Raport rynku CO2. Tydzień 45/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 45/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny rosną

Bid-Offer Dec08: 22.40 - 22.50 EURO

Ubiegły tydzień rozpoczął się obniżającymi się cenami I kontrakt Dec08 osiągnął wartość nie notowana przez ostatnie siedem tygodni 20.95Euro. Na tym poziomie volumen handlu wzrósł, pociągając za sobą wartości cen, które ostatecznie ustabilizowały się w środę na poziomie 21.50Eur. Akceptacja możliwości dokonywania zmian z efektem w przeszłości (ex-post corrections), która została zaakceptowana przez Europejski Sad Najwyższy, spowodowała wzrost popytu na emisje pierwszego okresu handlu, zmieniając ich ceny z 0.06Eur na 0.10Eur.
W czwartek zmiany cen były niewielkie i wahały się w przedziale 21.45 i 21.70Eur. W piątek ceny podniosły się nieznacznie, ze względu na wzrastającą wartość energii elektrycznej w Niemczech oraz przewidywane oziębienie. Volumen handlu pod koniec tygodnia - 6.6 milionów - był znacznie wyższy on średnich wartości dziennych. Kontrakt grudnia Dec08 zamknął się na poziomie 21.85Eur pod koniec ubiegłego tygodnia.
W tym tygodniu, ceny podniosły się do ponad 22Eur, czyli wartości nie obserwowanej od początku listopada. Cena ta nie utrzymała się jednak zbyt długo i spadla do 21.88Eur. We wtorek, cena certyfikatów podniosła się do 22.60Eur po opublikowaniu decyzji Parlamentu Europejskiego dotyczącej udziału lotnictwa w systemie europejskiego handlu emisjami EU ETS. Zgodnie z ta decyzja, wszystkie loty z lub do 27 krajów wspólnoty europejskiej będą włączone do systemu handlu do roku 2011. Początkowo loty międzynarodowe miały być włączone do roku 2012. Limit zostanie ustalony na poziomie 90% podstawy z lat 2004 do 2006, przy czym 25% alokacji zostanie rozdzielonych w drodze aukcji. Transakcje swap stały się bardziej atrakcyjne ze względu na wzrost cen EUA i raczej stabilne wartości CERs.

Chiny I Indie zasadniczymi krajami w ochronie środowiska
Przewidywania roku 2007: Indie i Chiny

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) przedstawiła przewidywania roku 2007 na początku listopada. Raport prezentuje scenariusze rozwoju zapotrzebowania na energie oraz emisje gazów cieplarnianych. Zgodnie z tymi przewidywaniami, popyt na energie wzrośnie o 50% do roku 2030. Największy wzrost osiągnięty będzie w Indiach i Chinach. Pomimo wysiłków, ilość wydzielonych gazów cieplarnianych wzrośnie a nie spadnie. Diagnoza, iż żaden z krajów OECD nie jest w stanie odwrócić tych tendencji prowadzi do pesymistycznych wniosków iż emisje gazów zwiększa się o 57% do 2030. Stanie się to szczególnie ze względu na wzrost użycia węgla, który jest w każdym z regionów odnośnikiem do innych nośników energii.
Obecnie 45% zapotrzebowania na węgiel pochodzi z Chin i Indii. Ten procent powinien utrzymywać się na stałym poziomie. Ze względu na zwiększona konsumpcje, oba kraje będą musiały importować węgiel w dłuższym okresie czasu.
IEA podkreśla, ze taki wzrost zapotrzebowania jest zrozumiały. Chiny i Indie maja ponad 1 milion mieszkańców, podczas gdy ponad 40% populacji w Indiach nie ma dostępu do energii elektrycznej.
Nawet w 2030 roku, emisja gazów cieplarnianych w obu tych krajach będzie tylko w połowie taka jak w Stanach Zjednoczonych. Dlatego tez IEA zwraca się szczególnie do krajów OECD aby wprowadziły efektywne technologie ograniczające emisje gazów cieplarnianych, dając w ten sposób przykład krajom rozwijającym się. Dodatkowo, bliska współpraca pomiędzy OECD oraz Indiami i Chinami jest konieczna aby zredukować konsumpcje oraz wydzielanie gazów cieplarnianych. Instrumentem wspomagającym taka współprace może być CDM. Gwałtowny rozwój Indii i Chin jest odzwierciedlony w dominacji tych krajów w mechanizmie CDM. Obecnie większość zarejestrowanych projektów jest w Indiach. Do 2012, ponad 50% z 2.4 bilionów oczekiwanych certyfikatów będzie generowanych przez projekty w Chinach. Mechanizm CDM może przyczynić się w istotnym stopniu do wprowadzenia technologii ograniczających emisje. W związku z tym byłoby pomocne jeżeli technologie efektywnych elektrowni węglowych byłyby zaaprobowane w metodologiach CDM. Jednak działania takie nie byłyby wystarczające aby odwrócić już zaobserwowany trend. Negocjacje reżimu po roku 2012 oraz kontynuacje mechanizmów Kyoto będą dyskutowane w Bali pod koniec roku.

Dania spełnia kryterium

Jednym z kryteriów przyłączenia rejestru europejskiego z ITL jest spełnienie przez kraj członkowski kryteriów “eligibility”. Jak do tej pory około 12 krajów spełnia te kryteria. Raport początkowy przedstawiony przez Danie do UNFCCC w Bonn, jak do tej pory nie został negatywnie zaopiniowany przez niezależnych expertów. Ponadto dokumenty z Austrii, Republiki Czeskiej, Irlandii, Węgier, Japonii, Litwy, Nowej Zelandii, Słowacji, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii zostały zaopiniowane pozytywnie. Ponieważ eligibility, formalnie nie jest wymagane przez 16 miesięcy od przedstawienia raportu, status taki musi być osiągnięty przez wszystkie pozostałe kraje do kwietnia 2008. Bułgaria przedstawiła swój raport w lipcu 2007 i otrzyma status eligibility w 2009 roku. Malta i Cypr jak do tej pory nie złożyły swoich raportów. Dyrektywa łącząca ma na celu przyłączenie wszystkich europejskich rejestrów do ITL w tym samym czasie. Jest jednak możliwe, ze Komisja Europejska pozwoli na przyłączenie tylko tych rejestrów, które spełniają kryterium eligibility.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!