Raport rynku CO2. Tydzień 43/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 43/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny Energii zmieniają ceny certyfikatów

Bid-Offer Dec08: 21.75 - 22.00 EURO

Europejski rynek handlu emisjami był raczej burzliwy w zeszłym tygodniu. Pomimo zwiększających się cen nośników energii oraz wzrastającej sukcesywnie ceny energii elektrycznej, kontrakt grudnia 08 za EUA nie był w stanie przekroczyć granicy 23.20EUR. Pomimo tego, ze często ceny wznosiły się powyżej 23EUR oraz w piątek cena osiągnęła wartość 23.35Eur, to jednak nigdy cena zamknięcia nie osiągnęła wartości 23EUR.
Wczoraj ceny za ropę oraz węgiel były rekordowo wysokie umacniając również ceny gazu. W poniedziałek cena energii elektrycznej cal08 osiągnęła rekordowa wartość 62.65 EUR/MWh. Jednakże cena zamknięcia zniżyła się do 62.15EUR pociągając za sobą wartość kontraktu08 poniżej 23EUR.
Dotychczasowe ceny są atrakcyjne dla sprzedających, zwiększając ich aktywność na rynku. Firmy energetyczne jakkolwiek nie próbują zwiększać zakupów. Spowodowało to, ze ceny za uprawnienia spadły do wartości około 22.35EUR/EUA.
W zeszły piątek, komisja Europejska opublikowała decyzje dotyczące alokacji emisji dla Bułgarii oraz Rumunii na drugi okres handlu emisjami. Rumunia zaczęła uczestniczyć w handlu emisjami na początku tego roku i otrzymała 74.8 milionów uprawnień. Alokacje na drugi okres handlu emisjami zostały obcięte o 21% pozostawiając 75.9 milionów rocznie. Bułgaria posiada mniejszy budżet i może rozdzielić 42.3 miliony uprawnień pomiędzy swoje instalacje w roku 2008. Uwzględniając te decyzje, ogólnoeuropejski limit emisji został ustalony na 2.08 miliardów rocznie. Stanowi to 10cio procentowa obniżkę w stosunku do ubiegłego okresu. Jednocześnie Komisja Europejska zaaprobowała limity CDM/JI, które zwiększyły się po pierwszej aprobacie niemieckiego planu.

CDM/JI: Międzynarodowe Partnerstwo dotyczące Emisji (ICAP)

Utworzenie "International Carbon Action Partnership".

W zeszły poniedziałek utworzony został ICAP - międzynarodowe partnerstwo dotyczące emisji. Państwa Unii Europejskiej, stany US oraz prowincje Kanadyjskie są założycielami tego forum. Każdy z uczestników forum posiada obowiązkowa formę handlu emisjami. Współpraca ta powinna zapromować ujednolicenie systemów i połączenie ich w przyszłości. Głównym celem tego forum jest wymiana doświadczeń dotyczącą ograniczania emisji, która powinna zaowocować zwiększeniem efektywności oraz szybkości redukcji. ICAP nie planuje konkurować z UNFCCC lecz raczej rozszerzyć jej obszar działalności. Połączenie systemów handlu emisjami może być ważnym sygnałem dla krajów, które cały czas są w opozycji.

EU powinno wyjaśnić zasady użycia CER z dużych projektów elektrowni wodnych

W zeszłym tygodniu rządy Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Szwecji wystosowały zapytanie do Komisji Europejskiej dotyczące projektów elektrowni wodnych. Jak opisano w zeszłotygodniowym wydaniu Raportu Rynku 3C, niektóre projekty generujące CERs nie są uznawane w systemie europejskim. Jednakże wiele projektów elektrownii wodnych powyżej 20MW może być zinterpretowanych na wiele sposobów. Projekty te musza stosować się do zasad przedstawionych przez Światową Komisje (WCD). Komisja Europejska została zapytana o przedstawienie ścisłych zasad dotyczących uznawania takich certyfikatów. Ścisły język Światowej Komisji powinien pozwolić na standaryzacje kryteriów jak również zapobiec nadmiarowi regulacji. Wyjaśnienia takie są niezbędne zarówno dla kupujących jak i sprzedających na rynku certyfikatów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 43/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!