycznej.
W środę wahania cen nie wykazywały żadnego konkretnego kierunku. Kontrakty EUA tymczasowo przekroczyły wartość 23 Euro w ciągu dnia, aby zamknąć się na poziomie 22.82 Euro. Podobnie energia elektryczna strąciła na wartości, reagując na ponowne ogłoszenia strat na rynku finansowym. Ceny węgla wzrosły o 3 USD a ropy obniżyły się do poziomu 70 USD/bl. Następnego dnia widoczna była wyraźna tendencja spadkowa na rynku EUA.
Również rynek nośników energii podążał w tym kierunku, ustalając ceny ropy na poziomie 66.32 USD/bl, węgla nieznacznie powyżej 120 USD/t a energii elektrycznej 72.20 Euro/MWh. Piątek przyniósł nieznaczna podwyżkę cen na rynku EUA oraz cen ropy. Przewidywany spadek produktów krajowych najprawdopodobniej spowoduje spadek emisji.
Początek tygodnia rozpoczął się optymistycznie z cenami EUA powyżej 22 Euro, a ropy powyżej 70 USD, jednakże tego typu nastrój nie utrzymał się zbyt długo. Wczoraj ceny otwarcia były jeszcze tylko nieznacznie poniżej poziomu 22 Euro, jednakże spadły w ciągu dnia i zamknęły na poziomie 21.25 Euro. Spadek na urynach Azji spowodował dalsza obniżkę wartości cen EUA. Wystarczyło zaledwie kilka godzin, aby ceny EUA spadły poniżej 20Euro - uznawanego za poziom oporu. Tego typu spadek jest uzasadniony spadkami na rynku nośników energii oraz przewidywana recesja.
W ubiegłym tygodniu CER były w obrocie powyżej 20 Euro. Jednakże podążały one za tendencja na pozostałych rynkach i obecnie znajdują się w obrocie na poziomie 16.50 Euro.
Komisja Europejska zgodziła się ostatnio na zmiany do niemieckiego NAP-u zaproponowane przez ten Rząd.
Wydaje się wiec, ze EUA mogą być przyznane operatorom przed grudniem tego roku. Dokładna data jednakże nie została jeszcze ustalona

CITL oraz ITL wreszcie połączone

Połączenie rejestrów CITL oraz ITL zostało ostatecznie dokonane w ubiegły wtorek. W czwartek CITL, ITL oraz 26 rejestrów europejskich zaczęło funkcjonować. Umożliwi to międzynarodowy transfer kredytów z jednego rejestru na drugi. Terminy takiego paczenia były poprzednio kilkakrotnie zmieniane. Wielu obserwatorów obawiało się, iż nie będziemy mieli funkcjonalnego połączenia przed 1 grudnia tego roku. Termin ten jest bardzo ważny ze względu na wygasające terminu kontraktów CER futures.
Mogłoby to dalej prowadzić do zaburzenia rynku. Prawie 280 milionów ton, CO2 może być pokrytych poprzez kredyty pochodzące z projektów Kyoto. Przewiduje się, ze płynność kontraktów zwiększy się. Dotyczy to przede wszystkim kontraktów spot, oferowanych miedzy innymi przez giełdy.
Przed przyłączeniem rejestrów, kontrakty spot mogły być w obiegu poprzez rejestr szwajcarski. W najbliższych tygodniach Ukraina, Islandia, Luxemburg i Norwegia będą przyłączone do ITL. Niektóre rejestry, miedzy innymi brytyjski, rozpocznie funkcjonowanie za kilka dni. W tym czasie EUA zostaną przetransferowane do operatorów w UK.

Austria zakupuje projekty CDM

Nie tylko firmy mogą zakupić certyfikaty projektów CDM i JI, aby zapewnić zgodność z wymaganiami Kyoto. Również poszczególne państwa mogą dokonywać tego typu zakupów. Przykładem może być rząd austriacki, który zakupił ostatnio 45 milionów certyfikatów CER i ERU. Firma KPC otrzymała 319 milionów Euro celem zamknięcia transakcji. W czwartek, Ministerstwo Żywności poinformowało, iż 42 miliony certyfikatów zostało nabytych z dużych projektów w Chinach. Również kilka programowych projektów w czterech krajach Afrykańskich wykorzystujących energie słoneczna dostanie wsparcie ze strony tego rządu. Obecnie zaledwie dwa procent z zarejestrowanych projektów wykonywanych jest w Afryce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 42/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!