Raport rynku CO2. Tydzień 44/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 44/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: CO2 nieznacznie powyżej najniższej od 18 miesięcy wartości

Bid-Offer Dec08: 18.65 - 18.70 EUR

W ubiegły wtorek, cena otwarcia kontraktów grudnia Dec08 wynosiła 18 Euro. Jednakże poziom ten nie utrzymał się zbyt długo. Kryzys finansowy utrzymywał swój wpływ na nośniki energii, a emisje podążały za nimi. Ceny węgla spadły poniżej 100 USD/t a ropy poniżej 60 USD/bl. Ceny EUA kontynuowały swój spadek, zamykając na poziomie 17.63 Euro, czyli najniższym w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Następnego dnia ceny nośników energii zaczęły wzrastać, podciągając nieznacznie ceny EUA. Ropa podniosła się o 5 USD, węgiel przekroczył barierę 100 USD a EUA osiągnęły wartość 18.45 Euro.

Ponowny wzrost do 19 tu Euro zachęcił do sprzedaży, co z kolei spowodowało kolejny spadek cen poniżej wartości 18 Euro. Również kolejny dzień przyniósł nieznaczny wzrost cen, węgiel osiągnął wartość 107.63 USD/t a niemiecka energia elektryczna była w obrocie na poziomie 69.68 Euro/MWh.

W piątek, pomimo niskich cen otwarcia, kontrakty grudnia Dec08 EUA przekroczyły wartość 18 tu Euro, jednakże zamknęły na poziomie 17.94 Euro po wyprzedażach na rynku finansowym. Niemiecka energia elektryczna spadla o 2 Euro, podczas gdy węgiel podskoczył o 13 % w ciągu zaledwie dwóch dni.
Notowania EUA na początku tego tygodnia wahały się na poziomie 18 Euro, nie wykazując żadnej konkretnej tendencji. Ceny ropy tego dnia zmniejszyły się o 5 USD.

Wczoraj natomiast ropa odzyskała straty dnia poprzedniego, podciągając ceny kontraktów EUA, które tym razem zamknęły się na poziomie 18.94 Euro. Cala uwaga zwrócona była na wybory prezydenckie w USA, które mogłyby ukierunkować rynek finansowy. Dzisiaj ceny otwarcia EUA wynosiły 19.00 Euro, po czym zaczęły spadać.
Również ropa nie utrzymała pozytywnej tendencji dnia poprzedniego i obniżała swoje wartości.

Ceny certyfikatów CER obniżyły się znacząco od polowy października. Na początku tego tygodnia były one w obrocie na poziomie 15 Euro, momentami nawet spadając poniżej tego poziomu.

Efekt kryzysu finansowego na sytuacje po 2012 roku

Obecnie trwają negocjacje na poziomie zarówno europejskim jak i międzynarodowym dotyczące sytuacji po 2012, kiedy to okres Kyoto dobiegnie końca. Negocjacje G8 w niemieckim mieście Heiligendamm oraz COP13 na indonezyjskiej wyspie Bali wskazywały chęć osiągnięcia znaczących rezultatów w dziedzinie ochrony klimatu, Jednakże tempo tych negocjacji wydaje się załamywać.

Kryzys finansowy wydaje się być najważniejszym problemem i powoduje, ze nacisk na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym słabnie. Jak do tej pory zauważyć można kilka interpretacji tego zjawiska. Z jednej strony, niektóre kraje europejskie sugerują rewizje limitów, które zostały ustalone w ubiegłym roku. W praktyce oznaczałoby to, iż przemyśl najbardziej dotknięty przez handel emisjami byłby "uwolniony" częściowo ze swoich obowiązków a ogólne ustalenia znacznie osłabione. Polska na przykład sugeruje wprowadzenie systemu aukcji stopniowo w przypadku przemyslu energetycznego. Tego typu rozumowanie znajduje częściowe poparcie ze względu na kryzys finansowy i obawę recesji.

Z drugiej strony glosy podobne do Jose Manuel Barroso, prezydenta Komisji Europejskiej oraz Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych Ban Ki-Moon wskazują na zależność pomiędzy problemem finansowym a globalnym systemem ekologicznym. Podkreślają oni znaczenie działania, które nie prowadziło do kryzysu przyszłych generacji. Ponadto, wskazują oni, iż inwestycje ekologiczne mogą wpłynąć pozytywnie na ekonomie. Tego typu opinia jest coraz częściej wspierana przez niemieckiego Ministra Środowiska Sigmar-a Gabriel-a. Nie jest jak do tej pory wiadomo, który z argumentów przeważy. Najprawdopodobniej Unia Europejska podejmie decyzje do końca tego roku. Poza wyborami w Stanach Zjednoczonych, decyzja ta będzie jednym z najważniejszych czynników wpływających na kształt ery po 2012.

Jest oczywiste, ze wspólna akcja wpłynęła pozytywnie przeciwdziałając całkowitemu załamaniu na rynku finansowym. Czy tego typu postawa odniesie sukces na rynku emisji przekonamy się w roku 2009 w Kopenhadze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 44/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!