Raport rynku CO2. Tydzień 44/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 44/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Niskie ceny gazu wywierają presję na EUA

We wtorek 26/10 notowania Dec 10 EUA spadły poniżej poziomu 15 EUR. Następnego dnia otworzyły się na poziomie niższym od poziomu wsparcia, a ich wartość w dalszym ciągu spadała osiągając najniższy w tygodniu poziom - 14,92 EUR. Następnie notowania lekko wzrosły; najwyższym środowym poziomem był0 15,19 EUR. Niestety przy tej wartości wzrosty notowań zakończyły się, i już do końca dnia ceny Dec 10 EUA zniżkowały.

Tego samego dnia pojawiła się informacja, że Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy w sprawie połączenia Szwajcarskiego systemu Handlu Emisjami z Unijnym ETS. Po raz kolejny przedmiotem dyskusji było wykorzystanie CER z projektów dotyczących gazów przemysłowych. Jedna z osób będących blisko źródła tych informacji skomentowała, że nawet w przypadku, gdy te certyfikaty CER nie będą ważne podczas trzeciego okresu handlowego (post-2012), Komisja Europejska będzie starała się udzielić wystarczających informacji zanim ustawy wejdą w życie - w 2013 roku. Pod koniec ostatniego tygodnia października notowania Dec 10 EUA spadły aż do poziomu 14,63 EUR, czyli prawie o 0,60 EUR (o 4 %). Spadek ten spowodowany został przez znaczące zmiany na rynku energii elektrycznej oraz towarów. Na przykład w Anglii, ceny gazu osiągnęły najniższy poziom w ciągu ostatnich jedenastu lat. W tym samym czasie ceny węgla były stosunkowo stabilne, co oznacza, że producenci energii mogą wykorzystać gaz do produkcji energii. Związana z tym mniejsza emisja gazów cieplarnianych, zmniejszyła zapotrzebowanie na Dec 10 EUA. Dodatkowo niezwykle umiarkowana temperatura w Zachodniej Europie przyczyniła się do spokoju na rynku.

W poniedziałek w zeszłym tygodniu zaraz po otwarciu rynku notowania spadły do 14,53 EUR, czyli najniższego z ostatnich 7 dni poziomu, wzbudzając zainteresowanie inwestorów. W szczególności gracze polegający na analizie technicznej ożywili się widząc, iż notowania EUA dotknęły linii średniej kroczącej z ostatnich 200 dni, co z kolei stanowiło dla nich oczywisty sygnał do kupowania. W ciągu dnia zainteresowanie kupujących nadal trwało, notowania zamknęły się lekko poniżej poziomu 14,70 EUR. We wtorek notowania Dec 10 EUA wahały się, ostatecznie zamknęły się bez zmiany w stosunku do dnia poprzedniego. W środę zainteresowanie kupujących się utrzymywało a wzrosty na rynkach energii i surowców spowodowały, że notowania osiągnęły najwyższy poziom dnia 14,88 EUR.

Nie będzie zwiększenia celu redukcyjnego Unii Europejskiej do 30% przed Cancun

Kraje członkowskie Unii Europejskiej podczas spotkania w Brukseli w zeszłą środę zdecydowały, że przed zbliżającym się szczytem klimatycznym w Cancun UE nie zwiększy celu redukcyjnego do 30%. Nadal jednak rozważane są opcje zaostrzenia celów redukcyjnych.

Obecny cel redukcyjny UE to obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 20% do 2020 roku, mając za podstawę rok 1990. Obecnie wymaga się od sektorów uczestniczących w systemie EU ETS zredukowania emisji o 21% do roku 2020, mając za podstawę rok 2005; i to one właśnie najbardziej przyczyniają się do osiągnięcia Unijnego celu.

Unia Europejska rozpoczęła dyskusje w sprawie ustalenia 30 % celu redukcyjnego w wyniku nieudanych prob utworzenia ustawy następującej po Protokole z Kioto, podczas szczytu klimatycznego w Kopenhadze w zeszłym roku. Pomysł był taki, że jeżeli poszczególne kraje zgodzą się na zwiększenie swoich celów, to Unia Europejska podniesie poprzeczkę do 30%. Niektórzy ministrowie środowiska krajów takich jak Francja, Anglia czy Niemcy wezwali do jednomyślnego zaostrzenia celu redukcyjnego po to, aby Unia Europejska stała się światowym liderem w sprawie ochrony klimatu, jednak państwa, których gospodarka opiera się na węglu, takie jak Polska sprzeciwiły się temu pomysłowi.

Unia Europejska szacuje, że zwiększenie celu redukcyjnego do 30% będzie Unię Europejską kosztowałby dodatkowo 11 miliardów EUR. W 2009 roku ilość emisji wytwarzanych przez 27 krajów członkowskich Unii spadło o 17,3 % w stosunku do poziomu z 1990 roku.

Kalifornia będzie wprowadzać system handlu uprawnieniami do emisji

Stan Kalifornia ujawnił w zeszłym tygodniu projekt ustawy, która ustanowi system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) w tym stanie. Począwszy od 2012 roku system ten ma być wprowadzony i zintegrowany z inicjatywą Western Climate podjęta przez siedem stanów USA, oraz siedem prowincji Kanadyjskich. Pierwszy z obligatoryjnych okresów pomiędzy 2012 a 2015 rokiem będzie dotyczył tych przedsiębiorstw, które emitują więcej niż 25 000 ton dwutlenku węgla rocznie. Tak dużą ilość emisji emituje prawie jedna trzecia z fabryk znaj- dujących się w stanie Kalifornia.

Począwszy od 2015 roku będą włączone inne sektory takie jak dystrybutorzy paliwa, w tym momencie systemem objętych zostanie 85% podmiotów emitujących CO2. Celem stanu Kalifornia jest ograniczenie emisji o przynajmniej 15% poniżej poziomów z 1990 roku do 2020.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 44/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!