Raport rynku CO2. Tydzień 47/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 47/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Wartości EUA ustanawiają nowy rekord miesięcy wartości

Bid-Offer Dec08: 15.70 - 15.80 EUR

Jeszcze w ubiegły wtorek widzieliśmy wartości EUA na poziomie 16.90 Euro. Jednakże spadki notowań na rynku energii nie pozostały bez wpływu na rynek emisji, gdzie notowania również zaczęły spadać do 16.55 Euro i był to również poziom zamknięcia tego dnia. Pomimo niezmiennej tendencji na rynku energii, wartości EUA podwyższyły się o 0.10 Euro w środę. Tym razem aukcja czterech milionów uprawnień w Wielkiej Brytanii ze średnia cena 16.15 Euro wywarła wpływ na ogólne wartości kontraktów futures EUA. W rezultacie, czego, kontrakt grudnia Dec08 zamknął się na poziomie 16.33 Euro. Następnego dnia poziom otwarcia był niższy i wynosił 16.00 Euro. Obawy przed dłuższa recesja widoczne były na giełdach światowych. Wartości ropy spadły do poziomu 48.08 USD/bl, węgiel wahał się w granicach 90 ciu USD/t a energia elektryczna oraz gaz podążały w tym samym kierunku. W rezultacie wartości EUA zamknęły się na rekordowo niskim poziomie 14.92 Euro.

W piątek, ilości handlu były raczej niskie a wartości podobne do dnia poprzedniego. Wartości ropy podniosły się do ponad 50 ciu USD/bl, jednakże pozostałe nośniki energii utrzymywały tendencje spadkowa. Węgiel strącił 2.60 USD gdyż kupujący nie zamierzali płacić więcej niż 87.55 USD/t, a niemiecka energia elektryczna była w obrocie na poziomie 57.03 Euro/MWh. Wartości EUA jednakże ulęgły nieznacznej korekcie i podniosły się o 0.11 Euro.

Ceny otwarcia na początku tego tygodnia wynosiły 14.86 Euro, jednakże podniosły się one znacząco po widocznych podwyżkach na rynku ropy. Tego typu zwrot nastąpił po ogłoszeniu pomocy dla banku CitiGroup przez rząd amerykański.

Wczoraj ceny otwarcia na rynku emisji były blisko poziomu 16 Euro i osiągnęły wartość 16.30 Euro w ciągu dnia. Dzisiaj poziom obrotu był poniżej 16 Euro pomimo ogłoszenia, iż EU zezwoli na wykorzystanie 50 % redukcji z roku 2005.

Na początku tygodnia, CERs były w obrocie na poziomie 15 Euro, jednakże już następnego dnia spadły do poziomu 14 Euro. Obecnie są w obrocie na poziomie pomiędzy 14.30 a 14.50 Euro.

Różnica pomiędzy EUA a CER osiągnęła najniższa wartość w piątek, jednakże wydaje się zwiększać.

Firma First Climate oczekuje, ze na rynku emisji będą niedobory pomimo recesji. Oczekujemy również wzrostu cen, chociaż nie w najbliższym czasie. Uważamy, ze obecne ceny nie są uzasadnione pomimo recesji.

W ubiegłym tygodniu rząd kanadyjski zaproponował wprowadzenie wspólnego systemu handlu emisjami z USA. Jest to wyraz poparcia wyboru nowego prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Barack Obama postuluje wprowadzenie ambitnego systemu handlu emisjami. Z jednej strony, silna motywacja dla Kanady jest współpraca pomiędzy tymi dwoma krajami, z drugiej kraj ten jest pod rosnąca presja w związku z wymaganiem zredukowania emisji o sześc. procent w stosunku do roku bazowego 1990 zgodnie z Protokołem Kyoto.

Zamiast obniżać poziom emisji, Kanada zwiększyła ich poziom o 20 procent w stosunku do 1990. Ze względu na tak wysoki wzrost, nawet rząd kanadyjski uważa, iż cel sześcioprocentowy jest nierealny. W zamian proponuje on osiągniecie 20to procentowej obniżki w stosunku do roku 2006. Kanada będzie zmuszona zapłacić karę 30 procent w okresie po 2012 oraz zredukować emisje do uzgodnionego poziomu.

Stany Zjednoczone jak do tej pory nie odpowiedziały na kanadyjski plan. Ze względu na kompleksowość przedsięwzięcia, nie jest pewne czy nowy rząd USA weźmie pod uwagę kanadyjska propozycje.

Kanada i USA są we wzajemnej kooperacji na poziomie poszczególnych stanów. Wiele kanadyjskich prowincji jest członkiem regionalnego systemu handlu w Stanach Zjednoczonych. British Columbia, Manitoba and Quebec naleza do Western Climate Initiative. Manitoba do Midwestern Greenhouse Gas Agreement, do którego przyłączone jest również Ontario, jednakże jedynie jako "obserwator". Ontario oraz New Brunswick są również obserwatorami w RGGI.

Szybki wzrost CDM w Afryce?

Jak do tej pory zaledwie 3.5 procenta kredytów CER oczekiwanych w roku 2012 będzie generowanych w Afryce. Kontynent ten jest wiec niemalże dziewiczy na mapie CDM. Jednakże w zależności od wyniku negocjacji dotyczących rewizji dyrektywy EU oraz kształtu protokółu po 2012 roku, ilość projektów w Afryce może ulec zmianie.

Na konferencji "Rynek Emisji w Afryce", która odbyła się w Cape Town widać było optymizm. Zaklasyfikowane jako "najniżej rozwinięte kraje", wiele krajów afrykańskich nie musi się martwic, ze projekty CDM nie będą zaakceptowane w Europie po roku 2012. Eksperci rynku afrykańskiego firmy First Climate - Sandra Altmeyer oraz Till Danckwardt, widza możliwości rozwoju tego rynku, szczególnie w projektach energii odnawialnej, zalesiania (CDM oraz VER) oraz projektów "programowych".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 47/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!